Україна відзначає День Незалежності. Вперше мешканці країни зустрічають свято під звуки сирен повітряної тривоги – в Україні вже півроку триває повномасштабна війна. У кожному українському місті вшановують свято та проживають сьогодні по-своєму – виходячи з можливостей, з побоюванням на ймовірні обстріли російських військ. Докладніше в ефірі марафону FREEДОМ розповіли кореспонденти UA зі різним куточків України.
Київ
У центрі міста, на Хрещатику, цього дня не багато людей. Замість класичного параду у столиці на Хрещатику можна подивитися на спалену російську техніку. За задумом Кремля ця техніка мала “взяти” Київ за “три дні”. І не лише Київ — представлена на виставці розбита техніка окупантів з усієї України. Але більшість знарядь і машин — ті, які російські військові застосовували на Київщині, і з їхньою допомогою руйнували будинки, школи та лікарні.
Святкування у столиці відповідає воєнному становищу.
Українські військові впоралися з багатотисячним навалом росіян, яке намагалося оточити Київ, і втримали контроль над областю та столицею. Коли бліц-кригу не вийшло, загарбники почали по-звірячому вбивати мирних громадян, знищувати будинки та інфраструктуру.
Буча, Гостомель, Ірпінь. Про ці міста тепер знає весь світ.
“Ця ненависть, нікчемність. Вони не могли нічого вдіяти. Їм ставили завдання взяти Київ. Вони не могли цього зробити і просто всю свою злість та ненависть вихлюпували на мирних людей, дітей, жінок”, — зазначив Олександр Вдовиченко, командир 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців.
Переломним моментом в обороні Києва Олександр називає битву за Мощун. Там невелика кількість українських військових проти суттєвих переважних сил противника відстояли найважливіший стратегічний пункт. Саме туди намагалися прорватися кілька тисяч росіян після того, як розлилася річка Ірпінь.
“Там ворог втратив найкращих, там вони залишили свою еліту. Київ врятувало бажання відстояти свою столицю, єдність усіх. Кожен, починаючи від солдата, і до самого верху, усі робили свою роботу”, — упевнений командир Вдовиченко.
Харків
Жителі Харкова зустрічають День Незалежності України по домівках, адже у місті оголошено затяжну комендантську годину. Місто регулярно обстрілюють російські війська. У ніч на День Незалежності Харків також зазнав обстрілу. У лікарні надають допомогу жінці та її маленькій дочці.
Напередодні свят 23 та 24 серпня у Харкові значно посилили заходи безпеки. У всьому обласному центрі йдуть, як їх називають правоохоронці, фільтраційні заходи. У місті стало набагато більше блокпостів, усі авто ретельно перевіряють. Силовики говорять про загрозу терористичних актів та обстрілів.
Лише за півдня у місті пролунало вже вісім повітряних тривог.
У місті не курсують громадський наземний транспорт та метро.
“Ворог постійно відчуває наші позиції на міцність, намагається їх прорвати. Удари йдуть з артилерії, з реактивних систем залпового вогню та з авіації. Однак, наші воїни не відсунулися ні на метр. Навпаки, за найменшої нагоди вони намагаються просуватися і відтісняти ворога, щоб звільнити наші території якнайбільше”, — сказав голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов.
Приблизно третина Харкова зруйнована або повністю, або частково, є райони, які у дуже плачевному стані. Мешканцям цих районів доводиться їздити за необхідними продуктами у частину міста, яка щодо ціла. Російським загарбникам знадобилося лише кілька місяців, щоб перетворити на руїни найбільший спальний район Харкова — Північну Салтівку. До війни тут вирувало життя і у дворах багатоповерхівок було чутно дитячий сміх. Тепер – одне суцільне згарище. Висотки більше не придатні для того, щоб у них могли жити люди. Нині район нагадує зону відчуження. Там під уламками рятувальники й досі знаходять тіла місцевих мешканців.
Щодня під снарядами російської окупаційної армії, але тут ніхто не збирається здаватись і падати духом. Навпаки – вже думають про майбутнє відновлення цього чудового міста. Розробляється новий генплан. За оцінками місцевої влади, пошкоджено 25% житлового фонду, тому на відновлення Харкова знадобиться від двох до трьох років, все залежатиме від фінансової підтримки міжнародних партнерів. Допомогти у відбудові вже зголосилися у США, Туреччині та Албанії. Приступлять до відновлення одразу після перемоги України.
