Невизнане Придністров’я під тиском Москви відмовилося від допомоги Європейського Союзу в розмірі 60 млн євро для подолання енергетичної кризи. Кремлівські спроби влізти в Молдову та зберегти свій вплив у невизнаному Придністров’ї все ще зберігаються. Втім, у стратегічних планах Путін не збирається утримувати Придністров’я нескінченно довго. Горизонт планування, ймовірно, розрахований виключно до виборів. Такою думкою сьогодні, 13 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM поділився політичний аналітик (Молдова) Віктор Чобану.
“На цей момент складається таке враження, що Кремль намагається дозволити окупованому Придністров’ю отримати те, що дасть змогу вижити, але не більше. Я думаю, що Кремль у стратегічних планах не збирається утримувати Придністров’я. Горизонт планування допомоги, ймовірно, розрахований строго до виборів, коли треба якимось чином протримати Придністров’я в зоні або в орбіті впливу Кремля”, — зазначив політичний експерт.
Для того, щоб це зробити, робляться різні спроби. І дозвіл угорському трейдеру, за яким стоїть якась дубайська компанія, фінансувати цю угоду — це теж, найімовірніше, підступи Кремля.
“Наш прем’єр сказав, що питань до цієї фірми немає. Але я не думаю, що молдавські правоохоронці в змозі оперативно оцінити трансакції в юрисдикції Дубая. Тому не виключено, що за одним офшором стоїть інший офшор і “вуха” у нього — російські. Тому що ми прекрасно бачили схеми наших деяких політиків, і колишніх, і чинних, які все ще мають певний вплив на політичні процеси в країні. Що стосується цієї нової угоди Тирасполя, то відзавтра в Придністров’я має піти європейський газ, закуплений на російські гроші. Тільки є один нюанс — угорська компанія, яка зобов’язалася його постачати, повинна була отримати дозвіл в України для проходу цього газу українською газотранспортною системою. Наскільки мені відомо, Україна цього дозволу не давала, тому що ніхто в неї нічого не запитував. Тож дуже сумнівно, що ця угода спрацює”, — розповів гість ефіру.
Він додав: якщо ця угода зірветься, Молдова наполягатиме на європейській пропозиції 60 млн євро Тирасполю.
“Тирасполь, користуючись нагодою, просто висотує нерви Кишиневу. Водночас кремлівські спроби в будь-якому разі влізти в Молдову і зберегти свій вплив у Придністров’ї продовжуються”, — констатував Віктор Чобану.
Читайте також: Придністров’я відмовилося від 60 млн євро допомоги ЄС — як регіон виходить з енергетичної кризи: подробиці (ВІДЕО)