“Презумпція недовіри”: як світ навчився протистояти впливу Росії, пояснив Саакян

Олег Саакян. Фото UA

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну цивілізований світ навчився протистояти гібридному впливу Росії, для цього було створено антидот — презумпцію недовіри. Про це в ефірі марафону “FreeДОМ” телеканалу UA розповів політолог Олег Саакян.

Елементом гібридної війни є і псевдореферендуми, які Росія проводить на окупованих територіях. Черговий заплановано на вересень.

Саакян уточнив, що досі незрозуміло, які питання Кремль планує винести на цей “референдум”. Варіантів декілька.

Швидше за все, про приєднання цих територій до Росії. Хоча вони завжди залишають для себе люфт сказати, що це незалежні території. І, наприклад, на сході провести референдум про визнання “юрисдикції” або чогось такого над усією територією Донецької та Луганської областей. А щодо півдня можуть сказати, що це оголошення якоїсь “незалежної республіки”, або приєднання їх до сходу, або, може, створити єдину “Новоросію”. Тобто варіанти є. Але ключове, звичайно ж, все-таки визнання Росією цих територій. Це ключовий жахастик, який Росія висуває зараз на міжнародній арені”, — перелічив він.

Політолог наголосив, що, як і всі попередні подібні “заходи”, результати цього “референдуму” не будуть визнані світовою спільнотою.

“Якщо глобально дивитися, то Росія досі діє в режимі гібридної війни. А світ після повномасштабного вторгнення вже знайшов антидот від гібридного впливу та від гібридних інструментів війни. Концептуально він звучить — презумпція недовіри. Будь-які гібридні інструменти (зокрема, пропаганда) можуть діяти тільки в умовах, коли до вас ставляться рівнозначно, як до інших. І тоді в повному обсязі розгортається — а чому ваша правда більша, ніж наша правда; ви ж демократи, а чому ви нам рот затикаєте та інше. З моменту, коли Росія показала своє варварську пику, і з моменту, коли перестали довіряти Росії та взяли презумпцію недовіри, зараз будь-які “референдуми” та інші речі просто не вистрілюють. Вони не дають бажаного ефекту”, — пояснив експерт.

Сааян додав, що раніше такі “референдуми” та різні фейки вносили в західний світ сум’яття, викликали сумніви, паралізували західні інституції.

“І починалося: ну, хто його знає, начебто “референдум” незаконний. І якийсь італійський експерт в ефірі заявляє: а раптом, справді, хтось там щось. А зараз, якщо він так скаже, то вже одразу стає спільником Росії та тих вбивств, звірств, які вона чинить”, — розповів політолог.

Росія стала токсичною для всього західного світу, і в такому середовищі її пропаганда вже не може діяти й гібридні методи не дають бажаного ефекту. Тому Кремлю доводиться діяти грубіше і військовими методами.

“І через це цей “референдум” вже переноситься вкотре. Оскільки зараз його проведення може для Росії принести більше поразки, ніж перемоги. Адже Путін ще не встигне проголосити, що це територія Росії, а якийсь “Хаймарс” підірве черговий склад або чергову військову частину, або звільнять умовний Херсон під час цієї промови. І як потім пояснювати росіянам, що Росії доводиться вже не через “жест доброї волі” звідти йти? Тоді у росіян відразу ж виникає питання: так і Білгород доведеться віддавати, й Крим віддавати? А може, взагалі тоді й Кубань Україна забере? І впаде головний міф про Росію, яка нічого нікому не віддає, і ні з ким не збирається домовлятися”, — прогнозує політолог.

Тобто почнеться цілий каскад принижень для Путіна, який продемонструє росіянам, що місце президента РФ на геополітичній карті вже не те, яким було до 24 лютого цього року.

“Тому й “референдуми”, гадаю, будуть відтягувати далі. На сході, може, щось і проведуть. А на півдні, ймовірно, взагалі не відбудеться”, — вважає Саакян.

Але якщо “референдум” таки проведуть хоч на якійсь окупованій території, то світу вже зараз треба готуватиме методи реагування, щоб Путін знав, чим йому відгукнуться “референдуми”. Серед методів реагування політолог бачить такі:

  • запровадження нових санкцій проти РФ;
  • додаткове постачання озброєння Україні.

“І третє, по-хорошому б, прив’язати ситуацію до ООН, до позбавлення Росії статусу постійного члена Ради безпеки ООН. Але, на жаль, світ до цього не готовий до кінця. Але такі речі проробляти б варто. На жаль, універсальної чарівної палички для того, щоб зараз урезонити Росію, не існує, оскільки це ядерна держава. І цей чинник до останнього дня війни буде присутній. Насамперед, дипломатично”, — підсумував Саакян.

Нагадаємо, міністр інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що експорт українського зерна стартує з порту “Чорноморськ” вже на цьому тижні. А роботу портів “Одеса” та “Південний” запустять протягом двох тижнів.

Російські окупанти били по Чугуєву із зенітно-ракетного комплексу С-300 — подробиці від поліції

Читайте також: Безконтактна війна, удар по Кримському мосту та наказ про звільнення півдня: інтерв’ю з військовим експертом Грабським

Прямий ефір