Запоріжжя
У місті за півдня пролунало вже 7 повітряних тривог. Вночі місто зазнало обстрілу. Вибуховою хвилею у прилеглих будинках вибито вікна, поки про жертв і постраждалих інформації немає. Ще один приліт зафіксували близько 4 ранку. За даними місцевої влади, постраждалих немає.
Незважаючи на ранкові атаки, у місті провели церемонії покладання квітів на алеї Захисників України, біля монумента “Скорботна мати”, пам’ятника Тарасу Шевченку, пам’ятнику Богдану Хмельницькому та Героям Чорнобиля.
Місцеві жителі зазначають, що після 24 лютого змінилося багато городян.
“Це чудові люди, вони допомагають, поспішають на допомогу з ранку до вечора. Усі приносять користь у захисті нашої батьківщини”, – каже місцевий житель, історик Роман Акбаш.
У Запоріжжі люди згуртувалися, приносячи користь не лише для ЗСУ, а й вимушених переселенців.
Чернігів
Місто одним із перших зустріло російських окупантів. Чернігів пережив облогу і зазнав численних руйнувань. Найбільшою трагедією міста стало попадання російських ракет у багатоповерхівку: загинуло 49 людей.
У Чернігові досі багато руйнувань. Приблизно 80% – це громадянська інфраструктура. Зокрема, зруйновано одну з візиток міста — готель “Україна”. Городяни загалом стали згуртованішими: підтримували один одного під час облоги та обстрілів, зараз разом продовжують розбирати завали.
З такою вірою зустрічають 31 річницю Незалежності. У місті не проводять масових заходів, зранку тут уже лунала сирена повітряної тривоги, людей на вулицях небагато. Вони дотримуються рекомендацій влади бути у ці дні обережнішими.
Дніпро та область
На Дніпропетровщині ніч на 24 серпня була неспокійною. Російські окупанти били ракетами, “Градами” та “Ураганами” по трьох районах області. Дані про жертв та постраждалих уточнюються.
У результаті ракетного удару по залізничній станції Чаплине ввечері 24 серпня загинули як мінімум 15 людей, близько 50 поранено, повідомив під час засідання Ради Безпеки ООН президент України Володимир Зеленський.
“Перед цим зверненням я отримав інформацію, що російським ракетним ударом по Дніпропетровській області по залізничній станції просто по вагонах на станції Чаплине… вбито щонайменше 15 людей, близько 50 людей поранені”, – сказав він.
“Рятувальники працюють, але кількість загиблих може збільшитись”, – сказав Зеленський.
До області продовжують прибувати нові переселенці. Щонайменше 2500 людей щотижня стають на облік.
“На сьогодні в області у нас проживає понад 309 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Левова частка з них – це Дніпро, приблизно 70 тисяч – це Кривий Ріг. Загальна кількість жінок – понад 100 тисяч та 78 тисяч дітей. Тільки вдумайтеся”, – сказав голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.
Переселенці активно шукають роботи в області. За даними Служби зайнятості, вони влаштовуються на роботу до медустанов, підприємств переробної промисловості, оптової та роздрібної торгівлі, сільського господарства. Багато переселенців живуть у регіоні ще з 2014 року, багато хто вже зараз знайшов тут свій будинок.
Вінниця
Місто досі приходить до тями після жахливого ракетного удару по центру, який завдала РФ у липні. Тоді загинули 27 осіб, у тому числі троє дітей. А День Незалежності у місті розпочався із повідомлень про мінування кількох об’єктів, серед них — критичної інфраструктури.
У Вінниці сьогодні тихо та небагатолюдно. Містяни дотримуються заборон влади: не збиратися масово, не влаштовувати акцій та ярмарків. У мешканців міста дуже свіжі у пам’яті події липня, коли російські ракети прилетіли до центру міста, зруйнували Будинок офіцерів, Будинок побуту “Ювілейний”, медичний центр. Як свіжі у пам’яті та всі події 6 місяців повномасштабної російсько-української війни.
Наразі в області готуються до опалювального сезону. Влада обіцяє, ціни на тепло залишаться незмінними, як і температура в квартирах.
У Вінниці триває будівництво житла: об’єдналися волонтери та забудовники. Допомогти з повоєнним відновленням обіцяють Ізраїль та Швейцарія.
Зруйнований символ стійкості міста – Будинок офіцерів – реконструюють. Будівля збереже фасад, але стане більш сучасною. А ще Вінниця має намір стати центром креативної економіки. Початок уже покладено.
