Новий навчальний рік розпочався в Україні. Попри загрозу ракетного обстрілу російською армією, понад 140 тис. школярів навчатимуться очно, інформує FREEДОМ.
1 вересня, Алла збирає своєму синові не лише звичайний ранець з зошитами, з собою до школи першокласник Діма візьме й так званий тривожний рюкзак. Сім’я живе в Бучі Київської області й, попри всі погрози воєнного часу, вирішили, що дитині краще навчатись очно.
“Страшно відпускати, але перший клас, розуміємо, що дитині потрібно спілкуватися, дитині потрібно вчитися читати та писати, тому що вчитель зробить це краще, ніж мама вдома. Тішить, що є бомбосховище, що дітей у разі повітряної тривоги одразу ведуть туди”, — каже мати першокласника, мешканка Бучі Алла.
Буча — одне з міст Київської області, яке з початку повномасштабного вторгнення Росії було під окупацією більше ніж місяць. За цей час російські військові вбили 650 мирних жителів, зруйнували сотні житлових будинків, а також пошкодили чи знищили 26 навчальних закладів. Більшість з них вдалося відновити до початку навчального року.
“Різний ступінь руйнувань: від невеликих пошкоджень — вікна, двері покрівля — до 100-відсоткової руйнації, яка також, на превеликий жаль, сталася з деякими об’єктами. Але за короткий проміжок часу ми відновлюємо роботу практично всіх загальноосвітніх закладів у місті Буча, їх 15, і з невеликою затримкою — три об’єкти, бо великий обсяг руйнувань. У кожному зі закладів, де можна зробити укриття, проводилися та проводяться роботи з облаштування укриття за всіма стандартами”, — розповідає міський голова Бучі Анатолій Федорчук.
Після деокупації до Бучі та Бучанського району вже повернулося понад 70% місцевого населення, з них 15 тис. дітей шкільного віку, більшість яких навчатимуться офлайн.
“Звичайно, переживаємо, страшно, але що робити. Перший клас, вдома все одно не навчиш так, як вчителька, якось будемо вчитися. Звичайно, моя дочка знає, як треба діяти під час повітряної тривоги, ми провели розмову, також ми були в окупації кілька тижнів, тому знаємо, що нехтувати безпекою не можна”, — сказала мама першокласниці Оксана.
Є й ті, хто не готовий відправити дитину до школи, вони перейшли на дистанційне навчання.
“Я не готова нині віддавати дитину до школи на навчання офлайн, бо поки що немає бомбосховища. Коли бомбосховище вже буде готове, тоді, можливо. Ми пройшли окупацію в Бучі, тому перш за все — життя моєї дитини — найдорожчий скарб. Ми все це пережили, для нас це складно. Але ми маємо підлаштовуватися під реалії”, — пояснила своє рішення мама першокласниці Ганна.
На Київщині за літо в багатьох навчальних закладах облаштували укриття. Вчителі пройшли інструктаж, як діяти у разі оголошення повітряної тривоги.
“Ми вчимося за змішаною формою навчання. Тобто, деякі діти навчаються онлайн, є діти, які навчаються оффлайн. Якщо у нас звучить сигнал повітряної тривоги, відповідно, діти залишають свої речі, беруть лише тривожну валізку і переходимо з нею в бомбосховище. Воно в нас поряд, у дитячому садку”, — зазначила вчителька англійської мови Анастасія Володимирівна.
В одному з дитсадків Бучанського району співробітники все літо готували приміщення укриття, щоб дітям було комфортно. Всі стіни прикрасили малюнками, підготували розмальовки та ігри для маленьких вихованців. Обладнали приміщення та на випадок критичних ситуацій.
Співробітники дитячого садка спробували створити максимальний комфорт, є запаси технічної та питної води. Також в укритті є одноразовий посуд, сірники та медикаменти.
До початку навчального року готові й у Києві: 95% шкіл працюватимуть за змішаною формою навчання. 22 з 421 муніципальної школи вирішили перейти тільки на онлайн формат, тому що у них немає обладнаних укриттів у кроковій доступності. Ще 132 тис. школярів навчатимуться офлайн. Більшість укриттів у школах вже укомплектована меблями та партами. Також там підготовлені місця для відпочинку, ігрові кімнати та санвузли.
Читайте також: 600 навчальних закладів на Донеччині атакувала армія РФ — як проходитиме навчання (ВІДЕО)