Вирощування вівса як зернової культури розпочалося близько двох з половиною тисяч років до нашої ери. Археологи вважають, що місцем окультурення цієї рослини була територія сучасної України. Цікаво, що як в давнину, так і в наші дні, 95% вівса вирощується на корм тваринам або як технічна культура, і тільки 5% – для потреб людини.
На Чернігівщині на площі близько 7 гектарів розташований виробничий комплекс із зернових культур. Завод почав свою роботу не так давно, у травні 2018 року, проте швидко зарекомендував себе не тільки на українському, а й на зарубіжному ринку.
Для України підприємство з виробництва пластівців – справжня гордість, адже завод побудований на залучені кошти вітчизняних інвесторів, а це понад 200 мільйонів гривень. Крім того, на виробництві використовується українська сировина. Завод може обробляти кілька культур: овес, пшениця, жито, ячмінь. Також тут виготовляють пластівці з крупи кукурудзи, гречки та рису.
Підприємство оснащене сучасним швейцарським обладнанням, а це понад 70 верстатів, і допоміжними лініями від українського виробника.
Загалом тут працює близько ста осіб, серед них – різноробочі, інженери, адміністрація і фасувальники. Що ж до безпосереднього етапу виробництва пластівців, тут практично не задіяно людську працю. У це складно повірити, але на величезному заводі, який розташований у чотириповерховій будівлі, увесь процес налаштовується автоматично. На зміні працюють тільки троє співробітників – інженер-технолог, диспетчер і механік. Система автоматизації конвеєрної лінії створена для того, щоби мінімізувати людський фактор на виробництві.
Спеціальні машини для очищення повітря – аспіраційні системи, розміщені на кожному поверсі для того, щоб прибирати дрібний пил. Таким чином, підприємство працює за найсучаснішими європейськими стандартами і не забруднює навколишнє середовище.
Всі процеси технологічної обробки пластівців запускаються з диспетчерської, яку називають серцем заводу. Одна людина – оператор диспетчерської – замінює роботу кількох сотень, а то й тисяч людей.
Протягом цих технологічних процесів працівники лабораторії набирають у виробничих цехах зразки продукції для проби, щоб провести контроль якості. Набраний матеріал проходить контроль за 15 показниками.
“Наша лабораторія визначає вологість, сміттєву, органічну й металомагнітну домішку, а також смак, запах, консистенцію, зовнішній вигляд, готовність страви до вживання, розварюваність. Ми гарантуємо, що наша продукція не містить ГМО, вона смачна, якісна й безпечна”, – каже керівник лабораторії Оксана Гонтаренко.
Цікаво, що на підприємстві діє принцип безвідходного виробництва: компанія користується не природним газом, а власним твердопаливним котлом, який для опалення використовує лушпиння. В результаті спалювання виходить технологічна та побутова пара, яка застосовується як у виробництві, так і для обігріву приміщень.
Фасування готової продукції відбувається автоматично – в картонні коробки, паперові або поліпропіленові пакети й мішки. Спеціальний автомат фасує пластівці зі швидкістю 60 коробок за хвилину. Потужності підприємства дозволяють виробляти до тисячі тонн продукту на місяць, а це – мільйон кілограмів. 80% продукції, яка випускається, становлять саме вівсяні пластівці.
Менеджери підприємства впевнені: Україна виграє на світовому ринку у виробництві пластівців саме завдяки культурі помірного клімату – вівсу. У нашій країні його вирощують у великих обсягах переважно на Поліссі та в Лісостепу, а постачається продукція вже до понад 15 країн світу.
“Насамперед, це Європа, але ми вже експортуємо і в Африку, Об’єднані Арабські Емірати, Ізраїль. У планах – Китай”, – розповідає директор переробного комплексу Андрій Ломейко.
Більше випусків програми “Зроблено в Україні” дивіться за посиланням.