Президент США Джозеф Байден розпочав свою першу робочу поїздку до Близького Сходу. Під час візиту він відвідає Ізраїль, Палестинську автономію, Саудівську Аравію, а також візьме участь у саміті лідерів країн Перської затоки. За два дні в Ізраїлі лідери обох країн обговорили проблеми безпеки та економічної архітектури на Близькому Сході, повідомляє UA.
Перший візит до Близького Сходу на посту президента США для Джо Байдена розпочався з Ізраїлю. У середу 13 липня в аеропорту Бен-Гуріон його зустріли президент Іцхак Герцог та прем’єр-міністр Яїр Лапід.
“Пане президенте, це і історичний візит, і візит глибоко особистий. Він історичний, тому що висловлює нерозривний зв’язок між нашими країнами. Наша прихильність до спільних цінностей — демократії, свободи та права єврейського народу на власну державу. І це дуже особистий візит, тому що ваші відносини з Ізраїлем завжди були особистими”, — сказав прем’єр-міністр Ізраїлю.
Одразу в аеропорту президенту США розповіли про систему протиракетної оборони (ПРО) “Залізний купол” та показали лазер для захисту від безпілотників. Байден підкреслив, що відносини між Ізраїлем та Сполученими Штатами сьогодні як ніколи міцні.
“Тепер як президент я з гордістю можу сказати, що наші відносини з державою Ізраїль, на мій погляд, глибші і міцніші, ніж будь-коли. Цим візитом ми ще більше зміцнюємо наші зв’язки. Ми підтвердили непохитну відданість Сполучених Штатів безпеці Ізраїлю, зокрема партнерство з Ізраїлем з найпередовіших систем оборони у світі”, — заявив президент США.
Того ж дня Байден відвідав меморіальний комплекс “Яд ва-Шем”, де вшанував пам’ять жертв Голокосту.
На другий день візиту президент США та прем’єр-міністр Ізраїлю провели віртуальний саміт з Індією та Об’єднаними Арабськими Еміратами. Там зібрали країни, що входять до групи I2U2. Під час спілкування сторони згадали про війну в Україні.
“Відтоді, як в Україні почалася війна, кожному з нас доводилося мати справу з цією кризою на місцевому рівні. Її вплив на вартість життя був драматичним, і, звичайно, це мало політичні наслідки. Реальні рішення буде знайдено лише в результаті співпраці між країнами, які знають, як поєднати розумові здібності, знання та ресурси”, — сказав Яїр Лапід.
В Ізраїлі було підписано так звану “Єрусалимську декларацію”. У ній країни зобов’язуються не допустити появу ядерної зброї у Тегерана та “використовувати всі елементи національної міці” для стримування іранської агресії.
“Сьогодні ми з вами також обговорили зобов’язання Америки гарантувати, що Іран ніколи не отримає ядерної зброї. Це життєво важливий інтерес безпеки як для Ізраїлю, так і для Сполучених Штатів, і я б додав, що і для решти світу. Я, як і раніше, вважаю, що дипломатія — найкращий спосіб досягти цього результату, і продовжуватиму працювати з Ізраїлем для протидії іншим загрозам з боку Ірану в усьому регіоні, зокрема йдеться про підтримку тероризму, програму балістичних ракет, що триває, і поширення зброї терористам і проксі на кшталт “Хізбалли””, — заявив Байден.
Вранці 15 липня Байден провів зустріч із головою Палестинської автономії Абу-Мазеном. Президент США заявив, що система охорони здоров’я потребує підтримки, та запевнив, що США виділять допомогу на її розвиток. Потім Байден вирушив до Саудівської Аравії. Там, за повідомленнями ЗМІ, він планує обговорити з владою королівства збільшення експорту нафти, щоб стримати зростання цін на цей енергоресурс.
Читайте також:
У Британії – серйозна політична криза, яка позначилася на долі Джонсона. Думка
Після звільнення Херсона місто “зачищатиме” тероборона – Ягун
Громадянин Великобританії помер у полоні в так званій “ДНР” — ЗМІ