Китай очікує помилок від президента США Дональда Трампа та його адміністрації. Зокрема це стосується врегулювання війни Росії проти України. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 22 лютого, висловив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
“Китай зараз займає позицію, як у пісні “багатозначно мовчу”. Насправді він чекає помилок безпосередньо від Трампа та нинішньої адміністрації США. Китай, звісно, думає, що таких буде все більше, й вони збільшуватимуться чи то в арифметичній, чи то в геометричній прогресії. А потім Китай виступить із позицією миротворця. Покаже швидкий результат, так як ми бачили, наприклад, у ситуації між Іраном і Саудівською Аравією. Тому Китай продовжує набивати собі ціну”, — зазначає спікер.
За його словами, Китаю це вигідно з погляду риторики, коли великі країни нібито вирішують долю світу.
“Це дає змогу розкреслювати зони впливу та спрощує ситуацію. Навіщо, відповідно, питати інтереси… От як візьмемо, наприклад, Тихоокеанський регіон. Навіщо питати позицію Південної Кореї чи В’єтнаму, чи інших країн? Можна все вирішити з тими ж Сполученими Штатами безпосередньо. Та сама ситуація і щодо Європи, коли питання йде про завершення російсько-української війни. І абсурдно чути вимоги, я із сарказмом кажу, що необхідно почути позицію країни-жертви. “Вирішать десь на верхах” — такий, власне, принцип. І цей принцип, очевидно, якоюсь мірою підтримує і нинішній президент Сполучених Штатів”, — вважає політолог.
Але цей принцип ламає той світопорядок, який формували після Другої світової війни, запевняє Чаленко. Нині, за його словами, відбувається великий поділ: або держави відстоять своє право на суверенітет і участь у таких переговорах, або світ перейде в епоху винятково сфер впливу, коли кілька великих країн “вершитимуть долю” інших.
Крім того, гість ефіру акцентував на заяві президента України Володимира Зеленського, який сказав, що “у майбутніх переговорах щодо завершення війни Росії проти України повинні брати участь саме ті учасники, які готові взяти на себе частку відповідальності за відновлення світопорядку”.
“І коли ми відстоюємо позицію, що там має бути ЄС, європейські представники, це якраз відсилання зокрема до бажання Трампа, щоб гарантії безпеки забезпечувала переважно Європа. Тому ЄС там і має бути. Якщо Китай справді налаштований на завершення війни й на свій плідний вплив на цей процес, то, звісно ж, міг би взяти роль, як мінімум, впливу на російського агресора, який наразі продовжує “хизуватися” зі зміни політики Сполучених Штатів. А сама Російська Федерація, як ми бачимо, практично не робить взагалі жодних кроків у бік компромісу. І це дійсно факт”, — резюмував спікер.
Читайте також: Путін ще “кине” Трампа, — економіст про переговори США з Росією
Нагадаємо, офіційний Вашингтон назвав переговори з представниками Росії в Саудівській Аравії, які пройшли 18 лютого без України, “монументальним кроком до миру”.