У Брюсселі відбулася 26-та зустріч у форматі “Рамштайн”. Контактна група з питань оборони України збиралася вперше з моменту зміни керівництва Пентагону. Головним питанням була допомога для України, щоб силою змусити Росію сісти за стіл переговорів. Про деталі зустрічі розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Перше засідання Контактної групи з оборони України після приходу нової президентської адміністрації США відбулося 12 лютого в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі. Це зустріч у форматі “Рамштайн”, у якій беруть участь представники понад 50 країн. Зокрема, на зустрічі був і новий міністр оборони США Піт Гегсет, який презентував позицію президента Дональда Трампа щодо досягнення миру.
“Кровопролиття має припинитися, і ця війна має закінчитися. Президент Трамп ясно дав зрозуміти американському народу та багатьом вашим лідерам, що припинення бойових дій і досягнення міцного миру є головним пріоритетом. Він має намір покласти край цій війні дипломатичним шляхом і посадити за стіл переговорів Росію та Україну, а Міністерство оборони США допоможе досягти цієї мети”, — заявив Гегсет.
США хочуть міцних гарантій миру для України, які також мають надати і європейські країни. Приміром, глава Пентагону знову наголосив, що європейські країни мають збільшити оборонні витрати.
“Європа має надати переважну частку майбутньої летальної та нелетальної допомоги Україні. Члени цієї Контактної групи повинні відповідати моменту. Це означає пожертвування більшої кількості боєприпасів і устаткування, використання переваг, розширення вашої оборонно-промислової бази й, що важливо, відвертість із вашими громадянами щодо загрози, з якою стикається Європа. Частина цього полягає у відвертій розмові з вашими людьми про те, що ця загроза може бути вирішена тільки внаслідок збільшення витрат на оборону. 2% недостатньо. Президент Трамп закликав до 5%. І я згоден”, — зазначив міністр оборони США.
Глава НАТО Марк Рютте вважає, що заклики президента США Дональда Трампа справедливі.
“Я згоден із Трампом у тому, що ми повинні зрівняти безпекову допомогу для України, але щоб дійсно змінити перебіг війни, нам потрібно зробити ще більше. Чим сильніша Україна на полі бою, тим сильнішою вона буде за столом переговорів, тим більше шансів укласти вигідну угоду для міцного миру. І це те, чого ми всі хочемо для України, для нашої спільної безпеки та глобальної стабільності”, — наголосив він.
Своєю чергою міністр оборони Великої Британії Джон Гілі анонсував, що цього року Україна отримає рекордні 4,5 млн фунтів, що становить майже 5,5 млрд євро, військової підтримки від Об’єднаного Королівства. Він оголосив і про новий пакет допомоги на майже 180 млн євро, до якого увійшли, ракети “земля-повітря”, “повітря-повітря” та артилерія.
“Сьогодні на засіданні Контактної групи ми побачили, як майже 50 країн взяли на себе чіткі зобов’язання продовжувати нарощувати підтримку, яку ми надаємо Україні в її боротьбі за свободу, в її боротьбі за майбутнє своєї країни та майбутнє нашої ширшої безпеки. Україна залишає цю зустріч, підтримана членами цієї групи, підтримана взятими на себе зобов’язаннями щодо постачання зброї та боєприпасів на мільярди доларів. Взятими на себе сьогодні для того, щоб постачати бійців озброєнням, щоб допомогти посилити тиск на Путіна, допомогти змусити Путіна сісти за стіл переговорів, допомогти наблизити міцний мир”, — зазначив Гілі.
Міністр оборони України Рустем Умєров прокоментував результати зустрічі.
“Сьогодні провели продуктивну зустріч. Минулого разу ми говорили, що вона буде проводитися. Ми виконали свою обіцянку. Сьогодні було 50 країн, обговорювали пріоритети 2025 року, бюджети та пріоритети. Оборонна допомога буде продовжуватися. ППО, ракети-перехоплювачі, артилерія, боєприпаси, бронетехніка були в пріоритеті. Отримали дуже потужні пакети допомоги та від кожного з присутніх запевнення, що вони будуть продовжувати цю допомогу цього року і в наступні роки. У цьому плані провели дуже продуктивні двосторонні зустрічі. Почали з міністром оборони Сполучених Штатів, потім були зустрічі з нашими європейськими партнерами. Вважаю, що “Рамштайн” відбувся продуктивно і домовилися, що наступний “Рамштайн” також буде проводитися. Місце і час повідомимо пізніше”, — сказав він.
Після зміни президентської адміністрації у Вашингтоні США залишаються найбільш значущим у військовому відношенні союзником, але вимагають, щоб європейські країни також збільшили свої внески та відігравали більш істотну роль у підтримці України.
Читайте також: Трамп, НАТО та військова допомога: як змінюється формат “Рамштайн”