У Європи ще є час для прориву, — політтехнолог про завершення війни в Україні

Європейський парламент. Фото: investigator.org.ua

Євросоюз готується розширити військову допомогу Києву та посилити санкційний тиск на Росію і Білорусь напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Першочергове завдання Брюсселю — посилити підтримку Києва в боротьбі проти російської агресії, щоб Україна могла прийти до миру через силу, заявили в ЄС. Проте у разі, якщо президент США Дональд Трамп зупинить або заморозить допомогу Україні, зусиль Європи буде недостатньо. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 23 лютого, висловив політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

За його словами, поки що Європа багато в чому сама не завершила своє переозброєння. До того ж є проблеми з оборонною політикою.

“Дуже гостра електоральна ситуація склалася в кожній із країн ЄС. Наприклад, парламент Болгарії ухвалив рішення взагалі не відправляти миротворців в Україну. У кожній країні є свої нюанси, і це, природно, додає складніших процедур у розв’язуванні важливих питань щодо безпеки на Європейському континенті. Ну, і кількість заводів, оборонне замовлення, це такий собі американський аналог ППО, важке озброєння, які Європа просто не здатна замістити без взаємодії з американцями”, — вважає спікер.

Вдалою Олег Постернак вважає ідею купівлі американської зброї для України за європейські гроші.

“Це дуже перспективний напрямок, який загалом Трампу може сподобатися. Плюс це купівля американської зброї коштом конфіскованих російських активів. Зараз у Європейському Союзі це питання дуже гостро стоїть. Вони обговорюють, але наявність позиції Угорщини та Словаччини в перспективі може скоригувати ці наміри”, — акцентував політтехнолог.

Однак спікер запевняє: саме останні заяви американської сторони щодо майбутньої підтримки України змусили Європу консолідуватися і діяти.

“Політика Трампа, його заяви або, як я називаю його “треш-дипломатія”, останні тижні активізували Європейський Союз. Краще, якщо це станеться зараз, ніж це б сталося після того, як було б втрачено час, і Трампу вдалося б швидко досягти угоди з Путіним. У Європи є ще до мирного врегулювання час для якісних проривів”, — сказав Постернак.

Він нагадав, що лідер Франції Макрон збирає екстрені саміти європейських країн. І саме він виявився одним із найбільш далекоглядних європейських політиків щодо європейської політичної спільноти, вважає політтехнолог.

“Йому належить і ідея щодо відправлення миротворців на територію України. Здебільшого, він багато в чому — двигун європейських настроїв”, — переконаний Постернак.

Політтехнолог також наголосив на важливості виборів у Німеччині. На його думку, діючий канцлер Олаф Шольц навряд чи залишиться на посаді.

“Це буде, найімовірніше, не Олаф Шольц, можливо, Фрідріх Мерц. А це змінює ситуацію в Європі, тому що Німеччина повертається також на передові рубежі європейських справ. Разом зі Стармером [прем’єр-міністрів Великої Британії] ця трійка здатна надати дуже гідну політичну альтернативу курсу Трампа і його “треш-дипломатії”, — каже гість ефіру.

Те, що відбувається у світі, Постернак назвав “трансатлантичним розлученням”. Адже США намагаються відсторонитися від своїх зобов’язань у Європі.

“Європа перетворюється на неповну сім’ю з матір’ю-одиначкою, яка змушена турбуватися про свою єдину доньку — Україну. Що цікаво, Європейський Союз як певна конструкція, Норвегія, Британія має близько 500 мільйонів населення і загальну сукупну споживчу вартість, яка однозначно перевищує навіть американську. Тому перше питання, яке стоїть перед ЄС — як Європі стати Європою. Не тільки Європейському Союзу, а Європі стати оборонним союзом і створити єдину європейську армію. Тобто, ми не говоримо, що на тлі ЄС створюється союз безпеки і оборони. Ми говоримо про те, що ідея Макрона про європейське політичне співтовариство дуже близька до підходу про стратегічну єдину оборону і політику у сфері безпеки”, — пояснив політтехнолог.

Він також вважає, що для Європи відкривається широке коло маневрів і збалансування США. Для цього є Китайська Народна Республіка, а формування рівноправних відносин з Китаєм для Європи стає дуже актуальною тенденцією.

“Я знову згадаю про Макрона. Саме він запропонував цю ідею. У Парижа і Пекіна дуже особливі відносини, порівняно з Німеччиною та іншими європейськими державами. Раз Америка в стані “трансатлантичного розлучення” з Європою, чому б Європі не налагодити на новому рівні відносини з Китаєм. України це стосується зокрема”, — сказав Постернак.

Залишається питання щодо сил безпеки та їх розміщення на території України, продовжив спікер.

“Я не кажу про миротворців, правильніше говорити про сили безпеки. Тому що миротворці мають дуже обмежений мандат, вони дуже скуті у своїх діях, а от сили безпеки — це і є проектування майбутньої єдиної європейської армії, яка могла бути представлена в Україні”, — зазначає спікер.

Це може бути армія єдиної європейської політичної спільноти, куди входить і Молдова, і Норвегія, і Велика Британія, доповнив політтехнолог.

“Тобто, не члени ЄС, зокрема деякі балканські держави. Це виклик для Європи. Як Трамп діє (у вівторок, 25 лютого, має відбутися зустріч американців із росіянами в Саудівській Аравії, — ред.), так і Європа має діяти дуже оперативно, швидко і блискавично. Для того, щоб представити альтернативу американському бліцкригу в дипломатії”, — переконаний Постернак.

А ключове завдання візитів прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і президента Франції Еммануеля Макрона до США — підстрахувати розміщення сил безпеки європейських країн американськими ракетами та винищувачами, стверджує гість ефіру.

Це озброєння, вважає він, має базуватися на території східної Європи, щоб “прикрити європейські війська на випадок, якщо Росія порушить умови перемир’я”.

Читайте також: Почати фінансування європейської допомоги Україні із заморожених активів РФ закликав Туск

Нагадаємо, президент Литви Гітанас Наусєда також закликав європейські держави до негайних дій для підтримки України та зміцнення безпеки континенту та запропонував свій план дій для цього.

Прямий ефір