Факт вилучення заморожених російських активів стане однозначним сигналом про готовність європейських країн перейти від економічного протистояння до реальних бойових дій. Поки ЄС не готовий до прямої конфронтації, ці кошти залишаться “замороженою загрозою”, яка використовується як інструмент тиску. Про це сьогодні, 29 березня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
Поки європейські лідери не будуть впевнені в готовності своїх країн до повномасштабного конфлікту, реальної конфіскації не відбудеться. Однак сама наявність такої можливості продовжує залишатися потужним фактором тиску в гібридній війні Заходу з Росією.
“Я абсолютно впевнений, що конфіскація Європою російських активів означатиме тільки одне — що Європейський Союз морально і політично готовий вступати в бойові дії з Росією. До цього моменту вони будуть лише говорити про таку можливість, але не реалізують її. Тому що це їхній головний козир у переговорному процесі, своєрідний економічний еквівалент ядерного стримування”, — наголосив експерт.
Стратегічні наслідки реальної конфіскації заморожених активів РФ для самої Європи призведуть до підриву довіри до європейської фінансової системи як до надійного сховища капіталу.
“Уявіть, які сигнали це подасть усьому світу. Якщо сьогодні заморожені російські активи, завтра можуть конфіскувати китайські, а післязавтра — кошти будь-якої країни, чия політика не сподобається Брюсселю. Це знищить репутацію євро як стабільної валюти, відштовхне держави глобального Півдня і змусить міжнародні корпорації шукати інші юрисдикції для зберігання капіталу”, — пояснив Потапенко.
Можна провести паралель між погрозами конфіскації активів і ядерним стримуванням. Сам факт існування такого інструменту вже змінює баланс сил.
“Зараз ситуація нагадує холодну війну, коли демонстрація ядерного потенціалу була важливішою за його реальне застосування. Європа постійно тримає це питання на порядку денному, періодично нагадуючи Москві про можливість конфіскації. І це працює — Росія змушена враховувати цей фактор у своїй економічній і зовнішній політиці. Але варто розуміти: якщо цей інструмент буде дійсно застосовано, це стане точкою неповернення”, — резюмував Потапенко.
Читайте також: Європа готова до силового сценарію: на саміті в Парижі домовилися про військову підтримку України й стримування Росії (ВІДЕО)
Нагадаємо, 25 березня, виступаючи в Центрі європейської політики в Брюсселі, президент Європейської Ради Антоніу Кошта заявив, що в подовженні санкцій і рішенні про заморожування російських активів зацікавлені не тільки країни-члени ЄС, а й Канада, США, Японія та Велика Британія.
Читайте також: Американські конгресмени закликали Білий дім конфіскувати заморожені росактиви на користь України — розбір (ВІДЕО)