РФ використовує силовий тиск і шантаж для просування свого “миру”, — політологиня

Иллюстративное фото: gettyimages.com

Росія продовжує політику тиску і шантажу, демонструючи повну неготовність до реальних переговорів. Тим часом США передають Євросоюзу більше повноважень з питань безпеки. Наступний тиждень стане ареною дипломатичної боротьби. Таку думку в прямому ефірі телеканалу FREEДOM висловила політологиня Олеся Яхно.

“Майбутні тижні, дійсно, дуже активні в плані дипломатичного процесу: візити великих американських чиновників, серед них Марко Рубіо [держсекретар США], Кіт Келлог [спецпредставник президента США з питань України та Росії], Джей Ді Венс [віцепрезидент США]. Далі буде Мюнхенська конференція, планується візит Кіта Келлога в Україну. Такий дипломатичний порядок денний, насамперед, має поставити відповідь на те питання, якою буде взаємодія нової американської адміністрації та Європи. Для нас [українців] це дуже важливо”, — зазначає гостя ефіру.

За словами політологині, рух до миру і можливого переговорного процесу складається з двох частин.

“Перше — створення механізмів з примусу РФ до миру. Тут значних зусиль докладають Сполучені Штати Америки, насамперед у вигляді економічних важелів тиску. Друга складова — не менш важлива, це безпекове бачення. Те, що ми чули від адміністрації Трампа і від самого Трампа — велику роль має відіграти Європа”, — пояснює Олеся Яхно.

Вона акцентує, що спочатку контекст мирного плану Трампа будувався просто за лінією двосторонніх і тристоронніх взаємин “США — Україна — Росія”. В останні тижні з’явився контекст Європи в цьому питанні.

“У різних інтерв’ю, і Марко Рубіо, і Кіт Келлог сказали, що на Мюнхенській конференції не буде представлено безпосередньо план Трампа, але будуть зрозумілі його контури і обриси. Переговорна група Трампа використовує (зустрічі зі світовими лідерами, — ред.), щоб почути позицію європейських лідерів і донести, ретранслювати цю позицію до Дональда Трампа, щоб далі з цим можна було працювати”, — зазначає політологиня.

Гостя ефіру також нагадала про розширення повноважень ще одного спецпредставника Трампа — Стівена Віткоффа. Він займався питаннями Близького Сходу. Таке рішення президента США свідчить про те, що, незважаючи на його заяви про контакти з президентом України Володимиром Зеленським та Путіним, вирішити питання виявилося нелегким завданням.

“Це дійсно впирається в довгострокове бачення безпеки. Російська війна проти України, яка давно не є регіональною, відображає проблеми і збої, які є загалом на міжнародному рівні”, — вважає політологиня.

За словами Яхно, чим ціліснішою і більшою буде взаємодія між країнами-союзниками України, тим швидше можна буде рухатися до реального переговорного процесу.

“Ці тижні будуть показовими. Можливо, ми зрозуміємо вектор руху. Не дарма, я думаю, активізувалися ракетні удари (РФ по Україні, — ред.). Росія стандартно намагається діяти шантажем, показуючи, що, мовляв, у нас є такий ресурс, і ми будемо його задіювати. Можливо, розраховуючи на те, що це стане страхом для європейських лідерів. Цей аспект шантажу і традиційного силового тиску буде й далі використовуватися”, — резюмувала гостя ефіру.

Росія каже, що вона хоче нібито миру, але це мир у лапках, виключно на умовах Росії, доповнила спікерка.

Читайте також: Трамп поговорив із Путіним телефоном — що відомо

Нагадаємо, президенти України та США 12 лютого провели телефонну розмову. За словами Володимира Зеленського, під час розмови з Дональдом Трампом він обговорив можливості досягнення миру, готовність працювати разом на рівні команд, технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва.

Прямий ефір