Туреччина запропонувала посередництво у перемовинах між Києвом та Москвою, проте Росія досі не висловила згоди на такий формат, тоді як Україна заявила про готовність до нього.
Про це у програмі “Інформдень” телеканалу UA розповів старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула.
“Туреччині не цікава подальша ескалація російсько-українського конфлікту. Пряме військове зіткнення Росії та України біля північних кордонів Туреччини зачіпає інтереси турків, оскільки дестабілізує ситуацію у Чорноморському регіоні. Це також поставить хрест на планах Туреччини щодо її бачення Чорноморського простору, а її бачення – традиційно полягає в тому, щоби забезпечити регіональну співпрацю всіх держав регіону, – і таким чином “закрити” цей регіон від зовнішнього впливу. Якщо буде широкомасштабне російське вторгнення до України, на цих планах вже остаточно можна буде поставити хрест”, – уточнив він.
Крім того, статус медіатора відіграє важливу роль для регіонального позиціонування Туреччини як впливового гравця.
“Посередництво – це вже багато років такий інструмент, який Анкара використовує для свого впливу на різні регіони. Вона намагалася і у 2000-х, і у 2020-х роках долучитися до врегулювання багатьох конфліктів на Близькому Сході, пропонуючи свої посередницькі зусилля. Це вже їхній традиційний підхід – стати над конфліктом, запропонувати свої посередницькі зусилля, і в такий спосіб забезпечити свій вплив у регіоні”, – продовжив експерт.
Туреччина може бути посередником між Україною та Росією завдяки тому, що має партнерство з обома країнами.
“Ердоган вірно зазначає, що Туреччина має і стратегічне партнерство з Україною, і достатньо високий рівень відносин з РФ – попри наявність багатьох протиріч на Близькому Сході, й у Північній Африці, на Південному Кавказі. Теоретично Туреччина дійсно має вигляд ідеального посередника, який може забезпечити діалог між Києвом та Москвою”, – сказав Замікула.
Проте ситуація залежить від позиції Кремля. Україна зі свого боку на такий формат уже погодилася.
“А з іншого боку – все впирається в позицію РФ. Україна згодна на такий формат. Вже пан Кулеба казав, що ми вітаємо будь-які можливості для перемовин, для врегулювання ситуації. А ось РФ досі відкидала турецькі ініціативи. Восени вона це аргументувала тим, що не вважає себе стороною конфлікту. Зараз теж поки що не було чіткого сигналу з Росії. Гадаю, Росія все ж відмовиться від турецького посередництва, оскільки воно занадто підсилить позиції Туреччини в межах регіонального балансу сил. А це Росії нецікаво”, – наголосив він.
Водночас має бути діалог між Анкарою та Кремлем. Також є підстави для особистої зустрічі Реджепа Таїпа Ердогана з Володимиром Путіним. Турецький лідер може здійснювати посередництво між Україною та Росією неформально.
“Турецько-російський діалог має існувати не тому, що створено дружні відносини, а найімовірніше – навпаки. Тому що багато проблемних точок, які потребують розв’язання, а розв’язати їх неможливо жорсткою конфронтацією, а лише – в межах переговорного процесу. Ердоган і Путін це розуміють. Вони не ставляться один до одного як до друзів чи партнерів, але змушені йти на цю розмову. Зараз є підстави для розмови і щодо ситуації в Україні, і щодо ситуації на Південному Кавказі, і, гадаю, перспективи такої зустрічі дійсно великі. І на цій зустрічі, можливо, пан Ердоган може виступити посередником між Києвом та Москвою в неформальному режимі. Сьогодні – на зустрічі з паном Зеленським у Києві, потім буде зустріч із Путіним. Така човникова дипломатія з його боку можлива”, – підсумував Замікула.
Нагадаємо, 3 лютого президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган із офіційним візитом прибув до України. У Києві з ним зустрівся президент України Володимир Зеленський.
Читайте також: Ердоган запросив президентів України та РФ на переговори до Туреччини