Заступник начальника головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Олексій Громов заявив, що російські війська проводять перегрупування, щоб відновити активний наступ на Донбасі. За його інформацією, президент РФ Володимир Путін доручив своїй армії до 15 вересня повністю захопити Донецьку область. Але в американському Інституті вивчення війни (ISW) прогнозують, що найближчими місяцями росіяни не зможуть захопити нові території, оскільки вичерпали свій наступальний потенціал. На Донбасі продовжують залишатися і жити мирні громадяни, повідомляє FREEДОМ.
Так, у прифронтовому селі Переїзне Донецької області із 500 жителів залишилося кілька десятків сімей. У населеному пункті вже понад місяць немає світла та газу. Богдан та Ольга теж вирішили не виїжджати. Говорять, до життя під обстрілами, як могли, пристосувалися. Коли починають бомбити, то із чотирма дітьми спускаються до підвалу.
“Все у льоху. Коли стріляють, і їмо тут. Готуємо, звичайно, надворі. А так діти постійно тут”, — розповів чоловік.
Запаси продуктів сім’я зробила заздалегідь. Навесні, що могли, посадили на городі. Говорять, коли їм запропонували виїхати, відмовилися.
“Так, у нас не шикарно, але це наше. Ми це все заробляли”, — каже жителька Переїзного Ольга.
Донецька область сьомий місяць перебуває під щоденними обстрілами російської армії. І щодня в обласній військовій адміністрації (ОВА) повідомляють про загибель мирних жителів. Лише 3 вересня росіяни вбили чотирьох осіб — у Великій Новосілці, Сіверську та Водяному. Ще двоє дістали поранень. Але навіть у такій ситуації люди не втрачають надії.
У селі Маяки чоловіки об’єдналися, щоби забезпечити односельців водою. По черзі під обстрілами качають її зі свердловини за допомогою генератора, який привезли місцеві посадовці.
“Страшнувато, а подітися нікуди просто. Скільки нас залишилося. Здебільшого чоловіки цим займаються. Хто дві, хто три години. У кого скільки час дозволяє”, — сказав житель села Маяки Андрій.
У Держдумі РФ не сумніваються, що Донецька область приєднається до Росії до кінця 2022 року. Але в ISW дають інші прогнози.
“Російські наступальні операції на сході України, ймовірно, вичерпали обмежений імпульс, набраний наприкінці липня, і ймовірно досягають кульмінації. Російські військові продемонстрували постійну нездатність перетворити невеликі тактичні успіхи на оперативні успіхи. Це недолік, який, ймовірно, завадить Росії досягти значних територіальних успіхів найближчими місяцями”, — йдеться в аналітичній доповіді Інституту вивчення війни.
Вірять у це й у прифронтових Маяках. Жителі Наталя та її чоловік кажуть, жити без електрики вже звикли, дровами на зиму запаслися ще минулої зими.
“Сподіваємося, що закінчиться все швидше. І буде все добре. Ми ж у себе вдома. А вони до нас прийшли, чужинці. Тому наші хлопці все зроблять, і буде все добре. Тільки на це сподіваємося”, — поділилася жінка.
Під обстрілами армії РФ й Луганська область. У районі Лисичанського нафтопереробного заводу точаться постійні бої, але російська армія не може прорвати оборону Збройних сил України. Найскладніша ситуація — на Бахмутському напрямку, повідомив начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай:
“Найбільша кількість обстрілів, які були у всій взагалі Україні, це Луганська область, Маріуполь, наприклад. Тобто Луганська та Донецька області. Це просто жахливо, бо за годину було до 186 прильотів. І так тривало кілька місяців поспіль. Стріляли з усього, що було в них і що є”.
З Луганської області вже виїхало 320 тисяч осіб. Триває евакуація і з Донецької області. Під контролем ЗСУ — 45% регіону.
Читайте також: 10 тис. чоловіків — на смерть: окупанти посилили примусову мобілізацію на Луганщині
Нагадаємо, як розповів військовий експерт Олег Жданов, Російська Федерація абсолютно не зважає на втрати особового складу своєї армії, яких вона зазнає в Україні. На підтвердження своїх слів він навів два приклади.