Президент Литви Гітанас Науседа запропонував державам Європи свій план з підтримки України та зміцнення Європейського континенту загалом. Наскільки реалістичний цей план допомоги, сьогодні, 20 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM оцінив політолог, керівник литовського офісу Freedom House Вітіс Юрконіс.
План дій з надання допомоги Україні, який представив Науседа, містить, зокрема, такі пункти:
- членство в НАТО має залишатися на столі переговорів, оскільки потрібні реальні гарантії безпеки для України;
- Росія має бути притягнута до відповідальності за воєнні злочини, і санкції проти неї мають зберігатися доти, доки агресія не припиниться;
- необхідне термінове фінансування озброєнь і 10 млрд євро для оборонної промисловості України;
- варто прискорити вступ України до ЄС — цільова дата до 2030 року.
“Я думаю, що всі пункти плану з області реальних можливостей і дій. Добре, що Литва ці питання порушує. Упевнений, що вони порушуються і на двосторонньому рівні, і на регіональному рівні, скажімо, балтійських, скандинавських країн. Але це, звісно, має звучати і в Брюсселі, і в Берліні, і в Парижі. Нічого з того, що сказано [в плані Науседи], не видається нереалізованим”, — наголосив Юрконіс.
Також у плані допомоги Україні, представленому литовським президентом, йдеться про те, що час вилучити заморожені активи Росії та запровадити тарифи на імпорт з Росії та Білорусі. Але Європа поки що не поспішає цього робити.
“Я думаю, що маючи на увазі обставини, які зараз відбуваються, то передумов для цього (вилучення заморожених активів Росії, — ред.) все більше і більше. Усі розуміють і те, що відбувається на фронті в Україні, і що агресія Росії триває. Ми бачимо навіть якісь спроби говорити з Кремлем. Також є і певна турбулентність у євроатлантичному співтоваристві. Але я впевнений, що це тимчасова ситуація. Ми бачимо, що країни Балтії намагаються донести посил, що не можна просто бути в шоці, бути паралізованими. Потрібно діяти. Якраз про це і говорить президент Литви Науседа”, — підсумував Вітіс Юрконіс.
Читайте також: Військова допомога від Міноборони та 2 млн євро на дрони від жителів країни: Литва продовжує підтримку України
Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте за підсумками неформального саміту лідерів європейських держав у Парижі заявив, що Європа готова взяти на себе провідну роль у забезпеченні гарантій безпеки Україні.
Читайте також: Баланс сил має змінитися: чи готова Європа до створення своєї армії — думки експертів