Ситуацію на українсько-російському кордоні обговорили держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен та голова європейської дипломатії Жозеп Боррель. Партнери України та військові експерти її оцінюють по-різному.
Про це інформує UA.
Газета The New York Times опублікувала карту розташування російських військ на кордоні з Україною: українську територію оточують із трьох сторін. Це може свідчити про підготовку до наступу у нових точках, зокрема у напрямку Києва, – пише видання. Про можливі провокації Кремля для виправдання вторгнення в Україну напередодні попереджав і держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Нікому не слід дивуватися, якщо Росія влаштує провокацію або інцидент, а потім спробує використати це для того, щоб обґрунтувати військову інтервенцію – в надії на те, що до того моменту, як у світі зрозуміють, що тут була каверза, буде вже пізно. Ідея, що Україна в цій ситуації агресор – абсурд. Агресор – Російська Федерація, яка вторглася в Україну майже вісім років тому”, – сказав він.
Військові експерти кажуть, що попри ясні сигнали з боку Заходу Росія все ще готується до повномасштабного вторгнення в Україну. Про це свідчить характер розташування та зміцнення позицій. А також величезні ресурси, витрачені на це.
“Стежимо за засобами. Росія витрачає величезну кількість грошей на те, щоб стягувати ці війська до кордону, будувати там позиції, забезпечувати цих військових. Це стає дуже дорого: потрібна їжа, вода, паливо. Незалежно від того, чим усе закінчиться, все готувалося до справжнього вторгнення. Якби Російська Федерація просто хотіла “натиснути” на США, НАТО чи Україну, їй не потрібно було б стільки військ, вона б не вкладала стільки в цю операцію”, – повідомив полковник британської армії у відставці, експерт з питань безпеки та оборони Глен Грант.
Водночас Кремль не зупиниться в Україні, вважають експерти. Адже мета Росії – постійно розширювати свій вплив, не зупиняючи агресивну політику проти сусідів.
“Відновлення імперії вони взяли як основу національної ідеї. Інакше сучасна російська еліта, сучасна влада Кремля взагалі не бачить можливості розвитку російської держави. Всі, хто перебувають по периметру Російської Федерації, всі держави, які колись були окуповані Росією, були частиною Радянського Союзу або навіть частиною соціалістичного блоку, вони – в зоні потенційного ризику”, – пояснив директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко.
ЄС, країни НАТО та США усвідомлюють загрозу розширення агресії Росії, якщо не відкритої, то гібридної. Тому західні партнери України зайняли принципову позицію, погрожуючи жорсткими санкціями у разі загострення конфлікту. Вже 10 січня у Женеві пройде основна частина переговорів Сполучених Штатів та Російської Федерації, а на 12 січня заплановано саміт Росія – Рада НАТО. Хоча офіційні теми переговорів безпосередньо не стосуються України, вони спрямовані на прояснення безпекової ситуації в регіоні.
“Говоритимуть виключно про питання стратегічної безпеки. Мається на увазі ядерне озброєння. Наступний пункт – це прозорість у військових справах, зокрема в аспекті військових навчань. Росія каже, що вона нібито проводить навчання на нашому кордоні. Насправді розрізнити, чи це дійсно навчання чи підготовка до вторгнення, досить складно”, – повідомив дипломат, експерт з питань зовнішньої політики та безпеки Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Крім того, 13 січня відбудеться зустріч у форматі Росія – ОБСЄ. Її основна тема – Україна. Проте експерти попереджають: за результатами переговорів очікується, зокрема, ескалація агресії з боку Російської Федерації, у відповідь на відмову Заходу виконувати неприйнятні умови Кремля.
Нагадаємо, що з 10 по 13 січня в Європі відбудеться низка заходів щодо безпеки та миру. Так на 10 січня у Женеві заплановано двосторонній діалог про стратегічну стабільність (SSD) між США та Росією, а в Брюсселі – засідання комісії НАТО – Україна. 11-12 січня відбудуться консультації делегації США з керівництвом НАТО, союзниками по НАТО та офіційними особами ЄС з питань європейської безпеки у контексті агресії Росії проти України. 11 січня делегація США зустрінеться з представниками ЄС та спільно з союзниками підготується до засідання Ради Росія – НАТО. 12 січня у Брюсселі відбудеться засідання Ради Росія – НАТО, а 13 січня у Відні – засідання Постійної ради ОБСЄ.
Детальніше про військову ескалацію Росії проти України читайте в матеріалі UA.