Керівництво Європейського Союзу не терпітиме недемократичні політичні режими всередині організації, яка базується на принципах демократії. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділилася завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова Ольга Брусиловська.
Вона зазначила, що в Євросоюзі ще не було прецеденту виключення країни із членів ЄС. При цьому в альянсі передбачено такий механізм. І якщо Угорщина продовжуватиме свою риторику, то позбавлення цієї країни членства в ЄС може бути першим досвідом його застосування.
“Європейський Союз вирішив, що терпіти недемократичні режими у складі організації, яка ґрунтується на принципах демократії, — неможливо. Угорщина може стати прикладом, на якому керівництво організації покаже, що є межі та червоні лінії, за які країні-члену ЄС виходити не дозволять”, — сказала експерт.
При цьому Брусиловська вважає, що виключення Угорщини з Європейського Союзу є малоймовірним.
“В Угорщини ще є можливість відступити від краю (чеський міністр з європейських питань Мікулаш Бек заявив, що Угорщина “підійшла до краю прірви”, — ред.). Я спілкувалася з угорськими колегами, і вони вважають, що країна зможе уникнути розриву з ЄС”, — наголосила спікер.
Брусилівська впевнена, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан як досвідчений політик зробить правильні висновки та змінить свою риторику.
“Мені зрозуміло, що зараз Брюссель задіює всю важку артилерію, щоб Орбана змусити змінити свою позицію і не ламати цю солідарність європейських країн… Мені здається, зараз він має подивитися на дані соціологічних опитувань в Угорщині. При тому, що в Угорщині достатньо євроскептиків, але основна маса населення не виступає за вихід країни з Європейського Союзу. А будь-який політик у європейській країні має звертати увагу на такі опитування. Думаю, що Орбан не може бути винятком”, — сказала вона.
Також треба враховувати, що війна Росії проти України вплинула і на Європейський Союз, і сьогодні це вже потужніша та рішучіша організація, ніж була до 24 лютого. І Євросоюз сьогодні робить не лише зовнішні рішучі дії, а й готовий змінюватися і зсередини.
“Що мене тішить. Я бачу, що війна Росії проти України дуже сильно вплинула на Брюссель (штаб-квартиру ЄС, — ред.). Він не той, яким був до війни. Він став більш рішучим, самостійним, наполегливішим у просуванні тих цілей, які вважає стратегічно важливим. І ось тиск на Орбана теж виглядає зовсім інакше, ніж це було два роки, п’ять років, десять років тому, коли він так само порушував солідарність європейських держав — членів ЄС. Тому, я думаю, настав час істини не лише для України, а й для Брюсселя, Будапешта. Для всіх світових гравців”, — резюмувала Брусиловська.
Читайте також: Шантаж, брехня в підручниках та блокування фінансової допомоги Україні: як в Угорщині підтримують агресію Росії (ВІДЕО)
Нагадаємо, міністр уряду Чехії з європейських питань Мікулаш Бек заявив, що дії Угорщини роблять теоретично ймовірною ситуацію, коли вона може вийти із Європейського Союзу. А міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн запропонував провести в ЄС референдум щодо подальшого членства Угорщини. Ситуацію викликало блокування Будапештом деяких рішень Євросоюзу та критика угорського керівництва на адресу альянсу.
Український дипломат Олександр Левченко вважає, що позицію та інтереси Угорщини продиктовано щільним входженням до цієї країни російського капіталу. Він упевнений, що проросійська позиція низки угорських політиків не є випадковою — вона стимулюється.
Читайте також: У Європі розуміють неминучість закінчення будь-яких взаємин із РФ, — нардеп