“Нейтралітет і меркантильність”: яка справжня позиція Китаю щодо РФ — думки (ВІДЕО)

Ілюстрація: ixbt.com

На Далекому Сході та в Японському морі завершилися маневри “Схід-2022” за участю армії Китайської Наройдної Республіки (КНР). Вперше Пекін відправив на спільні навчання військовослужбовців трьох родів військ. Маневри мали продемонструвати Заходу, що Москва та Пекін зміцнюють оборонні зв’язки. У Москві запевняють — союз Росії та Китаю міцнішає, інформує FREEДОМ.

Росія вклала понад 100 млрд дол., понад 17% своїх резервів, у китайський юань. Але перевести їх, як планувалося, у долари без дозволу Китаю тепер не може, повідомляє видання Bloomberg.

На відкритті Східного економічного форуму у Владивостоці президент РФ Путін оголосив новий успіх: продаючи Китаю газ за пів ціни, Росія зміцнює рубль.

Але повністю переорієнтувати постачання газу до Азії поки що теж проблематично. За низької ціни за газ про збільшення обсягів поставок поки що говорить тільки Москва.

У Владивостоці Путін також повідомив про майбутню зустріч із головою Сі Цзіньпіном в Узбекистані. Там відбудеться форум Шанхайської організації співробітництва — політико-економічного майданчика, на якому домінують Китай та Росія. Це буде їхня друга особиста зустріч цього року.

“Сі поки що ухвалив рішення, що не хоче бути втягнутим у вторгнення Путіна до України. Сі не посилає чіпи, боєприпаси, зброю і т. д., а просто наживається на нижчих за ринкові ціни на російську енергію. Подивимося, чи зможе Путін передумати у Самарканді. Я сумніваюся в цьому”, — написав у Twitter американський дипломат, координатор міжнародної робочої групи із санкцій проти РФ Майкл Макфол.

Як зазначає політичний консультант Сергій Биков, Китай є абсолютно прагматичною державою.

“І пан Макфол абсолютно правий, коли говорив про те, що Китай не виступатиме на тій чи іншій протиборчій стороні. Він торгуватиме з усіма, намагатиметься отримати економічну вигоду з обох сторін цієї війни”, — сказав Биков.

Політика Китаю підтверджує слова експертів — нейтралітет та меркантильність. Останні кілька років КНР була основним імпортером українського зерна та сільськогосподарської продукції. За даними за 2021 рік, 1/6 всього українського аграрного експорту було відправлено саме до Китаю.

Але навіть у ситуації, коли Пекін зазнає збитків, риторика її дипломатів залишається вкрай стриманою. Війну, наприклад, називають кризою, а рішення вбачають винятково у компромісах.

“Китай ще раз закликає зацікавлені сторони підтримувати діалог та контакти, вивчати можливості політичного врегулювання та створювати умови для якнайшвидшого припинення вогню та відновлення миру й стабільності. Усі сторони мають відмовитись від корисливих політичних інтересів, припинити ескалацію конфлікту. Припиніть створювати розбіжності та припиніть виступати за конфронтацію, щоб докласти конкретних зусиль для вирішення української кризи”, — заявив заступник постійного представника Китаю при ООН Ген Шуан.

Тим часом і Китай, і Росію в США вважають загрозою світовій безпеці, і навіть заборонили продаж їм чіпів нового покоління, які використовуються для суперкомп’ютерів та штучного інтелекту.

“В епоху стратегічної конкуренції ми продовжимо дуже уважно стежити за ситуацією в Росії та Китаї, і за загрозами, які вони становлять для міжнародної стабільності, а також для міжнародних правил та норм, які значною мірою гарантували безпеку протягом останніх 70 років, починаючи з Другої світової війни”, — наголосив представник Міноборони США Пет Райдер.

При цьому про відкриту підтримку Москви Пекін жодного разу так і не заявив.

Читайте також: Боротьба за крісло вождя у Китаї: хто може поборотися із Сі Цзіньпіном

Прямий ефір