Якщо Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) порадить своїм країнам-членам, які генерують електроенергію та купують паливо в Росії, що варто купувати не в Росії, а в якихось інших виробників ядерного палива, країна-агресор втратить величезний ринок. Таку думку в ефірі марафону на телеканалі FREEДОМ висловила радіобіолог, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.
Вона нагадала, що Росія — один із найпотужніших операторів ядерних енергоблоків у світі.
“Мало того, що вона оператор, у її державній власності перебуває компанія “Росатом”, яка, зокрема, продає ядерне паливо до дуже багатьох країн, де побудовано ядерні реактори за схемою “Росатома”. Наразі з Україною відбувся кейс West in house, у нас конформація паливних зборок в американського типу реакторах і в російського типу реакторах, вона різна. Тобто вона різної форми, і вважалося до 2014 року, що West in house не може зробити паливні зборки тієї форми, яка нам потрібна. Але наразі ми не користуємося послугами “Росатому”, а використовуємо всі ті, власне кажучи, ядерні енергоблоки, які були побудовані в Радянському Союзі, що показує, що West in house може безпечно продавати до України паливо та паливні зборки тієї форми, яку робить “Росатом”, — сказала вона.
Читайте також: Місії МАГАТЕ буде складно впоратися з завданнями на ЗАЕС за один день — Плачков
Радіобіологиня вважає, що якби МАГАТЕ реагувала на ситуацію на ЗАЕС, починаючи від моменту її захоплення ЗС РФ 5 березня, поточної небезпечної ситуації можна було б уникнути.
“Якби місія МАГАТЕ відбулася раніше, якби міжнародна спільнота більш активно реагувала на ті загрози, які були на Запорізькій атомній станції від 5 березня, ситуації, яка є зараз, можна було б уникнути. Тобто не потрібно було б всій країні ставати експертами у кількості та концентрації йодиду калію, яка має бути у твоїй щитовидній залозі. Люди, матері, які зараз годують дітей грудьми, вони вже знають, скільки вони мають випити йодиду калію для того, щоб він з’явився в молоці, для того, щоб немовлята себе й не потравили, і водночас щоб зменшити кількість радіоактивного йоду в щитовидній залозі. Так не повинно бути, це сюрреалізм. Тому питання, швидше, не так і не лише до України, але й до міжнародної спільноти, до публіки, яка має активніше залучатися до контролю бюрократичних організацій, які мали б контролювати ядерну безпеку. Але, на жаль, скажімо, ефективність їх могла б бути більшою”, — резюмувала Олена Паренюк.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що ризик радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС не зменшується ні на годину у зв’язку з присутністю там російських військових.