Нафтове ембарго вдарить у Росії сильніше, ніж газове. Проте обидва ці процеси зіграють на користь України лише у середньостроковій перспективі. Про це розповів голова експертної Ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський в ефірі марафону “FreeДОМ”.
— Леоніде, поясніть, чому для Росії нафтове ембарго буде болючішим за газове?
— Якщо говорити про 2021 рік, то, звичайно, надходження від нафти були більшими, ніж надходження від газу. Цього року ситуація трохи зміниться. Це пов’язано з тим, що ціни на газ суттєво піднялися. Але в будь-якому разі, якщо в 2021 році надходження від експорту газу в Росії були приблизно 11% від загального обсягу експорту, то від нафти було 36%. Тому, звичайно, ембарго на постачання нафти це досить серйозний удар по бюджету Російської Федерації.
— Але ж, як показує практика, дуже багато країн залежить від російської нафти і залежить добряче. Тому що багато років ця залежність розроблялася. Але загалом, якщо відмовитися від російської нафти, можуть постраждати й самі європейські країни. Саме так апелюють росіяни. Чи все ж таки більше тут відіграє роль російське лобі на деякі країни, такі як Угорщина?
— Істина, як завжди, буває десь посередині. Звісно, не можна виключати російське лобі. Але крім цього є і справді серйозні проблеми, пов’язані хоча б з тим, що у 2021 році 25,5% усієї нафти в Європейському Союзі з експорту – це була російська нафта. Одна третина постачається танкерами, переважно у західну Німеччину. І дві третини до східної Німеччини — нафтопроводом. І ось вся проблема зараз навколо цієї частини Німеччини, плюс до цього Угорщина, Чехія та Словаччина, які жорстко були прив’язані, і прив’язані, на жаль, досі до системи нафтопроводом “Дружба”, яким нафту постачають із Росії в ці країни.
— Чи багато часу знадобиться країнам Євросоюзу, які злізуть з російської голки для того, щоб відновити свою економіку і почати жити і працювати інакше без російських нафти і газу?
Безумовно, щомісяця, щороку зволікання із санкціями — це життя українських людей, українських солдатів та руйнування економіки України. І хоча певною мірою ці ембарго призведуть до невеликого, але все-таки підвищення цін і на нафту, і на газ, європейське населення має розуміти, що ми ціною своїх життів захищаємо їх. Бо якщо Росія зробить те, що спланувала, з нами, вона прийде туди. І тому це теж слід брати до уваги. Це просто така загальна оцінка ситуації.
Тепер щодо реалій. Німці змінили свою думку. Вони раніше були проти нафтового ембарго. В основному, це було пов’язано із заводом “Шведте” у Східній Німеччині, який отримує нафту з Росії і яким керує досі “Роснефть”. Ось що зробили німці. Вони підготували поправку до закону про енергетичну безпеку. Цей закон було ухвалено, коли ембарго на постачання нафти, зокрема, до Європи прийняли країни ВП. Якщо буде ухвалено цю поправку, вона дозволить, по суті, націоналізувати завод “Шведте” і таким чином усунути “Роснефть” від управління. Для Німеччини це було важливим моментом. У тому проєкті ембарго, яке було спрямоване на затвердження всім країнам Європейського Союзу, було зроблено два винятки. Якщо для всіх країн ЄС поступова відмова від російської нафти триватиме 6-8 місяців, для Угорщини та Словаччини це кінець 2023 року. Крім цього, Болгарія і Чехія також висловилися, щоб зробили виняток для них, тобто про продовжили їхні терміни.
Угорщина, на жаль, посіла ультимативну позицію. Якщо вірити міністру закордонних справ, вони не погоджуватимуть цей проєкт ембарго. Але в цьому випадку, мабуть, рішення ухвалять окремі країни самостійно, якщо не вдасться якось переконати угорців, що вони таки йдуть неправильним шляхом. В принципі, дуже визначальною є, звичайно, позиція Німеччини. Після того, як Німеччина змінила своє рішення, підтримала ембарго, ще 3 країни Європейського союзу також погодили його. 4 травня цей проєкт було надіслано країнам-членам Європейського Союзу. Я думаю, найближчим часом ми таки дізнаємося про загальну оцінку.
— Леонід, загалом, маховик ембарго дуже довгостроковий, наскільки я розумію. Якщо зараз запровадять ембарго навіть деякі країни, і не закуповуватимуть російську нафту, то Російська Федерація відчує на собі це набагато пізніше?
— За два місяці війни Росія отримала вже 64 мільярди євро за рахунок експорту своїх енергоносіїв. Зокрема 44 млрд євро заплатили країни Європейського Союзу. І прогнозують, що до кінця року буде десь близько 300 млрд євро. Якщо вірити європейським аналітичним центрам, місяць війни з Україною Росії коштує приблизно 20-25 млрд доларів. Загалом, робіть висновок самі, наскільки ці ембарго впливатимуть і як вони впливатимуть на перебіг війни. Я не вірю і не думаю, що навіть це ембарго призведе до миттєвих змін фінансового становища Росії, але у середньостроковій перспективі це дуже важливо. Ми їх позбавляємо дуже суттєвого потоку валюти. Це середньострокова перспектива.
Читайте також:
Правозахисник розповів, як і коли військові злочинці РФ відповідатимуть перед законом
Ізраїль поступово змінює своє ставлення до України та Росії – посол Корнійчук