Українська сторона передала Росії список енергетичних об’єктів, по яких країна-агресор не повинна завдавати ударів під час перемир’я. Однак росіяни, у своїй традиційній тактиці, влаштовуватимуть провокації. Треба готуватися до складного процесу і протоколювати всі порушення. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.
Експерт наголосив, що Україна перебуватиме під загрозою з боку РФ завжди. Поки Росія не змінить свою сутність, чого може ніколи не статися.
“Допоки Україна буде незалежною і суверенною поруч із Росією, вона завжди перебуватиме під загрозою російською. А ситуативно-тактично, на сьогодні, так, звісно, росіяни будуть наносити удари, навпаки, щоби примусити Київ до якихось ще поступок. Тому що в Росії теж готуються, як і ми, до обговорення важливих питань — питань сутнісних, від яких залежить існування України, її безпека тощо. І, з іншого боку, інтереси Росії, наскільки вони будуть враховані й наскільки вдасться продавити певні умови ультимативні, максималістські, які вони висувають. Тому вони до останнього моменту не будуть відмовлятися від таких ударів”, — вважає Дубовик.
Росія, починаючи з 2014 року, неодноразово порушувала режим припинення вогню. Тому, зазначив експерт, з її боку варто очікувати провокацій.
“Добре, що з’являються такі списки (об’єктів, по яких РФ не повинна завдавати ударів, — ред.), але чи будуть їх поважати вони? Ми знаємо, що в Росії цілком здатні на різні провокації. Ми пам’ятаємо і роки з 2014-го по 2022-й, коли була велика кількість порушень з їхнього боку режиму припинення вогню. Тож треба готуватися до складного процесу, і протоколювати, мабуть, усі ці порушення”, — наголосив Дубовик.
У цьому аспекті, на його думку, важлива якась місія, як раніше була ОБСЄ, яка б фіксувала те, що відбувається: хто завдає удару і по яких об’єктах.
“Ми, звісно, багато критикували свого часу ОБСЄ за їхню якусь супернейтральну, стерильну функцію, роль, коли вони забували наголосити, хто взагалі в цій війні агресор, а хто жертви, на кого нападають. Але з погляду моніторингу подій, ударів по різних цілях, звісно, потрібна така собі структура, може, не ОБСЄ, але якісь інспектори, які б працювали і фіксували, хто виконує умови, хто не виконує, в якому обсязі, що зі списку, можливо, потрапило під удар, що не потрапило. Тому тут ще, на жаль, як не крути, реалістично треба розуміти, що попереду — довгий шлях”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Консенсусу між Києвом і Москвою немає: як далі розвиватиметься переговорний процес — думка експерта
Нагадаємо, Росія в ніч на 26 березня атакувала регіони України із застосуванням 117 ударних безпілотників, більшість із яких — Shahed. Це, за словами президента України Володимира Зеленського, ще 117 доказів затягування Росією цієї війни.
Читайте також: Проводити контроль за перемир’ям у морі буде складно, — Потапенко