Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 26 березня, зустрівся в Парижі з лідером Франції Еммануелем Макроном. Після зустрічі глави держав провели спільну підсумкову конференцію, на якій французька сторона оголосила про виділення нового пакету допомоги Україні в розмірі 2 млрд євро. Також Зеленський і Макрон розповіли трохи про порядок денний саміту “коаліції охочих”, який завтра відбудеться в Парижі. Про це повідомив кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Головне питання на порядку денному саміту — як контролювати режим припинення вогню і як розміщувати сили, які захочуть підтримувати мир в Україні. Президент Франції Еммануель Макрон сказав, що навряд чи сили ці будуть розміщені безпосередньо на лінії зіткнення, вони перебуватимуть далі та будуть і використовуватися як фактор стримування. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що наразі необхідно визначити мандат цих сил: що вони можуть робити, як вони контролюватимуть режим припинення вогню.
Також глава Української держави розповів, що ініціативи про припинення вогню на морі постануть перед певними труднощами, оскільки російська сторона висуває невиправдані вимоги. Він попросив Сполучені Штати Америки вплинути на російську сторону.
Зустріч “коаліцій охочих”, яка відбудеться завтра, не перша. Раніше країни-учасники збиралися 17 лютого в Парижі та 2 березня в Лондоні. Такі зустрічі проводять з ініціативи Франції та Великої Британії на підтримку американських зусиль із досягнення міцного і довгострокового миру в Україні за дотримання інтересів безпеки українців і європейців, зазначили в Єлисейському палаці.
Порядок денний зустрічі сьогодні під час пресконференції в Києві привідкрив і міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
“Я б розділив ці очікування на два блоки. Зазвичай на таких зустрічах обговорюється блок нагальних потреб України вже зараз — усе те, що посилює українську позицію, усе те, що посилює українську армію, усе те, що посилює наші оборонні спроможності. А другий блок — це майбутня інфраструктура безпеки, майбутній пакет гарантії безпеки. І це вже предметно обговорюється”, — сказав глава української дипломатії.
Напевно президент України розповість учасникам зустрічі про своє спілкування з представниками США і досягнуті домовленості на останніх переговорах у Саудівській Аравії. Поки що представники Європейського Союзу, які будуть, судячи з усього, основними учасниками зустрічі завтра, з обережністю коментують російські вимоги в частині скасування деяких санкцій щодо агропродукції Росії. У коментарі для телеканалу FREEДОМ представник ЄС з торгівлі наголосив, що Європейський Союз послідовно підтримує зусилля зі зміцнення глобальної продовольчої безпеки, а санкції Євросоюзу жодним чином не спрямовані на торгівлю сільгосптоварами, включно з харчовими продуктами, зерном і добривами, між Росією і третіми країнами. Для Брюсселя головний критерій скасування санкцій — це не просто припинення вогню на морі, а припинення всієї російської агресії. Це — важлива заява напередодні цієї зустрічі, де обговорюватимуть параметри можливого миру.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, який візьме участь у зустрічі, сьогодні був із візитом у Польщі та під час дискусії заявив, що відчуває оптимізм щодо можливості встановити мир в Україні. Він наголосив на важливості зусиль Франції та Великої Британії на цьому треку.
“Ми бачимо, що роблять французи та британці. Вони важко працюють, щоб зібрати європейські країни для того, щоб підтримати потенційно можливий мир в Україні. Є й інші ідеї. Але найважливіше, що спочатку необхідна мирна угода перед тим, як підтримувати мир. Ви можете підтримувати мир, тільки коли він є. І це саме той процес, у якому ми зараз перебуваємо. І знову, я оптимістичний з приводу американської ініціативи”, — висловився Рютте.
Читайте також: “Коаліція охочих”: які питання можуть розглядатися на саміті в Парижі (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 26 березня зустрівся в Парижі з президентом Франції Еммануелем Макроном. Сторони провели зустріч напередодні зустрічі країн-учасниць “коаліції охочих”.