Єврокомісія представила 8-й пакет санкцій проти Росії. Це відповідь на незаконні референдуми Кремля на окупованих територіях України. Процедуру затвердження, як запевнила офіційна представниця Європейської комісії Дана Спінант, нові обмеження пройдуть швидко, інформує FREEДОМ.
Псевдореферендум, проведений російськими окупантами на тимчасово захоплених українських територіях під дулами автоматів, не визнала жодна демократична країна. У Євросоюзі заявили: Росія має бути покарана за спробу анексії та погрози застосування ядерної зброї.
“Ми не приймаємо бутафорських референдумів і будь-якої анексії в Україні та сповнені рішучості змусити Кремль заплатити за подальшу ескалацію. Тому сьогодні ми разом пропонуємо новий пакет жорстких санкцій проти Росії. Ми пропонуємо запровадити нові масштабні заборони на ввезення російських товарів. Це не дозволить російській продукції потрапити на європейський ринок і позбавить Росію додаткових 7 млрд євро доходів”, — заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Новий пакет санкцій проти РФ передбачає обмеження на імпорт та експорт. ЄС хоче заборонити ввезення з федерації деяких сталеливарних виробів та вивезення напівпровідників, літаків та хімічної продукції. Європейська комісія також рекомендує запровадити законодавчу базу, щоб визначити граничну ціну на російську нафту.
“Доходи російського бюджету від нафти й газу становлять приблизно 30%. До того ж більша частина — доходи від нафти. Якщо обмежити ціни на рівні мінімальної рентабельності — це, за моїми розрахунками, 40 дол. за барель, — то доходи російського бюджету впадуть на 10-15%. Це дуже суттєво”, — коментує професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Косметика, приладдя для гоління, дезодоранти — до списку заборонених до ввезення до Росії потрапили й звичайні предмети домашнього вжитку. Незабаром навіть туалетний папір стане у Росії розкішшю, як вважають експерти.
“Незважаючи на експорт Росією лісу, тобто вона має багато целюлози, але інших компонентів і технологій мало, і туалетний папір вони закуповують. Але їм не звикати. Раніше були газети, зараз газет мало, але листя є. Це відповідає рівню культури. Тут Євросоюз розрахував усе правильно: який культурний рівень, такі й засоби гігієни”, — продовжує Олександр Савченко.
Наступний крок після рекомендацій Єврокомісії щодо втілення санкцій у життя — голосування країн-членів ЄС.
“Наступним етапом має бути кінцеве рішення представників країн Європейського Союзу, які мають затвердити й одноголосним рішенням ухвалити пакет санкцій. Якщо одна з країн ЄС не буде згодна, таким чином це буде переноситися на наступні засідання, на яких може бути досягнуто консенсусу. Я можу спрогнозувати, що все-таки цей пакет буде затверджено”, — говорить адвокат Олег Горбачов.
Водночас, на думку експертів, недостатньо запровадити нові санкції проти Росії за розв’язану війну — важливо посилити контроль за дотриманням наявних. Погіршити економічну ізоляцію країни-агресора дозволить визнання Росії країною — спонсором тероризму. Міжнародна робоча група Єрмака — Макфола розробила документ, який пояснює суть і наслідки для федерації цього статусу.
“На практиці злочини Росії в Україні фактично більше, ніж “спонсорування тероризму”, оскільки головним виконавцем цих терористичних актів є російські збройні сили, ключовий інститут російської держави. Вигляд, масштаби та мета навмисного, політично мотивованого насильства, яке застосовує Росія проти українських некомбатантів, шокують. Держдепартамент США має визнати Російську Федерацію державою-спонсором тероризму. Аналогічний крок має зробити уряд Канади”, — йдеться у заяві на сайті Офісу президента України.
Надавши Росії такий статус, Сполучені Штати та їхні союзники зможуть накласти фінансові та торгові санкції на будь-яку державу, яка, попри повномасштабну війну в Україні, продовжить співпрацювати з Росією.
“Саме з таким статусом, який буде надано після визнання Росії країною — спонсором тероризму, важче обходити санкції, адже є країни, які надають можливості для обходу. Це сприятиме тому, що ще більше посиляться обмеження для звичайних власників російського паспорта користуватися благами західного світу, проводити будь-які банківські операції на території західних країн”, — пояснює Олег Горбачов.
Білий дім поки що не готовий визнати РФ країною — спонсором тероризму. Пояснює це можливими негативними наслідками. Новий статус для Російської Федерації — це загроза тендітній домовленості про безпечне судноплавство та позбавлення американців можливості вести з Росією будь-який бізнес. Але санкційна група Єрмака — Макфола впевнена, що переваг від надання федерації статусу значно більше, ніж ризиків, які можна пом’якшити.
Читайте також: Путінська мобілізація тягне на дно економіку Росії — факти (ВІДЕО)