Забезпечення незалежності суддів, професіоналізм, прозорість і відповідальність – основні напрями реформування української судової системи. Зміни тривають. Адже за останні 5 років судова реформа, на жаль, не принесла того результату, якого очікувало українське суспільство.
“Довіра – один з індикаторів того, як працює система. Ми бачимо, що довіра до судів останнім часом тримається на низькому рівні, в порівнянні з іншими державними інститутами”, – вважає Михайло Жернаков, голова фонду DEJURE і головний експерт з питань судової реформи .
Довіра до судів залежить від довіри до держави. Експерти наголошують, що цю негативну тенденцію потрібно змінювати. Попри те, що законодавчі зміни були наймасштабнішими за всю історію незалежності України, вони виявилися ефективними лише частково. Головні проблеми судової гілки влади поки не вирішено. Передусім, це політична залежність суддівського управління і суддівський корпус, в якому залишилися недобросовісні судді.
“Відкрита і прозора судова система є передумовою для встановлення і підтримки громадського довіри до правосуддя, яке повинно стати наріжним каменем легітимності судової влади”, – упевнений Ліно Бросіус, головний менеджер проектів Центру міжнародного правового співробітництва (Нідерланди).
Ключове завдання для нової влади – перезавантажити суддівські інституції. Щоб працювали нові агенти змін, представники громадянського суспільства, незалежні міжнародні експерти, які підтвердили свою ефективність при відборі в Антикорупційний суд. Потрібно, щоб новостворені органи почали звільняти нечесних суддів і набирати компетентних працівників. Як наслідок, покращиться якість суддівської корпусу і зросте довіра населення.
Зараз в суспільстві є величезний запит на те, щоб судові органи – Вища кваліфікаційна комісія та Вища рада правосуддя – були також перезавантажені.
Фахівці кажуть, що потрібно включити до складу комісії громадян з-за меж юридичної спільноти.
“Важливо те, які судді у нас, а також те, які стимули дають ці органи судам”, – зазначає Жернаков.
Експерт з питань судової реформи Роман Куйбіда розповів, що, наприклад, у Нідерландах до складу комісії з відбору суддів входять пастор-богослов і режисер. Це люди з різних сфер, які є авторитетами в суспільстві й можуть дати оцінку тому, чи відповідає поведінка кандидата очікуванням суспільства.
У Нідерландах судова система вважається однією з найкращих у світі. Вона користується високою довірою громадян. Голландські організації мають унікальний досвід впровадження успішних проектів судової реформи в різних країнах, зокрема в Україні.
Українську судову систему в найближчому майбутньому чекають зміни. 15 жовтня депутати проголосували за судову реформу. Законопроект у другому читанні підтримали 236 народних обранців. Новий закон передбачає перезавантаження й розширення участі міжнародних експертів у судовій системі.
Більше випусків програми “Українські реформи” дивіться за посиланням.