Дрони можуть бути корисними фермерам, які вирощують сою, пшеницю, соняшник, кукурудзу, ріпак, буряки та інші культури. Життя фермера при цьому полегшується у кілька разів. Адже обмір полів за допомогою обходу або на квадроциклі, як це робили раніше, може зайняти дні і тижні, і точність таких даних буде невисокою. Дрони можуть це зробити за один проліт.
У Вадима Янчука 1300 га землі. З них приблизно 300 га пшениці, 150 га – ячменю, 300 га – кукурудзи і по 200 га – соняшнику і ріпаку.
“Дозрівання ріпаку, наприклад, можна визначити тільки за допомогою дрона. Якщо в поле, де вирощують кукурудзу або соняшник, ще можна зайти, то в ріпак ви не зайдете ніяк: він дуже густо росте. Або ж доведеться ламати стебла, тим самим пошкоджуючи культуру. Коли причіпний обприскувач рухається полем, він створює технологічні колії, а дрон все це буде робити з повітря, і при цьому сільгоспкультура залишиться неушкодженою”, – каже фермер.
Персональним інструментом фермера може бути невеликий дрон-квадрокоптер, за допомогою якого можна візуально оцінювати стан своїх посівів, дивитися, що відбувається на полі. Також безпілотник може виконувати охоронну функцію.
“Якщо говорити про більш просунуті технології, такі як точний обмір полів, внесення трихограми, супровід циклу вегетації, то тут потрібні професійні інструменти, які використовуються спеціалізованими фірмами, що надають послуги фермерам”, – відзначає головний конструктор дронів Вадим Колесніченко.
Багато хто уявляє дрон як маленький квадрокоптер, але існують також дрони-літаки. Вони прості в експлуатації і не вимагають від оператора спеціальних навичок. Спеціалізована програма дозволяє внести контури поля, після чого літак запускається і всю роботу робить автоматично, як робот.
“Цикл, під час якого потрібно використовувати дрони, виключає хіба що зиму, коли лежить сніг. Навесні вже можна дивитися, як перезимували культури; обмір полів краще робити, коли немає вегетації. Травень і червень – це оцінка циклу вегетації рослин, з червня по липень – внесення трихограми, прогнозування врожайності, серпень – оцінка стану польових робіт зі збору врожаю, вересень – обмір нових полів, якщо поля змінюються, і внесення трихограм, щоб позбутися від шкідників на майбутній рік. Тобто цикл використання дронів починається у березні, а закінчується в жовтні“, – говорить Вадим Колесніченко.
Дрони, які виготовляються у нашій державі, за технічними характеристиками не поступаються іноземним. Україна регулярно представляє свої безпілотники на виставках в Німеччині, Туреччині, Польщі, країнах Балтії, і вони там отримують хорошу оцінку. Також вітчизняні дрони експортуються у низку країн.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.