У Києві 13 вересня колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен надав президентові України рекомендації, які мають лягти в основу майбутнього договору про безпеку України, інформує FREEДОМ.
Цей документ протягом двох місяців розробляла міжнародна експертна група під керівництвом глави Офісу президента України Андрія Єрмака та колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фога Расмуссена. Як зазначив Володимир Зеленський, після перемоги необхідно, щоб на двосторонньому рівні було визначено, яким чином країни-партнери мають реагувати, якщо виникне загроза державній безпеці України.
“Реагувати санкціями, постачанням зброї, всією необхідною матеріальною та фінансовою підтримкою. Головне — чіткі та юридично обов’язкові кроки, конкретні та своєчасні дії, зокрема превентивні, спрямовані на недопущення війни та охолодження намірів агресора. Тобто все те, чого у нашої держави не було раніше і чому Росія перебувала в ілюзії, ніби їй може зійти з рук війна проти України”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Після презентації документа у Києві керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів онлайн-зустріч за участю зовнішньополітичних радників глав держав та урядів Естонії, Латвії, Литви, Польщі та інших країн. Він розповів, що ключовою рекомендацією стане здатність України захищатися від агресора відповідно до статті 51 Статуту ООН.
“Отже, Україні потрібні ресурси для отримання численних збройних сил, здатних протистояти армії та військовим формуванням Росії. Для цього необхідні багаторічні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабна передача зброї та розвідувальна підтримка з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою ЄС та НАТО”, — наголосив Андрій Єрмак.
Він зазначив, що гарантії мають бути обов’язковими для виконання на основі двосторонніх угод та скріплені у межах Київського договору про безпеку. Договір має об’єднати Україну та країни-союзники, список яких не закритий та може бути розширений, заявив Андрій Єрмак.
“Ця група країн-гарантів може включати Сполучені Штати, Велику Британію, Канаду, Польщу, Італію, Німеччину, Францію, Австралію, наших партнерів — Балтійські країни, Туреччину, а також країни Північної Європи, Центральної та Східної Європи та, безумовно, сусідні країни”, — пояснив голова Офісу президента України.
Договір не означає відмову України від курсу в НАТО і не стане другим Будапештським меморандумом, гарантії прописані, щоб убезпечити Україну на перехідний період.
“Україна не відмовляється від вступу до НАТО, закріпленого в Конституції. Членство в НАТО (а також у ЄС) значно зміцнить безпеку України в довгостроковій перспективі. Однак у перехідний період їй потрібні жорсткі гарантії безпеки”, — написала на своїй сторінці у Facebook радниця президента України Дар’я Зарівна.
Експерт аналітичного центру “Українська призма” Олександр Краєв, аналізуючи документ, каже, що на відміну від проєкту весняних Стамбульських гарантій, у списку гарантів немає Росії та Китаю, що означає, що країна-агресор стала ізгоєм остаточно.
“Нарешті ми та наші західні колеги всі зрозуміли про Москву, що треба було зрозуміти. Те, що там немає Китаю, — це в принципі продовження того наративу, що Україна не просто бореться з російським вторгненням, Україна бореться за певні цінності, певні погляди, принципи й тому дуже правильно, що Китаю, який ототожнюється з диктатурою, з автократичним режимом, з усім, що ці принципи та свободи демократії порушують, немає серед цих гарантів”, — вважає експерт.
У Київському договорі про безпеку також змінили формат: тепер це не просто Україна плюс США та країни Європи, у списку з’явилася Австралія, яка наразі стає новим центром сили, каже експерт.
“Австралія зараз стає наріжним каменем стратегії стримування Китаю. Згадаймо, наприклад, союз АНЗЮК, який якраз базується навколо Австралії. Тому дуже важливо, щоб нас підтримувало не лише умовне прикордоння Європи та Сполучені Штати, нам дуже важливо добиватися глобальної підтримки”, — вважає Олександр Краєв.
На його думку, фінальний варіант договору про безпеку слід очікувати ближче до перемоги України над Росією, а перші підписи під документом, найімовірніше, поставлять США та Велика Британія, як основні спонсори України у стримуванні російської агресії.
Читайте також: Гарантії безпеки для України від групи Єрмака — Расмуссена: що передбачають