Що змусить Росію припинити війну проти України — думка економіста

Ілюстративне фото: news.24tv.ua

16-й пакет санкцій проти РФ буде запроваджено до третьої річниці війни Росії проти України. Робота триває, напрацьовуються головні пріоритети. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Він буде точно, і з дуже високою часткою ймовірності буде приурочений до річниці початку активної фази бойових дій. Наприкінці лютого ми однозначно побачимо цей пакет. Є вже досить чіткі сигнали з приводу того, що конкретно буде в ньому. Однозначно буде досить великий блок щодо безпеки судноплавства в Балтійському морі. Тобто будуть введені жорсткі санкції, які є дзеркальними американським і санкціям Великої Британії щодо російського тіньового танкерного флоту”, — сказав економіст.

Ба більше, за його словами, вже активно обговорюється питання, пов’язане з можливим оглядом танкерів на предмет технічної відповідності.

“У разі виявлення серйозних проблем з метою запобігання екологічній катастрофі в акваторії Балтійського моря ці кораблі можуть бути примусово доставлені в порти країн Європейського Союзу для арешту”, — зазначив гість ефіру.

За словами Пендзина, також активно обговорюється питання збільшення закупівлі скрапленого газу у США.

“Це обговорювалося на полях Мюнхенської конференції. Як наслідок, ми, напевно, побачимо в 16-му пакеті санкцій обмеження щодо російського скрапленого газу. На сьогодні він займає близько 19% європейського ринку. Якщо ми говоримо про введення санкційних обмежень щодо російського газу, для встановлення балансу на внутрішньому європейському ринку обсяг закриватиметься за рахунок закупівлі американського скрапленого газу”, — вважає спікер.

Крім того, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу зазначив, що в 16-му пакеті санкцій ЄС проти Росії будуть обмеження щодо алюмінію. Найближчим часом, на його думку, світ побачить остаточний документ.

Олег Пендзин акцентував увагу на позиції окремих країн Євросоюзу, на проблемах у пошуку консенсусу серед країн-членів.

“Ми повинні розуміти, що будь-яке рішення в Європейському Союзі ухвалюється виключно консенсусом. Кожна країна має ухвалити відповідне рішення. Дуже багато було розмов на Мюнхенській конференції, зокрема після виступу Джей Ді Венса [віцепрезидента США], багато чого змінилося з погляду підходів Євросоюзу, і змінюється зараз через запити та заяви американців на цій конференції. Це вносить свої корективи в архітектуру, яка буде формуватися в плані забезпечення гарантій безпеки для України”, — запевняє гість ефіру.

Близько 30-35% доходів у бюджеті РФ становлять нафтодолари, каже спікер. Тому серед санкцій, які серйозно вдарять по країні-агресору, мають бути обмеження щодо нафти.

“Трамп уже мав розмову з лідером Саудівської Аравії щодо можливого збільшення обсягів видобутку нафти. Головне питання, яке зараз може стояти з точки зору посилення санкційного тиску на Росію, це ціна на нафту на світовому ринку. Чим вона менша, тим менше нафтодоларів отримає російський бюджет, і тим менше коштів зможе використовувати для війни проти України”, — пояснив Пендзин.

Важливо й посилення контролю за країнами, які купують російську нафту, вважає економіст. Адже Росії поки що вдається обходити санкційні обмеження.

“Головне — питання ціни на нафту. Воно є найдієвішим з точки зору економічних обмежень. І коли ми згадуємо історію розвалу Радянського Союзу, основним механізмом, який призвів до колапсу радянської економіки, було якраз різке зниження світових цін на нафту. Тому механізм відомий, форми його реалізації — теж. Наскільки він буде застосований, залежить від бажання Російської Федерації вести мирні переговори”, — підсумував Пендзин.

Читайте також: “У миру є розуміння, проблема — з втіленням”: про досягнення миру в Україні висловився Левусь

Раніше повідомлялось, що сьогодні, 17 лютого, в Парижі лідери ЄС проведуть екстрений саміт.

Прямий ефір