Ізраїль попередив, що може відновити бойові дії в секторі Газа. Про це сьогодні 11 лютого заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху. За його словами, це станеться, якщо ХАМАС не відпустить заручників у суботу, 15 лютого.
Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп також поставив ультиматум бойовикам ХАМАС. Він пообіцяв влаштувати справжнє пекло, якщо до кінця тижня терористи не звільнять усіх заручників-ізраїльтян.
Дипломатична перепалка
Режим припинення вогню між Ізраїлем і терористичним угрупованням ХАМАС триває. ЦАХАЛ залишив коридор Нецарім — зону, що розділяє північ і південь сектору Газа, яку раніше використовував Ізраїль у рамках військової операції проти бойовиків. Це дозволило місцевим палестинцям вільніше повертатися у свої, у багатьох випадках зруйновані, будинки. Бойовики ХАМАС, хоч і з затримками та провокаціями, продовжують звільняти ізраїльських заручників, у відповідь на що Ізраїль випускає палестинських в’язнів.
У полоні у ХАМАС залишається 98 осіб. Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заявив, що всі ізраїльтяни, які перебувають у заручниках у бойовиків, мають повернутися додому 15 лютого.
“У зв’язку із заявою ХАМАС про рішення порушити угоду і не звільняти наших заручників я наказав армії зібрати сили навколо сектору Газа. Рішення, яке одноголосно ухвалив Кабінет міністрів, таке: якщо ХАМАС не поверне заручників-ізраїльтян до полудня суботи, режим припинення вогню закінчиться, і армія повернеться до інтенсивних боїв, доки ХАМАС не буде розгромлено остаточно”, — наголосив Нетаньяху.
Президент США Дональд Трамп також поставив ультиматум.
“Я скажу так: ми хочемо, щоб вони всі повернулися в суботу о 12. Я говорю за себе. Ізраїль може це скасувати. Але від себе особисто скажу: у суботу о 12:00! І якщо їх не буде — почнеться справжнє пекло. Ви дізнаєтеся, і вони теж дізнаються, ХАМАС дізнається, що я маю на увазі. Це хворі люди. І вони зрозуміють, що я маю на увазі. У суботу о 12”, — заявив Дональд Трамп.
8 лютого, в рамках угоди про припинення вогню ХАМАС передав Червоному Хресту трьох ізраїльських заручників. Це троє чоловіків: 52-річний Елі Шарабі, 56-річний Охад Бен-Амі та 34-річний Ор Леві. Вони провели в полоні 491 день. І на момент передачі були у виснаженому стані.
В інтерв’ю ізраїльським ЗМІ Елла Бен-Амі, дочка звільненого заручника Охада Бен-Амі, розповіла, що не впізнала свого батька, коли його звільнили, настільки він змінився. Родичі ще двох звільнених також шоковані їхнім станом.
“Іскра, яка завжди є в його очах, і посмішка, яка завжди була на його обличчі, зникли. Він виглядав дезорієнтованим і збитим з пантелику. І ми просто не можемо навіть уявити, що відбувається в нього всередині. Тому радість від того, що він живий, дуже сильно затьмарена сценами, які ми побачили, і станом. І тим, як він збирається оговтатися від цього”, — розповів Піт Бріслі, родич звільненого ізраїльського заручника Елі Шарабі.
Усі троє чоловіків виглядали худими, слабкими та блідими. Вони були в гіршому стані, ніж 18 заручників, раніше звільнених за умовами режиму припинення вогню, узгодженого в січні 2025 року, повідомляють очевидці. На це одразу відреагував прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.
“Ми знову побачили монстрів ХАМАС. Це ті самі монстри, які вбивали наших громадян і знущалися з заручників. Я знову кажу їм: вони заплатять ціну. Ми зробимо все, щоб повернути всіх наших заручників”, — заявив прем’єр.
Цей обмін є останнім із серії, внаслідок яких уже повернуто 13 ізраїльських і п’ять тайських заручників, а також звільнено 583 палестинських ув’язнених і затриманих. У січні 2025 року ХАМАС та Ізраїль уклали угоду про припинення вогню і про звільнення заручників у секторі Газа. У разі успішного виконання умов першого етапу передбачається, що сторони домовляться про подальші фази.
