Американо-українські відносини проходять через серйозні випробування — розбір ситуації (ВІДЕО)

Прапори США та України. Фото: president.gov.ua

Спеціальний представник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог відвідав Київ. 19-20 лютого Келлог зустрівся з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком, міністром закордонних справ Андрієм Сибігою, головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським і президентом України Володимиром Зеленським. Які попередні підсумки переговорів США з Україною, розбирався FREEДОМ.

Кіт Келлог вирушив до Києва, щоб поговорити з президентом України Володимиром Зеленським про необхідність закінчити повномасштабну війну, розв’язану Росією, заявив радник президента США з питань національної безпеки Майкл Волтц.

Сам Келлог сформулював одну з цілей свого візиту як вивчення ситуації.

“Частина моєї місії — слухати. Потім я повернуся до Сполучених Штатів і поговорю з президентом Трампом”, — заявив він.

Після проведених зустрічей з українською стороною спецпредставник президента США від коментарів пресі відмовився.

Володимир Зеленський за підсумками переговорів із Келлогом наголосив, що Україна готова до сильної угоди з президентом США і що сторони обговорили її деталі.

“Нам потрібні сильні угоди з Америкою, які дійсно спрацюють. Я доручив працювати швидко і дуже-дуже виважено. Економіка і безпека завжди повинні йти поруч і деталі договорів мають значення — що краще прописані деталі, то кращий результат”, — акцентував глава Української держави.

Вашингтон наполягає, що Київ має укласти зі Сполученими Штатами угоду з видобутку українських рідкісноземельних елементів, у рамках якої Білий дім має намір компенсувати витрати на допомогу Україні. Для цього 12 лютого до Києва приїжджав міністр фінансів США Скотт Бессент. Агентство Reuters повідомило, що 14 лютого Київ передав Вашингтону свої пропозиції. Наступного дня Зеленський заявив, що українська сторона відмовилася підписувати угоду, тому що вона ще не готова і не захищає інтереси України.

“Ми продовжимо. Йому потрібно повернутися за стіл переговорів, і ми продовжимо обговорювати, куди приведе ця угода”, — зазначив радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц.

Напередодні візиту Кіта Келлога до Києва в Саудівській Аравії відбулися переговори представників США і РФ, ініційовані Дональдом Трампом. Вони оголили тривожну тенденцію: команда Трампа дедалі частіше використовує риторику, схожу з російською пропагандою. Так, 19 лютого президент США назвав лідера України Володимира Зеленського “диктатором без виборів” і безпідставно заявив, що його рейтинг серед українців становить 4%. При цьому останні соцопитування демонструють, що рейтинг довіри президента Зеленського в Україні становить 57%.

Від різких заяв у бік українського президента на тлі підготовки до ймовірних мирних переговорів адміністрацію Трампа застерігають як міжнародні організації, так і лідери держав. Офіційний представник генерального секретаря ООН повідомив, що немає підстав сумніватися в легітимності президента України. Солідарні з цим і американські політики, зокрема й соратники Дональда Трампа, члени Республіканської партії.

“Президенту Трампу потрібно зробити паузу і почати все заново. Він зробив невдалий поворот. Путін почав це вторгнення. Він диктатор. Він убив усіх своїх опонентів. Зеленський був обраний законно. Україна — жертва, і я б попросив нашого президента стати на бік свободи, на бік демократії, на бік жертви, а не загарбника, і відстоювати те, що правильно”, — прокоментував член Палати представників США Дон Бейкон.

У легітимності президента України не можна засумніватися — впевнені в Європі. На підтримку Володимира Зеленського виступили лідери європейських держав.

“Мені абсолютно ясно, що президент України — демократично обраний президент. Він переміг своїх конкурентів, і громадяни України ясно і недвозначно проголосували за демократію, за розвиток верховенства права в Україні. Це також було ясне голосування громадян країни за те, що вони хочуть бути суверенною державою, і що вони хочуть рухатися в напрямку Європейського Союзу”, — вважає канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“Він є обраним президентом. Це не випадок Володимира Путіна, який вбиває своїх опонентів і тривалий час маніпулював виборами. Потім, оскільки в його країні йшла війна, Зеленському довелося ввести воєнний стан. Як ви думаєте, він може організувати президентські вибори або вибори до законодавчих органів у країні, звідки кілька мільйонів українців втекли в пошуках безпеки, у країні, де він мобілізував кілька мільйонів, які перебувають на фронті, й де є території, захоплені Росією?” — підтримав цю позицію президент Франції Еммануель Макрон.

Глава європейської дипломатії Кая Каллас впевнена, що не можна дозволити Кремлю розділити Брюссель, Вашингтон і Київ. Вона наголосила: деякі держави приділяють занадто багато уваги посередництву, тоді як їм слід було б чинити політичний та економічний тиск на Росію, щоб припинити розв’язану нею війну.

Читайте також: Діалог без домовленостей — Трамп “відчинив двері” для Путіна: яких результатів очікувати від переговорів США і РФ

Нагадаємо, 18 лютого в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) проходили переговори, ініційовані США з представниками Росії. Прессекретар Білого дому Керолайн Лівітт назвала їх “монументальним кроком до миру”.
Читайте також: На тлі зміни політики США більшість країн ЄС підтримали Україну — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір