“Росія має достатньо газу, і вони ніяк не розвиваються”: Європа готується відповісти на шантаж — досвід Бельгії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

Російський газопровід “Північний потік-1” зупинено на плановий ремонт. Постачання до Європи мали продовжити в суботу, проте російська державна енергетична компанія “Газпром” заявила, що у трубі знайшли витік. І коли тепер відновлять перекачування газу — невідомо. У відповідь представник Європейської комісії Ерік Мамер заявив, що Росія закриває “Північний потік-1” через неправдиві підстави. Наразі європейські сховища заповнені на 80%. Досягти цього вдалося швидше за очікуване, проте європейці вже відчули на собі наслідки дефіциту газу: захмарні рахунки за комуналку та рекордна інфляція, повідомляє FREEДОМ.

У Бельгії замість звичних дощів та прохолоди — аномальна спека як для осені. На вулиці +30, але бельгійці побоюються, як не замерзнути взимку, коли тепло дорожчає.

“В нас однокамерне вікно. А тепер хочемо поставити подвійне скло. Інакше тепло важче утримати в будинку, а газ тепер надзвичайно дорогий, щоб так безрозсудно його споживати”, — каже власник будинку в Антверпені Єром Розендаал.

У таунхаусі Єром живе з дружиною та сином. Газ і світло їм коштували 150 євро на місяць, рахунки в жарт називали стабільними, тому що не змінювалися протягом 10 років. Але все змінив дефіцит газу у ЄС. Родина Розендаал уже пів року бачить у платіжках суму 400 євро. А взимку, підозрює Єром, там буде взагалі 600.

“Це ми зараз газом майже не користуємось. А взимку інша річ! Одягатимемося тепліше. Замовлю мами в’язані штани. І взимку ми деякі кімнати не опалюватимемо. Ті, що зазвичай опалювали”, — сказав Єром.

Ці звички на майбутнє. Втім, уже є й нові: у родині Розендаал телевізор тепер не включають для тла. Відмовилися від другого холодильника. Економлять і на воді.

“Раніше я просто так брала, включала воду, мила посуд. Я могла там почекати, мити-мити, доки воно не помиється, так могла мити, вимивати водою, потім я почала розуміти, що це просто дорога звичка”, — поділилася жителька Антверпена Вікторія Розендаал.

Як і мільйони інших європейців, Єром зараз стоїть у черзі на встановлення сонячних панелей. 6500 євро, але на тлі платіжок за електроенергію — не така вже й непідйомна сума, яка окупиться за три роки. До того ж зараз воліє залежати від сонця, а не від Росії. Каже, і вигідніше, і надійніше.

“Росія має достатньо газу, і вони ніяк не розвиваються. А ми зможемо винайти нові шляхи постачання сюди газу та електроенергії. Тож, коли Росія свій потенціал вичерпає, ми навпаки опинимося далеко попереду”, — вважає бельгієць.

Нові енерготрадиції бельгійцям прищеплюють і на національному рівні. Як економити, влада, яка днями оприлюднила план економії, покаже на власному прикладі.

“Органи державної влади скоротять у своїх установах опалення, використання кондиціонерів, світла. Ми часто бачимо, як маленькі струмки стають великими річками”, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо.

Росія перетворила енергоресурси на зброю, щоб тиснути на Євросоюз та штовхати до вигідних собі рішень. Щодо цього політичний істеблішмент ЄС прямо обурювався неодноразово. Саме тому, щоб стати більш енергонезалежними від Москви, кожен кіловат, а отже, цент зараз рахують у всіх країнах ЄС.

Нововведення від французького уряду — якщо в супермаркеті включено кондиціонер або працює опалення, значить двері повинні бути зачинені. Там із Росії — п’ята частина газу. У Іспанії, наприклад, десята, але й там запровадили таке саме правило.

Серед найбільш залежних — Німеччина, яка третину газу отримує з Росії. За крамницями там стежити поки що не будуть, але температуру в державних та комунальних закладах знизять — максимум 19 градусів. А пам’ятники вночі будуть без підсвітки.

“”Північний потік-1″ міг би зараз працювати на повну потужність. Але цьому перешкоджають помилкові рішення російського уряду. Це означає, що ми не повинні розраховувати на газ, що надходить із Nord Stream 1. І не слід більше тримати в голові цю залежність”, — сказав віцеканцлер Німеччини Роберт Хабек.

Читайте також: “Керівництво РФ хоче принизити європейців”: чим зумовлена лояльність ЄС до України, пояснив експерт

Нагадаємо, на думку генерального директора ТОВ “Нафтогазбудінформатика”, доктора технічних наук Леоніда Уніговського, попри зусилля Європейського Союзу щодо пошуку, знаходження та погодження нових маршрутів та контрактів на постачання природного газу, все одно взимку прогнозується досить напружена ситуація. Однак Європа цього разу вже винесла уроки з минулого і на поступки й шантаж Росії не піде.

Прямий ефір