Економіка Російської Федерації суттєво страждає від мобілізації. Про це сьогодні, 30 вересня, розповів економіст, інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він зазначив, що виїзд великої кількості росіян до інших країн, звісно, негативно впливає на економіку.
“Це люди забезпечені, це люди, найчастіше, представники креативного класу. Відповідно, по-перше, вони щось створюють і додають у Росії, вони витрачали всі гроші до цього в Росії, таким чином даючи роботу малому та середньому бізнесу. Зараз вони виїжджають і таким чином вивозять із собою і гроші, які вони вже мають, і гроші, які вони могли б заробити в майбутньому. Тому це, звичайно, негативно впливає на економіку Росії. Це не означає, що там 300 тисяч поїхало і буде катастрофа. Ні, звичайно ж. Але це черговий тиск на російську економіку”, — сказав Фурса.
Економіст також пояснив, що курс рубля до долара зараз важко вважати якимось показником економічної ситуації в Росії.
“Курс рубля — це тепер річ у собі. Він, власне, мало що показує щодо економічної ситуації в Росії після того, як вони ввели дуже багато обмежень. Він став не вільно конвертованою валютою, і тепер на нього впливає в основному тільки торговельна ситуація. А так вийшло, що санкції радикально скоротили імпорт у Росію, а експорт скорочується поступово. І на цей час за рахунок високих цін на нафту експорт у них більше, ніж імпорт, суттєво більше. А це призводить до посилення рубля”, — сказав Фурса.
Він зазначив, що санкції не призвели одразу до глибокої кризи, РФ вдалося стабілізувати ситуацію на фінансовому ринку.
“Росія замість радикального швидкого падіння пішла за сценарієм поступового поглиблення себе в болоті, що, відповідно, призводить до поступового зниження економіки. І те саме стосується доходів росіян і купівельної спроможності. Але якщо порівнювати з байкою — коли жабу кидають в окроп, вона вистрибне. Це макроекономічний шок. Одна була б реакція і було б, можливе виправлення ситуації. Оскільки жабу зараз (жаба — це російська економіка) варять поступово, начебто нічого не відбувається. Але результат ми знаємо”, — сказав Фурса.
Він констатував, що РФ мала запаси фінансів, але вже з липня російський бюджет дуже дефіцитний.
“У них був традиційно профіцитний бюджет за рахунок продажу енергоносіїв. Зараз вони почнуть проїдати ті запаси, які у них були. Це Фонд національного добробуту, який в рублях. Це практично еквівалентно запуску друкарського верстата. Це емісійний механізм, який сприятиме інфляції. Це негативно позначиться на інфляційних процесах, тобто на тому самому холодильнику”, — пояснив економіст.
Читайте також: Путін хоче зробити вас “вантажем 200”: президент Зеленський звернувся до народів Росії (ВІДЕО)
Нагадаємо, російський президент Володимир Путін 21 вересня оголосив про часткову мобілізацію в Росії.