Нова “Вільха”: шлях від дослідного зразка до серійного виробництва окреслив експерт (ВІДЕО)

Макет РСЗВ VILKHA. Фото: armyrecognition.com

Новий варіант української реактивної системи залпового вогню “Вільха” (VILKHA) було представлено на початку вересня на міжнародній виставці оборонної промисловості MSPO 2022 у Кельці (Польща). Поки що у вигляді макетного зразка. Шлях від нього до серійного виробництва досить довгий. Про етапи цього шляху в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів капітан першого рангу (в запасі), заступник начальника штабу Військово-морських сил України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.

“Дослідний зразок має пройти польові випробування. Повинна бути зроблена певна кількість пусків ракет, має бути досягнута та точність, яка вкладалася в проєкт. Є ще додаткові умови для проведення випробувань комплексу. Після того, як комплекс підтвердив усі свої заявлені позиції, які були поставлені Генеральним штабом Збройних сил України, тоді ухвалюється рішення щодо його виробництва”, — розповів Риженко.

Експерт звертає увагу на те, що в серійному виробництві важлива висока якість самої системи, матеріалів для неї, оскільки така зброя працює в дуже інтенсивних умовах. Він нагадує, що зразки, які бралися на озброєння української армії до 2014 року, з початком російської агресії на Донбасі продемонстрували недоліки. Як приклад Риженко наводить розроблений у Харкові БТР-4 (“Буцефал”), який стоїть на озброєнні з 2011 року: кілька років пішло на те, щоб довести цей бронетранспортер до необхідних характеристик.

Також Риженко наголошує, що найсерйозніша технологічна складова “Вільхи” — самі ракети. Саме ракети роблять ефективними легендарні в Україні “Хаймарси” (HIMARS).

“Сама ракета забезпечує дуже точне влучення… Те саме стосується, до речі, артилерійських систем 155 мм. Виступав заступник начальника Головного оперативного управління [Генерального штабу Збройних сил України] і говорив, що, наприклад, те, що роблять 50 снарядів калібру 152 мм радянських установок, на це достатньо 10 снарядів калібру 155 мм НАТОвських систем. Завдяки точності та можливостям підриву самої бойової частини снаряда”, — зазначив Риженко.

Читайте також: Американські ракети працюють з українських літаків: чому цього замало, пояснили у Повітряних силах ЗСУ (ВІДЕО)

Нагадаємо, “Вільха” — пускова установка розроблена на базі БМ-30 “Смерч”. Особливістю “Вільхи” є керовані реактивні снаряди калібру 300 мм, здатні стріляти на 110 км. Коригування польоту здійснюється імпульсними двигунами, що мінімізує відхилення від заданої мети. Один зразок такого снаряда в натуральну величину (довжиною 7,6 м і масою 923 кг) був показаний на MSPO 2022.

Прямий ефір