Шлях Грузії до ЄС: експерти оцінили шанси на набуття статусу країни-кандидата

Прапори ЄС та Грузії. Фото: eurointegration.com.ua

Ще на початку березня 2022 року влада Грузії та Молдови звернулася до Євросоюзу з проханням надати їм статус країн-кандидатів на вступ до ЄС за прискореною процедурою. Але на саміті в Брюсселі 23 червня європейські лідери дійшли рішення, що Грузія отримає статус кандидата лише після виконання низки умов, повідомляє FREEДОМ.

“Європейська Рада вирішила визнати європейську перспективу Грузії та готова надати їй статус кандидата, щойно названі пріоритети будуть виконані. Вітаю грузинський народ. Це історичний момент у відносинах Євросоюзу та Грузії: майбутнє Грузії — в ЄС”, — написав президент Європейського Союзу Шарль Мішель у Twitter.

Єврокомісія висунула Грузії 12 вимог, серед яких — зниження політичної поляризації, повноцінне функціонування держінститутів, незалежність правосуддя та деолігархізація через усунення надмірного впливу особистих інтересів на економічне, політичне та суспільне життя.

“Після цього я не бачу, на жаль, ніякого особливо прогресу, тому що перший же пункт про подолання поляризації в суспільстві фактично, скажімо так, непрозорий натяк на те, що президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, який зараз перебуває в дуже важкому стані, повинен щонайменше бути відпущений на лікування за кордон. Наполегливо наша влада не хоче цього робити”, — зазначив політичний аналітик Гела Васадзе.

На думку віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної, однією з ключових причин, чому в ЄС утрималися від надання Грузії статусу кандидата, стали сумніви щодо визначеності та незворотності її євроінтеграційного курсу на рівні громадської думки та уряду. У випадку України відповідь була однозначною, оскільки підтримка громадянами вступу до ЄС становила 91% на момент розгляду питання, а євроінтеграційний курс з 2014 року залишався незмінним та був закріплений у Конституції.

“У питаннях Молдови та Грузії, можливо, ці питання потребували оцінки, і не було впевненості в тому, що надалі такі країни, як Грузія, будуть такими ж передбачуваними з погляду їхніх європейських прагнень. Я думаю, що це мало виняткове значення. Я впевнена, що громадяни Грузії точно не змінюють своєї позиції, але вони заручники певних політичних процесів”, — сказала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина в інтерв’ю “Європейській правді”.

Політичний аналітик Гела Васадзе вважає, що Україна собою закрила Європу від страшного лиха, яке несла Російська Федерація.

“Україна врятувала Європу від фактично другого завоювання, бо якби Україна так не чинила опір, то вважайте, що російські танки були б і у Варшаві, і в Берліні. Не випадково, коли вони [російські військові] стріляли по Києву, на снарядах писали “На Берлін”. Це не був жарт, ні, це була цілком конкретна ціль. Тому Україні мали дати одразу статус члена в ЄС, щоб Росія воювала вже з членом ЄС. Абсолютно очевидно, що з Україною сьогодні порівнювати будь-яку іншу країну “постсовка”, включно з Грузією, просто некоректно”, — пояснив він.

Україна сподівається за кілька місяців перейти до переговорів щодо вступу до ЄС. Про це заявив український прем’єр-міністр Денис Шмигаль за підсумками засідання Ради асоціації Україна — ЄС у Брюсселі.

“Ми, попри війну, зустрічаємося тут, говоримо про європейську інтеграцію, проводимо Раду асоціації — і це наш цивілізаційний вибір — бути європейцями, бути частиною Європи. Український народ продемонстрував міцну згуртованість заради європейського майбутнього, і українська влада зробить усе, щоб шлях до повноправного членства в ЄС був так само швидким, а не займав роки чи десятиліття”, — наголосив Шмигаль.

У межах Ради асоціації Грузія ЄС у Брюсселі прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі провів особисту зустріч з єврокомісаром з питань сусідства та розширення Олівером Вархелі. На зустрічі було відзначено історичне рішення Ради Європи, ухвалене в червні, про надання Грузії європейської перспективи. За словами прем’єр-міністра, це рішення заклало основу для нового етапу, який має привести Грузію до членства в ЄС.

“Прем’єр-міністр висловив сподівання, що веаслідок виконання Грузією своїх зобов’язань перед Євросоюзом країна набуде статусу кандидата на членство. Прем’єр-міністр також зазначив, що нова програма асоціації на 2021-2027 роки стане основою амбітного плану реформ Грузії. Розмова торкнулася важливості економічної та галузевої інтеграції з Євросоюзом, торгівлі та інших питань, пов’язаних з нею”, — йдеться у повідомленні на сайті уряду Грузії.

Згідно з опитуванням Національного демократичного інституту США, проведеного в березні 2022 року, понад 80% населення Грузії підтримують вступ країни до ЄС.

Читайте також: Цьогорічні події в Україні — це те, що громадяни Грузії пам’ятають ще з 90-х, — Ходжеванішвілі

Прямий ефір