Суми
У місті майже не припиняється виття сирен повітряної тривоги. День Незалежності Суми зустріли зранку вибухами. За попередніми даними, спрацювало ППО.
У прикордонних пунктах також не спокійно, за добу росіяни випустили близько сотні снарядів територією чотирьох населених пунктів.
Масових заходів у місті сьогодні не заплановано через загрози обстрілу. Місцева влада закликала людей бути вкрай уважними до сигналів повітряної тривоги. У центрі міста розвіюється величезний прапор України, вранці відбулося традиційне покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку, загиблим захисникам. Також на багатьох будинках люди вивісили прапори, прикрасили одяг національною символікою.
Найважчими в Сумах були перші півтора місяці війни, коли в області знаходилися окупаційні війська. Усі сумчани пережили зупинку транспорту, відсутність постачання продовольства, медикаментів, бензину. Зараз логістика практично вся злагоджена, місто живе звичайним життям з урахуванням військових вимог. Ворог обстрілює область майже щодня.
Одеса
У Одесі на честь Дня Незалежності презентували виставку знищеної російської техніки.
За словами речника Одеської військової адміністрації Сергія Братчука, ситуація в області контрольована. Але, починаючи з ночі та протягом усього дня одесити та мешканці Одеської області чули звуки повітряної тривоги. До того ж зберігається загроза ракетних ударів із Чорного моря.
Одеса сьогодні майже порожня. Не так, як було ще рік тому, коли всі люди виходили у вишиванках на вулиці міста та святкували. Городяни дослухалися порад місцевої влади не ігнорувати сигнали тривоги. При цьому комендантську годину у місті не продовжували та додаткових обмежень не вводили.
За півроку війни Росії проти України одесити навчилися жити за умов загрози. Вони об’єдналися, всі вірять у Збройні сили України та у перемогу.
На Дерибасівській у центрі Одеси вже прибрали протитанкові їжаки, які тут встановили на початку березня. Людей небагато.
З початку повномасштабної війни в Україні російські окупанти заявили про свій намір захопити Одеську область, об’єднатися з так званим Придністров’ям та перекрити Україні доступ до Чорного моря. Однак в Одеській військовій адміністрації говорять — про це не може бути й мови — місто надійно захищене.
Миколаїв
З перших днів війни місто стало прифронтовим і вже 6 місяців стоїть фортецею на захисті півдня України. У Миколаєві сьогодні, 24 серпня, досить тихо, щодо спокійної була й ніч. Це була 25-та ніч, коли Миколаїв не обстрілювався. На вулицях міста майже немає людей. День Незалежності мешканці святкують здебільшого у соціальних мережах.
Незважаючи на сьогоднішню тишу, ночі без сну, часті тривоги та бомбардування житлових кварталів — реалії міста.
“Миколаїв може “похвалитися” тим, що його обстрілювали практично всіма видами зброї, які є на озброєнні Російської Федерації. На першому етапі повномасштабного вторгнення завдавали ударів по об’єктах інфраструктури. Протягом останніх місяців у Миколаєві обстріл більш хаотичний. Обстрілюють житловий фонд. Зруйновано як приватні будинки, так і багатоповерхівки”, — коментує прес-офіцер Миколаївської обласної військової адміністрації Дмитро Плетенчук.
Миколаївці зараз не живуть – виживають. Після того, як російська ракета потрапила у водогін, люди залишились без води. Лише півтора місяці тому вона з’явилася у кранах, але лише технічна. Городянам доводиться під обстрілами вистоювати черги та набирати воду із свердловин чи ту, яку привозять волонтери.
Львів
Місто також проводить День Незалежності під звуки сирен повітряної тривоги. Тут, як і в Одесі, не продовжували комендантську годину, додаткових обмежень не вводили. Масових заходів не проводять – у центрі пройшла лише акція під назвою “Незалежність”. Увечері у Львові заплановано виступ військового оркестру. У центрі міста чимало людей. Водночас місцева влада звернулася до городян та гостей Львова не ігнорувати сигнали повітряної тривоги, знаходитись ближче до укриттів та по можливості не виходити на вулицю.
Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів про ключові особливості Другого саміту Кримської платформи. Зокрема, він зазначив, що саме проведення цього заходу під час війни свідчить про його важливість. Він акцентував, що у саміті взяли участь 16 президентів та 20 прем’єрів із 60 країн світу. Чубаров також наголосив, що деокупація півострова стала одним із етапів російсько-української війни.