Які обмеження чекають на РФ у новому санкційному пакеті ЄС — розбір економіста

Ілюстративний колаж: aussiedlerbote.de

16-й пакет санкцій проти Росії погодив Євросоюз. Його підготували до третьої річниці повномасштабної агресії РФ проти України. До пакету ввійшли обмеження проти 17 російських банків і персональні санкції проти громадян РФ. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів економічний експерт Ілля Несходовський.

“Санкції введені у сфері продажу алюмінію. Фактично закупівлі будуть неможливі. Це вдарить по російській економіці. Відповідно, РФ отримуватиме менше валютної виручки. Також санкції щодо скрапленого газу: заборона на перевалку і зберігання газу безпосередньо на території Європейського Союзу, що обмежить можливість торгівлі”, — зазначає спікер.

За словами економічного експерта, попередній пакет санкцій ЄС включав заборону на перевалку російського скрапленого газу в портах Європи.

“Це обмежило ті обсяги торгівлі російським газом, які були можливі раніше. Тепер, відповідно, розширили більше цей пакет, і це ускладнює можливість торгівлі російським газом. А також [пакет] включає санкції, які передбачають закриття тих пунктів, які дозволяли Росії обходити обмеження”, — пояснює гість ефіру.

Ілля Несходовський акцентував увагу на важливому пункті, якого поки що немає в новому пакеті обмежень.

“Було б непогано, якби Європейський Союз заборонив би суднам, які потрапили під будь-які санкції, чи то Євросоюзу, чи, наприклад, Великої Британії, чи Сполучених Штатів Америки, заходити в територіальні води Євросоюзу. Тоді б це суттєво обмежило російську торгівлю і зменшило б доходи від продажу нафти на світових ринках”, — додав експерт.

Крім того, гість ефіру зазначив, що Росія навчилася обходити price cap (цінова стеля) на нафту.

“Іншими словами, що відбувається? Перший продаж, який здійснюють дуже часто підставні компанії, і за цими документами везуть нафту, вона — до 60 доларів. Потім у процесі, коли судно вже наближається безпосередньо до берегів Індії, Китаю чи іншої країни, яка купує російську нафту, ціна збільшується до тієї, яка необхідна продавцю через посередника. А кожен долар — це додаткові мільярди доходів для російського бюджету. В цьому випадку не стільки необхідно говорити про зниження price cap, наприклад, до 50 доларів, але також про посилення контролю за тим, щоб він дотримувався”, — пояснив експерт.

Несходовський також доповнив, що санкції, які були введені на той час президентом США Джо Байденом проти російських суден, виявилися найдієвішими.

“Якщо ви обмежуєте можливість транспортування російської нафти безпосередньо до покупця, це призводить до того, що доходи суттєво падають. Тому в цьому напрямку треба однозначно продовжувати працювати. До цих санкцій могла б долучитися й Україна, незважаючи на те, що в 16-му пакеті санкцій Угорщина домоглася винятку для себе щодо нафтопроводу “Дружба” (отримала можливість і далі транспортувати російську нафту, а потім переробляти на своїх заводах). Українці могли б припинити транспортування, запровадивши санкції проти російських компаній, які здійснюють транспортування нафти через нафтопровід “Дружба” на ті ділянки, які ми [українці] контролюємо. І таким чином збільшувати тиск на Росію, на її бюджет”, — стверджує економіст.

За його словами, економіка РФ перебуває в жалюгідному стані: висока облікова ставка, інфляція, величезний бюджетний дефіцит, відсутність доходів у компаній, збитковий “Газпром” тощо. Тому, вважає Несходовський, тиснути на агресора потрібно сильніше.

Читайте також: Швеція наполягатиме на посиленні санкцій проти РФ, — Свантессон

Раніше міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що санкції щодо Росії мають стати інструментом примусу Москви до сумлінних перемовин про завершення війни проти України. 

Прямий ефір