Українець вирощує випещених осетрів за допомогою УЗВ – установки замкнутого водопостачання.
Установка замкнутого водопостачання активно обговорюється серед рибоводів. Зараз в Україні зареєстровано 3346 суб’єктів аквакультури. У 2017 році вони сумарно виростили близько 350 тонн риби, але здебільшого в садкових господарствах, відкритих водоймах. Андрій Карпій вирощує рибу в закритих приміщеннях.
За професією він радіофізик, реконструював розбомблену в Слов’янську телевежу, відновив телесигнал у Щасті, піднімав низку телекомунікаційних об’єктів на прифронтовій території.
Зайнятися рибним бізнесом радіофізик вирішив за підказкою старого довідника, який знайшов на книжковому ринку.
“Я ніколи не займався рибою, і навіть ніколи не цікавився. У цій області в мене зовсім провал, ось я й вирішив купити книгу про рибу”, – говорить Андрій Карпій.
Аквакультуру українець розвиває на 10 га колишньої молочної ферми, тут же господарник і оселився.
“Читав багато літератури, проводив багато зустрічей із рибоводами, котрі вирощували за стандартними методами, а не в колишніх корівниках. Потім зробив перший пробний зарибок, побудував басейни, біофільтр. Спочатку купив 15 тисяч штук, а потім ще 20 тисяч”, – говорить фермер.
Керувати такою фермою легко, автоматизована програма сама подає корм, повітря і регулює тиск системи, справитися може й одна людина. У природних умовах це питання не одного дня, та навіть не місяця.
Інтеграція в ЄС триває, але Андрій Карпій не боїться конкуренції щодо якості своїх осетрів ані з Норвегією, ані з Китаєм. Він чекає, коли вже буде спрощено оформлення експорту, тоді цар-риба українського виробництва прикрасить столи європейців.
“Моя земля – це можливість жити щасливо й робити щасливими людей навколо себе. Моя земля – це де тебе знають, де ти робиш щось корисне”, – говорить фермер.
Більше про розвиток аквакультури дивіться у програмі “Моя земля” на UATV.