Сьогодні, 2 вересня, Одеса святкує День міста всупереч війні. Від перших днів повномасштабного вторгнення вона перетворилася на стратегічну фортецю та недосяжну ціль ЗС РФ, хоча околиці неодноразово зазнавали артилерійських обстрілів і ударів з повітря з боку російських військ. Українська оборона повністю зруйнувала ворожі плани щодо окупації населеного пункту, повідомляє FREEДОМ.
Напередодні дня міста на одній із центральних вулиць Дерибасівській було нелюдно. Замість звичних туристів там частіше зустрінеш місцевих жителів та переселенців із гарячих точок України. В основному з Миколаївської та Херсонської областей. Одеса прийняла понад 30 тис. внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Область — понад 100 тисяч.
“Була перша реакція виїхати, а потім — як виїхати? Тут наш дім, чому ми маємо кудись їхати? І виїхати — це означає не вірити у нашу перемогу. А ми віримо у нашу перемогу”, — поділилася одеситка Наталія.
Частина міських кав’ярень а ресторанів вже працює у звичному графіку, а вуличні музиканти почали грати сміливіше. Володимира та його друга одесити знають понад 5 років. Після початку війни вони вперше вийшли грати на Дерибасівську наприкінці квітня.
“Місто ожило, бо на початку тут же взагалі було порожньо, взагалі не було людей. Був такий гнітючий стан. А зараз уже всі люди звикли, добре. Стали відкритішими і, як вам сказати, щодня радіють кожному дню”, — каже Володимир.
Одесити згуртувалися та вірять у перемогу України, стали впевненішими та сміливішими, ділиться своїми спостереженнями Володимир. Він упевнений, що російські війська до Одеси ніколи не увійдуть, та й самі одесити, каже, цього не допустять.
“Це, як Маріуполь повністю зруйнували, уявити, що Одеса була б зруйнована. Я вважаю, що ця трагедія була б навіть не України, а всього світу. Вже навіть гіпотетично не зможуть піти на Одесу. Вони тільки могли максимум у березні, а зараз уже нічого не буде. Вже не підуть на Одесу. Вони вже програли війну”, — вважає Володимир.
Людмила продає сувеніри на Дерибасівській. Каже, цьогоріч найбільше розбирають товари з українською символікою. Люди вірять у перемогу та захисників України.
У місті часто зустрічаються українці в одязі із патріотичною символікою та написами. 14-річна Марія на День знань була у вишиванці. Від початку вторгнення Росії до України це її повсякденний одяг. Дівчина розповідає, намагається часто переказувати свої кишенькові гроші на ЗСУ і тим, хто потребує, починаючи від супутника, купленого фондом Сергія Притули, закінчуючи допомогою тваринам.
“Змінилося дуже сильно ставлення до інших людей, а особливо до Росії. Бо я раніше споживала російський контент, але тепер я повністю перейшла на український”, — поділилася школярка.
Одеса зустріла війну із властивим їй гумором. Через короткий час після вторгнення у місті з’явилися банери та білборди із незвичним зверненням до росіян.
“Жартів від початку війни, що все буде добре, була дуже велика кількість. Взагалі всі вірять в перемогу. Всі дуже позитивно налаштовані. Всі вірять в ЗСУ!” — розповіла Марія.
Війна сильно згуртувала містян, розповідає Тарас, який особисто в цьому переконався. Хлопець один із багатьох, хто у перші дні війни пішов вантажити на пляж мішки з піском.
“У перші дні війни потрібно було дуже багато піску для блокпостів, щоб закрити пам’ятники різні архітектурні. І можна було бачити, як одесити об’єдналися довкола волонтерства. Це було як у всій країні. Одеса була не винятком. Ми за майбутнє, ми за цінності, які у нас ніколи не заберуть, за свободу”, — розповів одесит.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України з Одеси виїхало понад 200 тисяч осіб, але наразі містяни починають повертатися, зокрема разом із дітьми. Про це повідомив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук. На його думку, це означає одне — одесити почуваються у безпеці та вірять у ЗСУ.
Сьогодні, у День міста, соціальні мережі заповнені зізнаннями у коханні Одесі. Деякі містяни вирішили святкувати біля Оперного театру. Через війну практично немає туристів.
Одеса та область продовжують перебувати під високим ризиком російських ракетних обстрілів.
За словами кореспондентки телеканалу FREEДОМ Вікторії Сінько, війна змінила одеситів. Вони яскравіше висловлюють своє ставлення до України, багато хто носить патріотичну символіку, вишиванки, прикрашають синьо-жовтими прапорами та прапором Одеси авто; переходять на українську мову та споживають український контент, дивляться українські фільми, читають українські книги та слухають українську музику. Також одесити масово стають донорами крові, простоюючи величезні черги. Загалом одесити стали сміливішими — надзвичайна кількість охочих стати до лав захисників України.
Читайте також: РФ атакувала Одещину: є попадання в зерносховище — речник ОВА