У 2003 році мобільний зв’язок в Україні почав витісняти стаціонарні телефони. Також того року трапилася криза в російсько-українських відносинах на тлі конфлікту навколо острова Тузла. Ще період запам’ятався бумом туроператорів і візових посередників.
Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.
“Алло, говори швидше, у мене зараз закінчуються”, “Я тобі передзвоню!”, “Як грошей немає?” – типовий діалог телефоном початку 2003-го. Абонент платив не лише тоді, коли сам дзвонив, але й коли йому дзвонили. Якщо грошей в абонента не було – не додзвонишся ніяк. Але цей екстрим у 2003-му й закінчився. Верховна Рада зробила вхідні безкоштовними, викликавши справжню бурю на ринку.
Спочатку оператори побоювалися – думали, що зі скасуванням платних вхідних розоряться. Але несподівано зрозуміли, що виграють. Кількість абонентів за рік збільшилася на 80% – це вже понад 6 млн українців. Скоро мобільний зв’язок починає витісняти стаціонарні телефон.
2003-й рік був проголошений Роком Росії в Україні. У Російській Федерації це, мабуть, сприйняли занадто буквально. Про маленький шматочок землі – остров Тузла – ніхто ніколи не говорив, поки раптом у вересні 2003-го він не став “гарячою точкою” на карті світу.
Піщаний шматочок суші площею всього три з половиною квадратні кілометри і шириною близько 500 метрів між Керченським півостровом Криму на заході й Таманським півостровом Краснодарського краю на сході, років сто тому був частиною материка та з’єднувався з кубанським берегом, поки шторм не розмив косу. Разом із Кримом він відійшов до України.
29 вересня 2003 року від Тамані почали будувати насип у напрямку українського острова. Роботи відбувалися в три зміни – з’являлося по 150 метрів дамби на день.
“Росія тоді, в 2003 році, дуже нервувала, бо ми активізували процес наближення до НАТО. Я навіть сам чув від російських колег військових, з якими проводив переговори, з тим самим Сергієм Івановим: “Ми ніколи не дозволимо, щоби кораблі НАТО стояли на рейді Ростова-на-Дону”. Тому що якщо Азовське море – це міжнародні води, то будь-які кораблі можуть проходити”, – зазначає Євген Марчук, секретар РНБО України (1999-2003 рр).
Знадобиться особиста розмову Леоніда Кучми з Володимиром Путіним, щоби все раптом припинилося. Майже місяць будівництва зупиняється за два дні до анонсованого російськими ЗМІ возз’єднання Тузли з Росією.
“Тузлинська провокація – це була завершальна частина операції Російської Федерації щодо України для її примусу підписати міждержавну угоду про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки. Простіше кажучи, ніякі військові іноземні кораблі після підписання цієї угоди не могли заходити в Азовське море. Навіть якби Україна запрошувала, то треба було обов’язково отримувати згоду Росії та навпаки”, – говорить Марчук.
Для української сторони історія з Тузлою залишиться неоднозначною і тривожною.
Більше про головні події року дивіться у відео.