Генеральний прокурор України Андрій Костін виступив на слуханнях комітету із закордонних справ Палати представників США. Він заявив, що Сполучені Штати, Велика Британія та Європейський Союз активно сприяють Києву в розслідуванні злочинів російської армії. Вже задокументовано десятки тисяч фактів воєнних злочинів російських військових в Україні. Правозахисники стверджують, що сучасні механізми правосуддя не впораються із такою кількістю справ. Україна пропонує відкрити офіси з розслідування на місцях та наполягає на необхідності створення спеціального міжнародного трибуналу, повідомляє FREEДОМ.
34 тисячі воєнних злочинів та необхідність визнати Росію країною — спонсором тероризму. За словами Костіна, звірства у місті Буча Київської області, масові поховання у місті Ізюм Харківської області — це лише верхівка айсберга. Найчастіше під обстріли російської армії потрапляють житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури. А жертвами стають найвразливіші — люди похилого віку, жінки та діти.
Україна закликає визнати дії російських військових геноцидом.
“Викрадення сотень тисяч українських дітей означає крадіжку майбутнього української нації. І ми можемо розглядати це як акт геноциду, особливо, коли вони приховують це. У нас є дискусія про кількість дітей, які були депортовані, тому що вони тримають це в секреті, вони не хочуть розкривати цього, бо розуміють, що вони порушують закон”, — заявив генеральний прокурор України.
27 червня армія РФ завдала удару по торговельному центру в Кременчуці. Тоді від ракет Х-22, запущених стратегічною авіацією Росії, загинуло понад два десятки осіб. У комітеті із закордонних справ США називають такі атаки цілеспрямованим знищенням цивільного населення.
“Цей конфлікт на сьогодні обійшовся принаймні у 14 тисяч смертей, з яких понад п’ять тисяч — це смерті цивільних осіб, вони загинули внаслідок безладного обстрілу та ударів. І понад тисячу цивільних осіб було вбито внаслідок атак з близької відстані. Росіяни навмисно атакували та руйнували чинні пологові відділення, а також дитячі лікарні. Цей комітет провів численні слухання з воєнних злочинів і звірств, і ми продовжуватимемо це робити”, — сказав член Палати представників Конгресу США Браян Фітцпатрік.
Сполучені Штати допомагатимуть Україні у розслідуванні воєнних злочинів, скоєних росіянами.
“Я сподіваюся, що постійна увага до цього питання допоможе притягнути російських воєнних злочинців до відповідальності та надати уряду США та нашим союзникам політичну силу, необхідну для того, щоб продовжувати робити все можливе для допомоги українському народові. Такий підхід до документування воєнних злочинів у режимі реального часу є справді історичним, це відбувається за допомогою нових технологій та багаторівневої координації між військовими та цивільними структурами, а також журналістами на місцях”, — повідомив член Палати представників Конгресу США Вільям Кітінг.
Через відеозв’язок у засіданні Комітету взяла участь правозахисниця, керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук. Вона говорила про тортури та знущання, яких зазнають українці на тимчасово окупованих російською армією територіях.
“Лише за сім місяців російської агресії в сукупності було документально оформлено понад 18 тисяч епізодів воєнних злочинів, і саме тому я можу з упевненістю стверджувати наступне: Росія використовує воєнні злочини як методи ведення війни, РФ намагається зламати опір народу та окупувати Україну за допомогою того, що я називаю величезним стражданням мирного населення”, — поінформувала Матвійчук.
Тисячі осіб потрапляють до так званих фільтраційних таборів. За словами юриста, ця практика не є новою. “Фільтрацію” як і насильницьку депортацію як метод асиміляції населення застосовували ще в Радянському Союзі. Тепер же, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, на територію РФ незаконно вивезли від 900 тисяч до понад півтора мільйона українців, заявив генеральний прокурор України.
“Генеральна прокуратура наразі виявила понад 5,5 тис. дітей, які були депортовані або викрадені, у нас є докази про 7 тисяч дітей, які були викрадені”, — повідомив Костін.
Наявних механізмів розслідування воєнних злочинів недостатньо. Генпрокурор України наполягає на необхідності створення спеціального міжнародного трибуналу для того, щоб відповідальність за злочини в Україні настала не лише для виконавців, а й для тих, хто наказував, — вищого військово-політичного керівництва РФ. У самій Україні необхідно відкрити офіси з розслідування злочинів російської армії, каже генпрокурор.
“Ми отримали цю підтримку не лише від США, Великої Британії та ЄС. Деякі країни готові відправити своїх людей до роботи на місцях у межах проєкту Консультативної групи з розслідування тяжких злочинів. Додаткові кошти, які проєкт отримує зараз, дадуть змогу нам відкрити офіси Консультативної групи з розслідування тяжких злочинів у кількох регіонах України, де експерти працюватимуть ближче до місць злочинів”, — розповів Костін.
В американському конгресі називають дії російської влади та армії проти українського народу атакою на демократію. А військову агресію Кремля — протистоянням двох систем — авторитарною та демократичною. Ще у березні в американському Сенаті зареєстрували законопроєкт про визнання Росії країною — спонсором тероризму. На цьому наполягає президент України Володимир Зеленський.
Читайте також: Звірства армії РФ в Україні — збирання доказів триває, злочини не мають терміну давності (ВІДЕО)
Нагадаємо, народна депутатка України (фракція “Слуга народу”), голова української делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева заявила, що відповідальність за злочини РФ в Україні понесуть не лише військові, винні у воєнних злочинах, а й пропагандисти, які розпалювали ненависть до українців.