Росіяни, швидше за все, не зможуть залучити велику кількість дітей до навчання у школах на тимчасово окупованих ними територіях України. Такого висновку дійшов американський Інститут вивчення війни (ISW). Не допомагають обіцяні грошові винагороди, штрафи та погрози позбавити батьківських прав за відмову вести дитину до школи, де навчають за новою програмою, запровадженою російськими окупантами, повідомляє FREEДОМ.
Новий навчальний рік у Росії розпочався з новими правилами — заборона використання телефонів у школах, скасування обов’язкової другої іноземної мови та навчання під час групи продовженого дня. Завдання №1 — виховати патріотизм. Тепер класних керівників зобов’язали проводити так звані “розмови про важливе”. І цим “важливим”, судячи з висловлювань представників російського міністерства просвіти, є накидання маленьким росіянам кремлівської пропаганди.
“Коли діти отримують інформацію в інтернеті, і найчастіше вона не те що не найкращої якості, а є відвертою брехнею. І якщо доросла людина має критичне мислення, щоб її перевірити, зіставити факти, то діти опиняються віч-на-віч з дезінформацією”, — заявив міністр просвіти Росії Сергій Кравцов в інтерв’ю російському виданню ТАРС.
Навчальний тиждень починатиметься з піднімання прапора та виконання гімну. Для цього школи забезпечать державною символікою та створять у них прапорові загони. Нововведення також стосуватиметься таборів та санаторіїв.
Чергова новинка у російській освіті стосується уроків історії. Цьогоріч історична просвіта починається не із середньої школи, як раніше, а з першого класу. Про основи релігійних культур та світської етики розповідати планують 6-річним учням.
“Покоління, що зростає, виховує все, навіть стіни. Можна завжди знайти історичні фрагменти, прищеплювати любов до Батьківщини — навіть із першого класу”, — висловив думку перший заступник голови комітету з просвіти Держдуми Михайло Берулава у коментарі російському виданню “Підйом”.
Зміни мають відбутися не лише у російських школах, а й в українських навчальних закладах на тимчасово окупованих територіях. Для них російське мінпросвіти розробило структурний план уроку “Моя історія” на перше вересня. Чому для школярів із Маріуполя, Луганська та Херсона історія Олександра Невського та Івана Грозного має стати “своєю” — у московських методичках не пояснюють.
“…запропонований “план” є традиційною солянкою псевдоісторичних фактів і божевільних ідей. Він практично дослівно повторює пропагандистські виступи російських телевізійних ідеологів”, — йдеться у повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони України у Telegram.
До навчання, за задумом російських окупантів, має увійти предмет “Моя країна”. Нова версія так званої навчальної програми для старшокласників починається із заяви:
“Україна та Росія — дві частини єдиного історичного, духовного та культурного простору”.
Ця теза відверто хибна, каже історик Григорій Рій.
“Говориться, що ніби є якась спільність словянська, яка навіть доводиться на генетичному, ДНК-рівні між трьома народами, або народностями, як говорили в Радянському Союзі. Насправді ж ці подібності є і в інших слов’янських народів, наприклад, поляків. На сучасний штиб переводити ці давньоісторичні ентогенетичні штуки, практики або доведення не потрібно, бо нації як усталені інститути сформувалися ще в 19 столітті”, — пояснив він.
Далі за методичкою — заперечення Голодомору, влаштованого комуністичним режимом на українських землях у 1930-х роках та висвітлення Другої світової як війни виключно нацистської Німеччини проти СРСР. Не пошкодували академічних годин і на Революцію Гідності, називаючи народне повстання на Майдані “державним переворотом праворадикалів за підтримки Заходу”.
Російські окупанти не лише впроваджують свою освітню програму, а й вилучають українські підручники. Батькам, які відмовляються вести дітей до школи, загрожують штрафами та позбавленням батьківських прав, а освітянам, які не погодилися працювати на російських загарбників, — фільтраційними таборами.
“Для України і українських дітей зараз дуже важлива саме роль Збройних сил України і швидкість звільнення територій. Тому що, якщо трапиться так, що ці території довгий час перебуватимуть в таких освітніх умовах і в тому пропагандистському культурно-історичному полі, нам буде складно повертати цих дітей, цих людей”, — коментує історик.
Українська влада, своєю чергою, закликає не відвідувати навчальні заклади, які незаконно працюють за російською програмою. І до деокупації регіонів навчатися вдома, на платформі “Всеукраїнська школа онлайн”.
Читайте також: Правозахисники, закриті групи, “гаряча лінія”: куди звертатися депортованим до Росії українцям
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що в Україні попри все почався новий навчальний рік. Навчання відбувається в різних форматах, однак всюди системно та професійно. І хоч би як російські окупанти хотіли знищити Україну та українське, українські діти все одно підуть до своїх шкіл, до своїх університетів й будуть абсолютно вільно здобувати освіту.