Війна Росії проти України продовжує чинити руйнівний вплив, насамперед на дітей, заявила тимчасово повірена у справах постійного представника США при ООН Дороті Ши на засіданні Ради безпеки, присвяченому гуманітарній ситуації в Україні. Вона нагадала, що після початку повномасштабного вторгнення в Україну російська армія вбила 669 українських дітей, поранення дістали 1 833 дитини. Ще майже 20 тис. неповнолітніх російські окупанти незаконно депортували. Як країни-партнери України допомагають повертати дітей додому, інформує FREEДОМ.
З тимчасово окупованих Росією територій України вдалося вивезти ще трьох дітей, зокрема доньку українського військового.
“Серед них — п’ятирічний Іван, який після обшуків і погроз з боку російських військових втратив здатність говорити та понад рік не міг вимовити навіть слово “мама”. Світланці був лише рік, коли її сім’ю катували та позбавили документів — окупаційна влада погрожувала забрати дитину до інтернату. А 13-річну Оксану вдалося возз’єднати з мамою — її тато боявся, що доньку зупинять на блокпосту, тож команда шукала найнадійніший маршрут для порятунку”, — написала в Telegram радниця керівника Офісу президента України Дарія Зарівна.
Україні вже вдалося повернути 1 247 дітей, незаконно депортованих до Росії, та тих, кого утримували на окупованих російською армією територіях. Загалом, за підтвердженими даними, країна-агресор примусово перемістила 19 546 українських дітей. Їхню реальну кількість не встановлено.
“19 500 — це цифра, заснована на даних та інформації, але очевидно, що реальна цифра вища. Яка вона, я не можу сказати, але вона точно вища за дев’ятнадцять тисяч п’ятсот. І потім, знаєте, є також питання того, що ж саме ми маємо на увазі, коли говоримо про викрадених дітей? Я маю на увазі, що є діти, які були буквально викрадені й депортовані через Білорусь до Росії й так далі. А є діти на окупованих територіях”, — розповів спеціальний посланник генерального секретаря Ради Європи з питань становища дітей України Тордіс Гільфадоттір в інтерв’ю “Українському радіо”.
Повертати викрадених Росією українських дітей Києву допомагають країни-посередники — Катар, Канада, Ватикан, Об’єднані Арабські Емірати. Загалом у Міжнародній коаліції за повернення дітей — 41 країна і Рада Європи. 27 березня українська делегація відвідала Велику Британію. Сторони обговорили системні порушення прав українських дітей з боку Росії та шляхи посилення міжнародного тиску на країну-агресора.
“Викрадення українських дітей — це жахливий злочин, і Велика Британія докладе всіх зусиль, щоб повернути їх додому. Це нагадує про те, що будь-яке мирне врегулювання повинне передбачати притягнення Росії до відповідальності й за її ганебні дії”, — акцентував прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час зустрічі з українською делегацією.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що один із напрямів діяльності Bring Kids Back UA — це напрямок постійного пошуку додаткових партнерів, які можуть долучитися до процесу захисту прав українських дітей.
“Питання не тільки в поверненні. Питання в реінтеграції, додатковій соціальній підтримці та елементарному інформуванні міжнародних партнерів про те, що Російська Федерація чинить ці злочини щодо українських дітей, починаючи з 2014 року, і не зупиняється”, — звернув він увагу учасників зустрічі у Великій Британії.
Читайте також: На засіданні Радбезу ООН представниця США розповіла про вбитих і викрадених українських дітей
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.