Під час візиту до Вашингтона прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу презентував план припинення війни в Газі, що включає низку умов. Насамперед він вимагав, щоб угруповання відмовилося від влади в Газі, а його лідери – покинули регіон. Іншого шляху, на думку прем’єра Ізраїлю, немає.
“Я підтримую звільнення всіх заручників і досягнення всіх наших військових цілей. Це включає знищення військових і урядових можливостей ХАМАС і забезпечення того, щоб Газа ніколи більше не становила загрози Ізраїлю”, — заявив Нетаньяху.
Раніше Трамп підтвердив свій план володіння сектором Газа без залучення американських військових. Він заявив, що готовий купити регіон. Разом з тим, за словами його словами, це місце “підлягає знесенню”. Тому президент США також готовий співпрацювати з іншими державами Близького Сходу, щоб відновити зруйнований війною сектор Газа.
“Я маю намір купити Газу і володіти нею. Що стосується її відновлення, то ми можемо віддати її іншим державам на Близькому Сході, щоб вони відбудували її частини. Інші люди можуть робити це під нашим патронажем. Але ми маємо намір володіти нею, взяти її та зробити так, щоб ХАМАС не зміг повернутися. Повертатися нікуди. Це місце зруйноване”, — сказав президент США.
Для обговорення своєї ініціативи Дональд Трамп має найближчими днями зустрітися з представниками Йорданії, Єгипту та Саудівської Аравії. Про це повідомив президент Ізраїлю Іцхак Герцог. Усі ці країни раніше вже негативно відреагували на пропозицію Трампа.
“Президент Трамп має зустрітися з великими арабськими лідерами, насамперед із королем Йорданії та президентом Єгипту, а також із кронпринцом Саудівської Аравії тощо. І, звісно, ви знаєте, що Йорданія та Єгипет – наші партнери за Авраамськими угодами, які уклав президент Трамп за його першої адміністрації. Вони – партнери, до яких потрібно прислухатися, з якими потрібно обговорювати. Ми повинні поважати їхні обіцянки та розглянути, як нам побудувати план, який буде стійким у майбутньому”, — сказав Герцог.
З різкою критикою пропозиції Трампа виступила Туреччина. Президент країни Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що, незалежно від того, в якому вигляді буде представлено план відділення Гази, він приречений на провал.
“Я хотів би чітко заявити: пропозиції, висунуті новою американською адміністрацією щодо Гази під тиском сіоністського лобі, з нашого погляду не заслуговують на розгляд і обговорення. Це спроби товкти воду в ступі. Ні в кого не вистачить сил виселити жителів Гази з їхньої вічної та незмінної батьківщини, яка належала їм протягом тисячоліть”, — сказав Ердоган.
І хоча остаточного плану відновлення сектору Гази поки що не сформовано, позиція Вашингтона і Тель-Авіва залишається незмінною – терористичне угруповання ХАМАС не повинно знову отримати владу в регіоні.
Події на Близькому Сході в оцінці експертів
Чи відпустить ХАМАС усіх заручників і чи зацікавлені бойовики в мирі? Чи можливе відновлення бойових дій у секторі Газа? Які недоліки у плану Трампа? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Сергій Мигдаль, експерт з питань безпеки, колишній офіцер Міжнародного департаменту поліції Ізраїлю;
- Ростислав Гольцман, голова комісії з міжнародних зв’язків Спілки журналістів Ізраїлю;
- Роман Янушевський, головний редактор сайту “9 каналу” (Ізраїль);
- Ар’є Зайден, ізраїльський політолог, підполковник запасу ЦАХАЛ.
СЕРГІЙ МИГДАЛЬ: Піти на умови ХАМАС — це політичне самогубство для Нетаньяху
— Частина заручників загинула в полоні, частина вже були мертві 7 жовтня 2023 року. Напевно, є ще загиблі. У реальності залишається, як вважають фахівці, ще не більше 30 живих заручників, як ізраїльтян, так і іноземних громадян.
