Росія завжди проводила випробування різноманітної зброї в Арктиці, але права проводити ядерні випробування в акваторії Чорного моря вона не має за всіма міжнародними документами та актами. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ повідомив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
“По-перше, є договори про нерозповсюдження ядерної зброї та інших видів озброєнь. По-друге, є не одна резолюція Генеральної асамблеї ООН. Перша — від 2014 року, яка підтримує територіальну цілісність та суверенітет України, не визнаючи анексію Росією Криму. Наступні резолюції Генасамблеї стосуються демілітаризації півострова та наказують Росії вивести свої війська”, — зазначив Мусієнко.
Чинні міжнародні документи та міжнародні акти чітко забороняють як проведення випробувань, так і наказують забрати свої озброєння з українських територій, сказав експерт.
“Всі ці розпорядження Росія порушує досить часто, якщо не завжди. У 2019-2021 роках була інформація про те, що вони створили інфраструктуру на території окупованого Криму, де можна розміщувати та зберігати ядерні боєголовки. Про це було поінформовано міжнародних партнерів, про це говорили Міністерство закордонних справ України та Головне управління розвідки Міноборони. Такі об’єкти відстежуються, зокрема, через розвідувальні спільноти США, які координують діяльність з нами. Там літають літаки, працюють розвідники, супутники”, — розповів він.
На сьогодні, за словами Мусієнка, немає підтверджень, щоб Росія вела підготовчі роботи для випробувань ядерної зброї в акваторії Чорного моря.
“А якщо про такі роботи стане відомо, ми про це дізнаємося”, — наголосив він.
Крім того, в ядерному шантажі, який здійснює країна-агресор, є інформаційний елемент.
“Цього тижня він виявився у двох моментах. Перший — ситуація з торпедою “Посейдон” — невідомо, чи вона взагалі є… У 2020-2021 роках її ще не було як такої, а зараз може йтися про те, що є один-два дослідницькі зразки, які мають проходити випробування щонайменше до 2024 року. І лише потім вирішуватиметься питання про прийняття на озброєння. Думаю, з подачі Росії пішла інформація, що виходить підводний човен, і на ньому може бути “Посейдон” — вони зробили це демонстративно для того, щоб використовувати як елемент залякування та шантажу Заходу”, — зазначив він.
Також Мусієнко нагадав інформацію про “ядерний потяг” Росії, що прямує до кордону України.
“Ну, скажіть, будь ласка, коли серед білого дня на невеликій швидкості, без стін та брезенту… Це робиться відкрито для того, щоб усі могли відзняти й потім поширити — таким чином, це також використовується як елемент інформаційної операції, спрямованої саме на НАТО, ЄС, наших західних партнерів. Мета зрозуміла — похитнути підтримку України”, — вважає він.
Експерт наголосив, що безпека в Чорноморському регіоні можлива лише у консолідації зусиль України та партнерів.
“Українська сторона неодноразово інформувала наших партнерів у Чорноморському регіоні — Румунію, Болгарію, Туреччину та Грузію — про те, що мілітаризація Кримського півострова становить загрозу, зокрема для них. Тому необхідно координувати зусилля щодо вироблення механізмів безпеки цього регіону, які передбачають обговорення не ядерних загроз, а питань мирного співіснування та розвитку. Але це, звичайно, буде можливим після деокупації Криму та встановлення там української влади”, — підсумував Олександр Мусієнко.
Повна версія інтерв’ю: Росія сама запустила інформацію про ядерну торпеду “Посейдон”: ядерний шантаж Путіна розбираємо з Олександром Мусієнком
Нагадаємо, кілька днів тому в британській газеті The Times з’явилася інформація, що Путін може провести ядерні випробування у Чорному морі чи в Арктиці — вони мають продемонструвати його готовність застосувати ядерну зброю.
За даними інших джерел газети, НАТО розіслала своїм союзникам розвідувальний звіт про те, що Росія може провести випробування безпілотного підводного апарату “Посейдон”, здатного нести ядерну зброю. А атомний підводний човен К-329 “Белгород” прямує до Арктики, йдеться у звіті.