На зустрічі російської та американської делегацій, яка відбулася 18 лютого в Саудівській Аравії, сторони не досягли конкретних домовленостей. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.
“Думаю, що цілі обох сторін були різні, хоча були співпадаючі моменти, бажання вийти на якийсь діалог, на зняття проблем. Для Росії це ще спосіб прорвати дипломатичну ізоляцію. Вони намагаються використати бажання Трампа припинити війну в Україні, зокрема в пропагандистських цілях”, — сказав Фесенко.
Політолог вважає, що у Путіна є бажання затягнути Трампа в особливі особисті стосунки, спробувати схилити його до великої геополітичної угоди, і не тільки щодо України.
“Тобто це гра в довгу, і не стосується лише конкретних приватних цілей на найближчий період часу”, — додав він.
У Трампа ситуація дещо інша. Трамп хоче насамперед домогтися припинення війни РФ проти України, причому якомога швидше. Позиція американців: спочатку домогтися припинення вогню, а потім починати мирні переговори.
“Позиція Росії зовсім інша. Росія хоче домовитися про великий мирний договір, у якому вона хоче нав’язати односторонні поступки Україні, і не збирається припиняти вогонь уже зараз. Це принципове питання, і щодо нього в Саудівській Аравії не домовилися. Як і не домовилися про початок переговорів за участю України”, — зазначив Фесенко.
На його думку, Трамп поступово буде доходити до розуміння, що Путін не збирається припиняти війну. Путін використовуватиме військовий тиск на переговорний процес і заодно спробує вибити якомога більше поступок від США. Коли Трамп зрозуміє це, тоді, можливо, зміниться переговорна тактика Сполучених Штатів і зміниться перебіг переговорного процесу.
Не було досягнуто чітких результатів і щодо головної теми зустрічі в Ер-Ріяді — підготувати особисту зустріч Путіна і Трампа.
“Тобто сторони просто домовилися продовжувати домовлятися. Були повідомлення в низці ЗМІ, що зустріч Трампа і Путіна відбудеться наступного тижня, але дат не називали. Зустріч відбудеться, але поки незрозуміло, коли саме. Відомо лише, що вона відбудеться в Ер-Ріяді”, — пояснив політолог.
За оцінкою Фесенка, результати зустрічі досить скромні на цей час. Вони стосуються в основному зняття низки дипломатичних проблем між РФ і США. Причому вони виникли ще за першого президентства Трампа, коли обидві країни істотно скоротили склад дипломатичних місій.
“Я вже не кажу про низку інших спірних питань, як двосторонніх відносин, так і питань, які стосуються війни РФ проти України. Тобто сторони начебто розпочали переговори, але поки що не досягли тих результатів, на які розраховують. Поки що обидві сторони намагаються домогтися своїх цілей, граючи на зустрічних курсах”, — резюмував Володимир Фесенко.
Читайте також: Ердоган пропонує провести переговори між Україною, Росією і США в Туреччині
Нагадаємо, 18 лютого в столиці Саудівської Аравії відбулися переговори між американською та російською делегаціями, які тривали 4,5 години. Сторони домовилися створити механізм консультацій, щоб усунути “подразники” у відносинах РФ і США. Конкретних домовленостей про завершення війни РФ проти України досягнуто не було.
Росію на переговорах в Ер-Ріяді представляли глава МЗС РФ Сергій Лавров, помічник президента РФ Юрій Ушаков і глава Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв. Від США в переговорах брали участь держсекретар Марко Рубіо, радник президента США з національної безпеки Майк Волтц і спецпредставник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.
Представники України та Європи у зустрічі участі не брали.