ХАМАС готовий звільнити заручників і віддати вбитих в обмін на згоду Ізраїлю на всі вимоги бойовиків. Йдеться про те, щоб ХАМАС залишився при владі в секторі Газа. Ні Біньямін Нетаньяху, ні його уряд на це піти не готові. Я бачу це перемир’я, як спробу ізраїльського уряду не тільки йти в ногу з найкращим другом Ізраїлю президентом Трампом, а й щоб врятувати заручників.
Багато місяців тривали переговори й ХАМАС був не готовий відпустити дівчат-солдатів. П’ять із них уже практично звільнені. Обидві сторони пішли на поступки: Ізраїль погодився на виведення своїх військ із коридору Нецарім, а ХАМАС погодився почати перемир’я. Хоча ще в травні минулого року не погоджувався без зобов’язання Ізраїлю припинити війну. Головна деталь тоді все-таки залишилася неузгодженою – зобов’язання припинити війну. Тоді перемовники “відфутболили” розв’язання цієї проблеми.
Буквально цього тижня в Досі (Катар) розпочинаються перші переговори, і вони мають завершитися до закінчення першого етапу, який спливає через 42 дні після початку перемир’я. Якщо ці переговори не увінчаються успіхом, тоді військові дії відновляться.
Для того, щоб сектор Газа зробити придатним для життя, його спочатку необхідно перетворити на гігантський майданчик із вивезення сміття, а потім уже на будівельний майданчик. Потрібно як мінімум частину населення кудись тимчасово перемістити.
90% жителів Гази — це палестинські біженці, до 1948 року в регіоні проживали кілька десятків тисяч осіб. Існує план Трампа, який би він не був, і стандартний план, наприклад, про створення палестинської держави в перспективі, за умови, що управлінням Гази, як і міст Західного Йордану, займатиметься палестинська автономія на чолі з президентом Аббасом і прем’єр-міністром палестинської автономії, яких саме бойовики ХАМАС вигнали 2007 року з Гази під час кривавого перевороту.
Я чув, ще такий план: наприклад, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати створюють там тимчасову адміністрацію і тимчасово управлятимуть сектором Гази, використовуючи, звісно, місцеве населення і чиновників, відновлюватимуть систему охорони здоров’я, освіту, муніципальні служби, вкладатимуть мільярди в будівництво.
Усе це можливі варіанти, але тільки в тому разі, якщо ХАМАС у Газі як владної військової сили не буде, а це можуть узяти на себе тільки збройні сили Ізраїлю. Це важливо для Тель-Авіва в стратегічному плані.
Якщо Беньямін Нетаньягу піде остаточно на умови ХАМАС, а це припинення війни й те, що ХАМАС залишається при владі, це означає його негайне політичне самогубство. Він дуже дорожить своїм кріслом прем’єр-міністра, готовий за нього боротися. Останніми днями він знову повторив, що цілі війни залишаються незмінними — це повернення всіх заручників, як живих, так і загиблих, і знищення влади ХАМАС у секторі Газа.
РОСТИСЛАВ ГОЛЬЦМАН: ХАМАС не прагне до миру
— Пресслужба Білого дому вже уточнила, що поки що не йдеться про введення американських військ до сектору Гази або про вкладення в будь-які будівельні проєкти. Однак Дональд Трамп зазначив, що, на його думку, іншого виходу, окрім як тимчасового виселення всього населення сектору Гази на 10-15 років для відновлення і наведення порядку, просто немає. Якщо виходити зі звичайної логіки, його пропозиція здається цілком обґрунтованою.
Коли ми говоримо про Палестинську автономію, більшість її жителів є громадянами Йорданії, а територія сектору Газа раніше перебувала під окупацією Єгипту. Таким чином, йдеться про громадян і нащадків громадян Єгипту.
План Трампа виглядає логічним, але інша річ — наскільки він реалістичний. Адже ні Єгипет, ні Йорданія не поспішають приймати у себе цих людей, попри їхнє формальне громадянство. Палестинська автономія, по суті, стала фактором нестабільності, насамперед для Ізраїлю, через постійні теракти та інші терористичні атаки, а також для всього регіону загалом.
