Фіцо продовжує озвучувати риторику Кремля — подробиці (ВІДЕО)

Роберт Фіцо. Фото: ap.org

У Словаччині тисячі людей виходять на вулиці, щоб висловити свою незгоду з проросійською політикою, яку веде прем’єр-міністр Роберт Фіцо. 21 лютого, коли прем’єр Словаччини вирушив до США для участі в Конференції консервативних політичних дій (CPAC), у понад 40 містах країни десятки тисяч протестувальників вимагали відставки уряду. На конференції Фіцо повторив головні тези пропагандистів Кремля про те, що Росію нібито спровокували почати повномасштабне вторгнення в Україну, і звинуватив Європу в затягуванні війни, інформує FREEДОМ.

Під час виступу в США Роберт Фіцо вкотре публічно озвучив претензії до Брюсселя та Києва, дорікнувши Європі в тому, що вона затягує війну Росії проти України. Водночас прем’єр Словаччини виправдовував російську агресію. Також під час візиту до США Фіцо похвалив Трампа.

“Ніхто не заперечує, що застосування Росією військової сили в Україні було порушенням міжнародного права. Однак у Росії були серйозні причини для цього. Оскільки її довгий час вводили в оману щодо розширення НАТО, конфлікт можна було припинити незабаром після його початку. Але абсолютна більшість країн-членів Європейського Союзу, за винятком Словаччини та Угорщини, підтримали ідею про те, що війну в Україні мають використати для політичного та економічного ослаблення Росії”, — заявив Фіцо.

У США Фіцо також зустрівся з радником Трампа Маском. За словами прем’єра Словаччини, вони обговорили три важливі теми: тарифи і мита, які Білий дім хоче ввести на товари з ЄС, інвестиції для Братислави, а також припинення роботи Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Фіцо звинувачує цю організацію в “деформації політичної системи” Словаччини. Раніше він надіслав листа Маску з проханням надати інформацію про гранти, які USAID передавало ЗМІ та неурядовим організаціям у різних країнах.

“Різні неурядові організації вели антиурядову діяльність, іноді навіть підміняючи собою політичні опозиційні структури. Пан Маск запевнив нас, що ця епоха закінчилася. Адміністрація нового американського президента не зацікавлена у втручанні у внутрішні справи інших країн на американські гроші”, — наголосив прем’єр-міністр Словаччини.

Зі свого боку, візит Фіцо до США зазнав суворої критики з боку словацької опозиції. У найбільшій опозиційній партії Словаччини вважають, що його візит до США не пов’язаний із просуванням інтересів країни.

“Це не шлях прем’єр-міністра Словаччини, а особистий шлях Роберта Фіцо, який переслідує тільки внутрішньополітичні цілі… Єдина мета цього візиту — сфотографуватися з президентом США і продемонструвати всьому світу після зустрічей з Володимиром Путіним і головою КНР Сі Цзіньпіном. Насправді, така зовнішня політика веде до катастрофи”, — йдеться в заяві партії “Прогресивна Словаччина” у Facebook.

22 грудня 2024 року Фіцо відвідав Москву, де зустрівся з диктатором Путіним. Після цього у Словаччині почалися масові протести проти проросійської політики прем’єр-міністра. Чергові акції відбулися 21 лютого — жителі понад 40 міст вийшли з вимогою відставки уряду Фіцо. Саме цього дня сім років тому вбили словацького журналіста Яна Куцяка, який займався розслідуваннями корупції в Словаччині, маніпуляцій із податками та зловживанням коштів ЄС. У 2018 році вбивство Куцяка спричинило наймасштабніші в сучасній історії Словаччини протести. У результаті — кабінет Фіцо був змушений піти у відставку.

“Я відчуваю, що ми тоді пояснили нашим елітам — тут, у Словаччині, що такого більше не станеться. Ми не хочемо, щоб тут було як у Росії, де таке (вбивства журналістів, опозиції, — ред.) відбувається регулярно, і ніхто навіть не розслідує це”, — розповів учасник протесту.

“Ситуація зараз абсолютно жахлива. У мене виникає відчуття, що він (журналіст Ян Куцяк, — ред.) загинув абсолютно марно. Тому що все повертається, вся мафія в уряді, й це дійсно жахливо”, — додала учасниця одного з протестів.

Роберта Фіцо вважають довгожителем на політичній арені серед усіх європейських лідерів. Він тричі очолював уряд Словаччини. Наступні парламентські вибори в країні заплановані на вересень 2027 року. Але, як вважають аналітики, масові протести в державі проти проросійської політики Фіцо дають змогу засумніватися в тому, що він зможе втримати владу до виборів. Сам же Роберт Фіцо заявив, що цього разу протести не змусять його піти у відставку.

Читайте також: 100 тисяч словаків виступили проти політики Фіцо — ситуація та реакції (ВІДЕО)

Нагадаємо, що загострення відносин України і Словаччини пов’язане з припиненням з 1 січня 2025 року транзиту російського газу через територію України, а також з орієнтованістю Роберта Фіцо на Путіна.

Читайте також: Обслуговує інтереси Кремля в Євросоюзі: що відбувається з прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо

Прямий ефір