Йдучи на мирні угоди щодо поточної війни, Україна не робитиме помилки, як із Будапештським меморандумом і Мінськими угодами. Про це сьогодні, 15 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Сідати за стіл переговорів можна в будь-який момент, але питання — що ви хочете отримати. Росія ж не реалізувала своїх завдань у цій війні: не отримала під тотальний контроль Україну. Тому вона продовжить їх реалізовувати. Крім того, вона розширюватиме свою експансію, насамперед на Європу. Уже сьогодні у своїх спецслужбах вони створили спеціальні департаменти, які мають масштабувати кількість диверсій і політичних терактів на території Європи. Це говорить про те, що експансія буде масштабуватися Російською Федерацією”, — сказав Подоляк.
Він нагадав, що 1994 року за відмову від ядерної зброї Україна підписала Будапештський меморандум, гарантами безпеки за яким виступали Росія, Велика Британія і США. Після вторгнення РФ в Україну у 2014 році були Мінські домовленості, коли в Мінському форматі брали участь Франція і Німеччина.
“Тобто ці країни (Росію виносимо за дужки), крім взятих зобов’язань, не збиралися їх реалізувати, як ми зараз розуміємо, на жаль. Тому що, окрім юридичної канви, не була прописана логіка дій: що ви будете робити, якщо така країна, як Росія, буде обнуляти ці домовленості, буде атакувати”, — сказав Подоляк.
Україна готова сісти за стіл переговорів, але разом з тим мають дотримуватися деякі базові умови, “якщо ми все-таки хочемо закінчити війну, а не перенести її в наступні етапи”. І сама Росія має розуміти, що нові гарантії безпеки для України — це не абстрактний Будапештський меморандум, а конкретні дії її партнерів “просто зараз”.
Серед сильних умов Подоляк назвав:
- ціна війни для Російської Федерації має зростати;
- війна на території РФ має масштабуватися — йдеться про удари по російських військових і супутніх війні об’єктах. Але для цього в України має бути достатньо далекобійної зброї;
- сама Україна має бути теж захищена шляхом закритого неба — тобто має бути необхідна кількість систем ППО та іншого озброєння для відбиття російських атак. Плюс гарантії партнерів про надання додаткового озброєння для закриття неба в разі повторного нападу РФ.
“Якщо це все буде супроводжувати переговорний процес, тоді він буде успішний для нас. Якщо цього не буде, тоді Росія отримає можливість розраховувати на оперативну паузу, щоб наситити свою армію озброєнням, провести роботу над помилками та напасти знову”, — резюмував радник глави ОПУ.
Читайте також: Тільки Україна має право визначати умови для початку мирних переговорів, — Кошта
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що Україні важливо зупинити війну, досягти миру та зберегти підтримку союзників. Путін же готовий просто до припинення вогню, але не війни.
Читайте також: Не можна сказати “завтра будь там”, і Україна там сидить: ситуацію щодо переговорів про закінчення війни прокоментував Зеленський