Росія продовжила газовий шантаж Європи, зупинивши газопровід “Північний потік”, повідомляє FREEДОМ.
“Газпром” пояснив зупинку газопроводу на невизначений термін критичним витоком олії, яку виявили на кабельному роз’ємному з’єднанні. За інформацією російського газового монополіста, акт про неполадку було підписано представниками компанії Siemens.
Однак у компанії заявили, що об’єктивних причин зупиняти газопровід не було. Про це написало видання Deutsche Welle із посиланням на заяву представників Siemens Energy. Йдеться лише про рутинні неполадки, які можна усунути на місці, — вважають у компанії.
“Путін робить ще один крок до припинення постачань. Це було б порушенням контрактів, всі сподіваються, що цього не станеться. Якщо це станеться, зрозуміло, що будуть наслідки, але ми місяцями готувалися до цього ризику, тому не маємо його недооцінювати, але, звичайно, нас не залякати”, — заявив єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні.
Прокачування газу з Росії до Німеччини трубопроводом “Північний потік” зупинили 31 серпня нібито на техобслуговування. Добовий обсяг прокачування газу з кінця липня становив п’яту частину планової потужності. Москва обіцяла запустити газопровід на повну потужність 3 вересня, але натомість перейшла до прямого шантажу. Прессекретар президента Російської Федерації Дмитро Пєсков заявив, що постачання газу “Північним потоком” безпосередньо пов’язане з накладеними санкціями, повідомляє Reuters. Мовляв, щойно Захід зніме санкції — газ одразу з’явиться.
“Проблеми з постачанням газу виникли через санкції, введені проти нашої країни західними державами, зокрема Німеччиною та Великою Британією. Інших причин, що призводять до проблем із постачанням, немає”, — сказав Пєсков під час телефонної конференції з журналістами.
“Коли Пєсков каже, що в обмін на зняття санкцій — ну, значить, не купуватимуть газ у Росії. Отже, Росії доведеться думати, що робити з тим газом, який у неї є. Вона його вже палила, до речі, і робила це демонстративно на кордоні з Фінляндією. Ну, значить, доведеться його й надалі палити, тільки є маленький нюанс — на видобуток цього газу Росія витратила гроші, а от продати його не зможе”, — зазначив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.
BBC з посиланням на оцінку аналітичної групи Rystad Energy повідомляє, що на тлі енергетичної кризи в Європі та рекордного зростання цін на газ Росія щодня спалює на заводі з виробництва зрідженого природного газу “Газпром СПГ Портова” блакитне паливо на 10 мільйонів доларів.
“Путінська Росія стала порушувати контракт і вже давно не виконує своїх контрактів на постачання. Те, що завжди було навіть за часів холодної війни, більше не діє. Росія більше не є надійним постачальником енергії — частина нової реальності”, — заявив канцлер ФРН Олаф Шольц.
Зупинка “Північного потоку” — це ще один крок в економічній війні з Європою, упевнений нафтогазовий аналітик Investec Натан Пайпер.
“У нас ціни, які у 10–15 разів перевищують середні за 10 років. Це ціни, які спричиняють серйозне зниження попиту в усій Європі. Ми бачимо, що зараз основні галузі промисловості закриваються, бо вони нерентабельні. Ми не можемо дозволити собі купувати газ і виробляти все, що вони виробляють, чи то сталь, добрива чи скло”, — зазначив Пайпер.
Тим часом Європа готується до зими без російського газу. Країни Євросоюзу диверсифікують енергопостачання. Наприклад, зараз провідна енергетична компанія Франції “Engie” імпортує всього 4% російського газу, порівняно з 17% до початку повномасштабної війни в Україні, повідомляє Reuters з посиланням на представників енергетичної компанії.
Спікер французького уряду Олів’є Веран заявив, що газові сховища країни сповнені 90% і до початку опалювального сезону будуть заповнені повністю.
“Незважаючи на серйозність ситуації, ми задіяли всі важелі, які є в наших руках, щоб пережити зиму. Як ви, напевно, зрозуміли, саме завдяки тверезості та європейській солідарності ми можемо уникнути обмежувальних заходів”, — заявила міністр енергетики Франції Агнес Паньє-Рунаше.
У Єврокомісії повідомлення “Газпрому” про зупинку “Північного потоку” назвали “ще одним підтвердженням його ненадійності як постачальника” та “доказом цинізму Росії”.
Читайте також: Важливо, щоб у ЄС це запам’ятали надовго: “газові” провокації Кремля прокоментував Камельчук
Нагадаємо, країни “Великої сімки” (G7) домовилися про встановлення цінового максимуму на російську нафту. Запропонований механізм заборонить західним компаніям страхувати танкери та трубопроводи з російським паливом, якщо його ціна перевищуватиме певне значення.
У Кремлі заявили, що припинять постачання нафти та нафтопродуктів країнам, які вводитимуть обмеження цін на російську нафту.