Північноатлантичний альянс – одна з найпоширеніших тем кремлівської пропаганди. НАТО в Росії називають агресивним імперіалістичним блоком. І навіть більше – лякають втратою суверенітету тих, хто в нього вступає. Україна ж, як відомо, закріпила в Конституції курс на членство в НАТО.
Але чи так це насправді? Кореспонденти UATV в новому циклі сюжетів Real.Україна розвінчали популярні міфи про Альянс.
“Нав’язати країні членство в НАТО неможливо. Хоча б тому, що для приєднання до Альянсу державі потрібно провести реформи в сфері безпеки і перевести весь оборонний сектор на стандарти НАТО. Головна мета Альянсу – захист, а не напад”, – підкреслює Барбара Маронкова, директор Центру інформації та документації НАТО.
Вона нагадала, що це організація колективної оборони. Саме ж поняття базується на п’ятій статті Вашингтонського договору, де чітко вказано: напад на одного з членів Альянсу – це напад на всіх. Тому, якщо країна вирішує стати членом НАТО, вона зобов’язується допомагати і захищати союзників і Альянс.
За 70 років існування своїм правом вибору скористалися 29 країн. І ще жодна з них організацію не покинула, хоча має на це законне право.
Один з популярних міфів про те, що ставши членом Північноатлантичного альянсу, Україна втратить свій суверенітет, а вся країна перетвориться на військовий табір військ НАТО, розвінчує сам статус блоку. НАТО – це міжнародна організація, і вона не має ніяких повноважень в прийнятті рішень всередині країни.
“Кожна країна Альянсу керується національними законами, і може, наприклад, відправити війська на підтримку місії НАТО. Так само, як з миротворцями ООН або будь-якої іншої міжнародної організації, – пояснила Барбара Маронкова. – Що ж стосується військових баз, то вони можуть бути розташовані на території членів Альянсу. Але на це потрібна згода країни. Поза кордонами наші військові бази розміщені тільки там, де проходять військові операції, наприклад, в Косово та Афганістані”.
Розвінчати будь-які міфи про НАТО можна, лише прочитавши Північноатлантичний договір – головний документ Альянсу. Та навіть більше, не варто плекати ілюзій: Росія теж співпрацює з НАТО. Сторони підписали Основоположний акт про взаємні відносини, співробітництво і безпеку ще в 1997 році.
Більше випусків з циклу Real.Україна дивіться за посиланням.