Прага готова піти на повну відмову від російської нафти, і це рішення не вдарить по енергетичному ринку країни, запевнили в чеському уряді. Фактично паливо з Росії не надходить до країни з 4 березня, тому що компанія, яка займається транспортуванням нафти, не може розрахуватися з Москвою через заборону на транзакції з російськими банками. За інформацією ЗМІ, контракт передбачав закупівлю нафти до червня, але в обставинах, що склалися, Прага може раніше відмовитися від співпраці з Москвою, інформує FREEДOM.
“Ми працюємо над диверсифікацією вже багато років, деякі поставки вже були замовлені, чи то нафта з Північного моря, а тепер і просто з інших місць. Найголовніше зараз налагодити поставки з порту Трієст в Італії, замовник повинен купити нафту і допомогти провести тестовий захід у порт”, — розповів заступник голови ради директорів державного оператора нафтопроводів Mero СR Зденек Дундр.
Чехія була одним із головних покупців російської нафти в Європі. Тепер для безперешкодного проходження перехідного періоду чеський уряд розконсервував 330 тисяч тонн нафти з держрезервів. Ринок не відчує наслідків переходу, запевнив міністр промисловості й торгівлі Чехії Лукаш Влчек.
“В останні роки ми зробили все, щоб не залежати від Росії і, відповідно, не давати їм отримувати прибуток. Як це позначиться на ринках? Абсолютно ніяк. Ціна на паливо перебуває на рекордно низькому рівні. За останній час я в цьому все більше переконуюся”, — зазначив міністр.
У ЄС продовжують працювати над тим, щоб максимально скоротити нафтогазові доходи країни-агресора. 24 лютого в Брюсселі ухвалили 16-й санкційний пакет. Він передбачає, зокрема, обмеження щодо енергетичної галузі Росії. Одразу після цього в ЄС оголосили про підготовку наступного — 17-го пакету. За інформацією ЗМІ, до нього можуть увійти додаткові санкції щодо російського тіньового флоту і навіть заборона транзиту нафти через Балтійське море.
“Залишається, відповідно, Чорне море. Вони можуть здійснювати транзит своєї нафти через Середземне море, Суецький канал і далі відповідно продавати своїм основним покупцям в Індії та Китаї. Але через Балтійське море, якщо там будуть проблеми, залишається Північний шлях, але він працює не цілий рік. Є певні погодні умови, які не дозволяють провозити цим шляхом. Він досить, скажімо так, складний для проходження. А інші якісь шляхи досить-таки проблематичні в цьому відношенні, тому це буде досить суттєвий удар по зовнішній торгівлі”, — розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну основою експорту нафти для Москви став так званий тіньовий флот. За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, таким чином у 2024 році Росія експортувала 60% своєї нафти. Втратити таке джерело доходу Москва собі дозволити не може.
“Розділ “Тіньовий флот РФ” на порталі War&Sanctions відтепер містить інформацію про 387 танкерів, які транспортують нафту та нафтопродукти загальним дедвейтом понад 57 млн метричних тонн. Наразі держава-агресор змінює модель поведінки зі своїм прихованим флотом: окрім Об’єднаних Арабських Еміратів, Індії, Сейшельських та Маршаллових островів, додатково обирає для реєстрації компаній власників та менеджерів тіньових танкерів КНР, зокрема Гонконг, а також РФ”, — ідеться в повідомленні Головного управління розвідки Міноборони України.
За інформацією агентства Reuters, чиновники Центробанку Росії підготували презентацію для прем’єр-міністра Мішустіна. Вони описали сценарії, за яких російський бюджет може зазнати великих збитків. Якщо, наприклад, буде реалізовано заяву президента США Дональда Трампа про готовність накласти нові санкції щодо російського експорту нафти і газу або виконано його обіцянку збільшити видобуток палива в Америці.
Читайте також: Путін попередив про загрозу обвалу економіки РФ — огляд (ВІДЕО)
Нагадаємо, валютні резерви “Газпрому” впали майже до нуля. Загальна грошова подушка корпорації скоротилася за рік на 17%. Частка валюти в ній була 24%, а стала менш ніж 0,5%. За минулий рік “Газпром” зазнав збитків майже на 13 млрд доларів.
Читайте також: Трильйон у мінусі: “Газпром” б’є рекорд за рекордом за збитками — деталі (ВІДЕО)