Прихід Дональда Трампа до влади в США став джерелом наснаги для Кремля, і все ж у російської еліти зберігається настороженість. Але потрібно розуміти, що Путін не зупинить війну, навіть якщо з’являться надії на пом’якшення санкційного тиску. Війна залишається основою існування російської влади. Про це сьогодні, 22 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський опозиційний журналіст, соціолог Ігор Яковенко.
Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США надихнула Кремль, російську пропаганду та самого Путіна.
“Перші кроки Трампа, який прорвав міжнародну ізоляцію РФ, вкрай компліментарно висловлюється про Росію та фактично атакує Україну, коли США відмовляються визнавати російську агресію, — все це викликало величезне натхнення в Кремлі. У російських медіа зростає надія, що США та Росія тепер зможуть “закрити” українське питання без участі самої України”, — зазначив Яковенко.
Однак, за словами експерта, російська влада пам’ятає досвід 2016 року, коли очікування від Трампа не виправдалися.
“Судячи з того, як поводяться російські медіа, надійшла команда триматися стримано. Є скептицизм: Трамп може обдурити. Ба більше, є розуміння, що партія війни в Росії сьогодні набагато сильніша, ніж партія миру”, — додав він.
Позиція Кремля залишається незмінною: Росія не припинить війну. Навіть якщо з’явиться можливість домогтися зняття санкцій, Кремль не готовий на реальні поступки, оскільки сам конфлікт став частиною внутрішньої політики РФ.
“Путін, звісно, ніякої війни не припинить, це не в його інтересах. 24 лютого 2022 року Росія остаточно перетворилася на країну, для якої війна є формою існування. Війна вбудована в саму її систему, й розраховувати на її закінчення не доводиться”, — наголосив Яковенко.
Проте в російських медіа несподівано намітилася нова тенденція.
“У російській політиці та пропаганді спостерігається відкрите протистояння між тими, хто сподівається на можливість домовитися з Трампом і укласти мир, звісно, на російських умовах, і тими, хто за жодних обставин не хоче припиняти війну. Тому що бенефіціарами війни стало занадто багато людей”, — прокоментував ситуацію спікер.
За його словами, близько 30% населення Росії фактично виграли від військової економіки.
“Ці люди почали жити краще в умовах війни. Інша ж частина суспільства залишається під найпотужнішою пропагандою, яка сформувала в них сприйняття, що Захід — ворог і розслаблятися не можна”, — пояснив Яковенко.
Паралельно Кремль продовжує розвивати ключовий ідеологічний наратив, згідно з яким війна проти України — це продовження Другої світової.
“Основна ідея Путіна, яку він зараз активно просуває, — це те, що нинішня війна проти України є логічним продовженням боротьби з фашизмом. Російська пропаганда перевертає все з ніг на голову, тому що в реальності роль Гітлера сьогодні виконує сам Путін. Але в російському офіційному дискурсі все інакше. І “День перемоги” перетворюється на День війни з Україною”, — резюмує експерт.
Читайте також: Мита, переговори та економіка: чим запам’ятається перший місяць правління Трампа (ВІДЕО)
Нагадаємо, 18 лютого в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) відбулася зустріч представників РФ і США, на якій обговорювали зокрема й питання можливості мирного врегулювання між Росією та Україною. Української делегації на зустрічі не було, й Україна відмовилася визнавати будь-які угоди, які будуть укладені без її участі.
Читайте також: Американо-українські відносини проходять через серйозні випробування — розбір ситуації (ВІДЕО)