Згідно з попередніми результатами дострокових виборів, до німецького парламенту проходять п’ять політичних сил. Переможцем стає консервативний блок ХДС/ХСС (“Християнсько-демократичний союз” та “Християнсько-соціальний союз”), набравши понад 28,5% голосів. За ним йдуть ультраправа та євроскептична партія “Альтернатива для Німеччини”, яка отримала рекордний для себе результат на виборах — 19,5%. На третьому місці з 16% голосів — Соціал-демократична партія Німеччини на чолі з Олафом Шольцем. Крім того, у Бунденстазі будуть представлені “Союз 90/Зелені” та “Ліва партія”, повідомляє FREEДОМ.
Глава блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, який може стати наступним канцлером ФРН, заявив, що працює над формуванням нової коаліції. І якщо переговори відбудуться добре, її буде створено до 20 квітня.
“Разом зі 120 місцями, що належать соціал-демократам, наші 328 місць із 630 означають, що ми можемо сформувати уряд. Найближчими днями ми проведемо переговори. Вони вже підготовлені. Ми також підготуємо розумний перехідний етап, який швидше за все займе кілька тижнів, — повідомив Мерц.
У своїй програмі ХДС/ХСС обіцяє вивести Німеччину з економічної рецесії та посилити міграційне законодавство. Ці проблеми були головними на порядку денному країни останні кілька років. Щодо зовнішньої політики, головний пріоритет Мерця — зробити Європу більш незалежною від США.
“У відповідь на заяви, зроблені у Вашингтоні минулого тижня, стало зрозуміло, що ми, європейці, маємо бути здатними діяти дуже швидко, а також дуже швидко організувати свій власний оборонний потенціал. Це питання, яке має абсолютний пріоритет у найближчі тижні. Ми маємо говорити про це. Я все ще сподіваюся, що ми зможемо переконати американців у тому, що у наших взаємних інтересах продовжувати підтримувати добрі трансатлантичні відносини”, — наголосив Фрідріх Мерц.
Економіка Німеччини — найбільша у Європі. Берлін забезпечує приблизно чверть бюджету Євросоюзу. До того ж 18% депутатів Європарламенту — це представники ФРН.
Європа має великі надії на Фрідріха Мерца.
“Заяви Мерца привернули мою увагу і вони вказують на те, що ми знаходимося на початку історично нової ери. Ми цінуємо трансатлантичні відносини, але ми маємо реалістичні очікування щодо того, як європейцям тепер доведеться організуватися самим. Це не обов’язково ЄС та інститути ЄС; це все європейці, включаючи британців, норвежців та інших, котрі хочуть брати участь. Ми повинні будемо організувати себе, щоб мати можливість відповісти на новий виклик, який нам кидає, в тому числі, і Трамп”, — зазначив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп.
Протягом усіх передвиборчих перегонів у Вашингтоні прохолодно ставилися до консерваторів. Глава департаменту ефективності уряду в Білому домі Ілон Маск публічно підтримував ультраправу “Альтернативу для Німеччини”, назвавши її нібито останньою іскрою надії для ФРН. Крім того, під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції віцепрезидент США Джей Ді Венс закликав скасувати домовленість між німецькими партіями не співпрацювати з “Альтернативою для Німеччини”. Водночас Дональд Трамп привітав ХДС/ХСС із перемогою, назвавши її великим днем для Німеччини.
“Схоже, що консервативна партія у Німеччині перемогла на дуже важливих та довгоочікуваних виборах. Як і в США, народ Німеччини втомився від програми, позбавленої здорового глузду, особливо в галузі енергетики та імміграції, яка переважала протягом стількох років. Це великий день для Німеччини та Сполучених Штатів Америки… Вітаємо всіх: попереду ще багато перемог!” — написав у соцмережі Truth Social президент США Дональд Трамп.
На противагу політиці чинного канцлера Олафа Шольца, лідер ХДС/ХСС заявив, що проводитиме жорсткішу політику щодо Росії та посилить підтримку України. Зокрема, Мерц обіцяв розпочати передачу крилатих ракет TAURUS.
Раніше Мерц відвідував Київ, а також зустрічався із президентом України Володимиром Зеленським на полях Мюнхенської безпекової конференції, де сторони обговорили оборонну співпрацю. Український лідер також привітав ХДС/ХСС із перемогою на виборах.
“Вітаю блок ХДС/ХСС та Фрідріха Мерца з перемогою на виборах до Бундестагу. Чіткий голос виборців, і ми бачимо, наскільки це важливо для Європи. Розраховуємо на продовження нашої спільної з Німеччиною роботи задля захисту життів та наближення реального миру в Україні, а також зміцнення Європи. Європі потрібно вміти захищати себе, розвивати свої промисловості та досягати необхідних результатів. Європі потрібні спільні успіхи, і успіхи принесуть Європі ще більше єдності”, — написав Зеленський у соцмережі Х.
Дострокові парламентські вибори в Німеччині аналітики називали одними з найважливіших у сучасній історії країни. На них прийшло 82,5% виборців — це рекордна явка з 1990 року.
Читайте також: Лідери та аутсайдери: підсумки парламентських виборів у Німеччині проаналізував Мелле
Нагадаємо, у Німеччині 23 лютого відбулися дострокові вибори до Бундестагу. Голосування мало відбутися у вересні, але через крах правлячої коаліції Олафа Шольца його змістили на лютий. Для країни це — велика рідкість: за всю історію об’єднаної Німеччини позачергові вибори проводилися лише один раз — 20 років тому. Тоді президент розпустив парламент на прохання Герхарда Шредера.
Читайте також: Результати виборів показали розкол у німецькому суспільстві: чого Україні очікувати від нового уряду Німеччини