Росія не має перспектив для просування в Україні, противник вичерпав ресурси. Таким спостереженням поділився у прямому ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
Він зазначив, що водночас Україна щодня освоює нове озброєння. На думку Маломужа, переломний момент на полі бою настане найближчими 1,5 -2 місяцями, коли Україна розгорне широкомасштабні операції зі звільнення окупованих територій.
Спікер також пояснив, що означає розгортання США довгострокової військової місії щодо підтримки України. Це допоможе структурувати допомогу та зробити її більш цілеспрямованою, вважає він.
— За словами начальника Головного управління розвідки міністерства оборони України Кирила Буданова, переломний момент у війні з Росією вже розпочався. Як Ви бачите цю ситуацію?
— Я б уточнив, що є саме передумови, що ми зараз можемо переламати ситуацію, вони вже чітко намітилися. Ми, звичайно, вже чітко зафіксували те, що ми не дамо агресорові просуватися далі. Росіяни не можуть просунутися ні на східному, ні на південному напрямках. Окремо ще на кілометр десь вони просуваються, де концентруються основні сили, але не більше. Вони вичерпали основні ресурси. Тому навіть приховану мобілізацію не вдається оголосити.
Батальйони, які намагаються створити з урахуванням кожної губернії, вийшли неефективними. А найголовніше, немає мотивації. Ми захищаємо свій народ, свої сім’ї, свою землю, свою державу. Тому мотивація українців є надзвичайною. А там цього точно немає.
Ми, відповідно, якісно піднялися щодо професійної підготовки. Мобілізували понад мільйон військовослужбовців. ЗСУ, силові структури, самооборона – це потужна об’єднана сила. До того ж ми освоїли нову техніку озброєння, і вона надходить щодня.
Щодо звільнення територій, важливо обрати і час, і ефективний сектор для наступальних операцій, і найголовніше планувати комплексні операції: знищення складів, штабів, мостів, комунікацій. Важливо одномоментно робити тилові, флангові та фронтові удари. Це те, що дозволить саме на одному з провідних напрямків різко відкинути супротивника, створити умови оточення і перетворити на передумови для втечі. Ця ситуація може створити умови для загального перелому. Противник буде під загрозою оточення, інші напрями дуже неефективно реагуватимуть через паніку.
Переломний момент намічається тоді, коли ми розгорнемо широкомасштабні операції зі звільнення наших територій. Я думаю, що це найближчі півтора-два місяці. Для звільнення територій потрібно дуже потужно готуватися, остаточно отримати озброєння та техніку від партнерів.
Читайте також: 0,7% росіян перебувають у армії: коли в РФ замисляться про наслідки, пояснив експерт
— Про що говорить те, що Путін навряд чи найближчим часом віддаватиме наказ про масову мобілізацію?
— Путін розуміє, що всі завдання, які він вказав у так званій «спецоперації», не виконані. Він не ризикує саме зараз проводити загальну мобілізацію, бо навіть підконтрольні Кремлю дослідницькі центри вказують, що вже 65-70% росіян не підтримують війну. Тобто, вони ще підтримують Путіна, але війну не підтримують. Тому загальна мобілізація може зіграти фактор зворотного впливу. Люди будуть незадоволені, бо треба буде йти на війну. Вони протестуватимуть, і, відповідно, це дуже потужно вдарить по режиму Кремля.
Путін знайшов іншу форму. Військовослужбовців РФ зараз набагато менше, ніж 2 мільйони 40 тисяч. Було близько 980 тисяч, вона збільшилась ще на 138 тисяч. Тобто близько 1 мільйона 30 тисяч осіб у російських військах. Але тепер він буде нарощуватиме кількість військових за рахунок нового призову. Як правило, укази в Російській Федерації, які ухвалювалися ще у 2017 році про призов, ніколи не виконувались повністю. Недобір був у кілька сотень тисяч.
За даними Інституту вивчення війни, Росія втратила вже приблизно 80 тисяч військовослужбовців. Це сильний удар. Тому я вважаю, що Путін у цій ситуації вже орієнтується на те, що перспектив наступального формату немає, перемоги не буде. При цьому він ще намагається агресивно діяти та загрожувати. Ми бачили, як перед 24 серпня (День Незалежності України) нагнітається ситуація, активно велася інформаційна війна, було підняття авіації, гелікоптерів, обстріли. Відбувся жахливий теракт на залізничній станції Чапліно.
Але передбачалося, що буде глобальна війна. До неї війни Кремль не готовий, тому що ми можемо вже дуже потужно дати відсіч. І в такій ситуації світова спільнота готова дати сильну відсіч — Захід готовий розблокувати свій нейтралітет. У зв’язку з чим? Насамперед у зв’язку з атомною загрозою. Запорізька атомна електростанція є загрозою, як сказали американці, британці та Європейський Союз, загроза суверенітету країн ЄС і НАТО. У протистоянні з усім блоком НАТО Путін точно програє.
— Через погрози РФ в адміністрації Байдена заявили про те, що найближчими тижнями оголосять про довгострокову військову місію з підтримки України і навіть призначать генерала, який відповідає за постачання допомоги та підготовку українських військових. Як це вплине на ту саму допомогу, яку сьогодні США надають Україні?
— Низка експертів та керівників Пентагону вказали на те, що у нас зоопарк різної техніки та озброєння. Тобто вона різна. Наразі дійшли думки, що потрібно створити систему не лише допомоги постачання, а ту, яка працюватиме комплексно. Це не окремі одиниці HIMARS, NASAMS або М270. Це мають бути цілі системи, дивізіони, об’єднані єдиним форматом: і ППО, і радіолокаційних засобів, і контрбатарей них коштів, і авіації, і, звичайно, ракетних систем.
Тому в цій ситуації вирішили навести порядок, щоб усе надходило комплексно за графіком. Вирішили чітко визначити законодавчо, що це буде відповідна комісія під егідою Пентагону, але очолюватимуть її генерали. Я знаю кількох колег, які керували силами спецоперацій США, — ось вони зараз претенденти на цю посаду.
Читайте також: США передадуть Україні безпілотники та снаряди для HIMARS у рамках нового пакету допомоги на 775 млн доларів