У секторі Газа діє відразу кілька збройних угруповань, підконтрольних різним керівникам. Саме цього побоюються сусідні держави. Питання в тому, які аргументи зможе запропонувати Трамп, щоб переконати Єгипет і Йорданію прийняти цей план. Наразі мені невідомо, які це можуть бути стимули.
Я вірю, що президент США дійсно хоче домогтися миру. Історія показує, що видалення нелояльного населення зі спірних територій — хоч і вкрай складний крок, але, на жаль, єдиний реальний варіант вирішення подібних конфліктів.
Природно, ХАМАС виступатиме проти. Однак керівництво Палестинської автономії вже заявило, що готове запропонувати свій варіант рішення – переселення 1 млн жителів сектору Газа на територію Західного берега, зокрема до Юдеї та Самарії, а також будівництво нового міста недалеко від Єрихона. Тим самим Палестинська автономія під керівництвом Махмуда Аббаса намагається закріпити за собою статус єдиного законного уряду як в Юдеї та Самарії, так і в секторі Газа. Але наскільки реалістичний цей план? Питання залишається відкритим.
1 млн осіб — це величезна цифра. Які у Палестинської автономії є важелі, щоб переконати цих людей переїхати? Трамп каже, що знайде стимули, насамперед матеріальні. Наприклад, він пропонує припинити фінансування автономії в тому вигляді, в якому воно існує зараз, і спрямувати ці гроші безпосередньо переселенцям, щоб допомогти їм облаштуватися в Єгипті або Йорданії.
Потрібно розуміти, що наразі ХАМАС — панівна сила в секторі Газа. Ізраїль пропонував великі суми грошей за звільнення заручників і гарантії безпеки тим, хто їх передасть, включно з громадянством США або європейських країн. Однак ніхто не скористався цією пропозицією, що свідчить про повний контроль ХАМАС над ситуацією. За таких умов мирне рішення видається вкрай малоймовірним.
Поки що ХАМАС не зацікавлений у припиненні вогню і використовує будь-які паузи для перегрупування і зміцнення позицій на півночі сектору Гази. Судячи з усього, мета — підготовка до наступного етапу конфлікту. Ізраїль, зрозуміло, прагне миру і насамперед повернення всіх заручників. Однак, на жаль, не все залежить від нього.
РОМАН ЯНУШЕВСЬКИЙ: Ізраїль опинився у вкрай складній ситуації
— ХАМАС заявив, що Ізраїль порушує умови припинення вогню, але при цьому бойовики відпустили заручників, які повідомили про катування і знущання в полоні. Вони виглядають виснаженими, нагадуючи звільнених в’язнів Освенцима і Бухенвальда. Це справді викликає моторошні асоціації.
Ізраїль угоду не зривав, але ХАМАС зараз намагається її зірвати. Поки що йдеться не про зрив, а про загрозу. Цього ще не сталося — триває дипломатична перепалка.
Тільки після звільнення всіх ізраїльських заручників можна буде обговорювати післявоєнне майбутнє Гази, відновлення тощо. Якщо ж ХАМАС відмовиться, то Ізраїль, за словами Трампа, має “влаштувати пекло”. Досі Тель-Авів вів бойові дії з серйозними обмеженнями через високу щільність населення, прагнучи уникнути жертв серед мирних жителів. Саме тому в секторі Гази залишилися райони, які не зазнали ударів — там утримували заручників.
Зараз ХАМАС намагається зв’язати перший і другий етапи угоди в єдине ціле, побоюючись, що Ізраїль, отримавши частину заручників, потім вирішить порушити угоду. Тому ХАМАС діє на випередження, намагаючись продемонструвати свою силу.
Ми бачимо обмін заявами: Трамп робить одну заяву, а представник ХАМАС, Самі Абу Зухра, у відповідь каже, що погрози неприпустимі, а умови угоди мають дотримуватися. Однак на практиці саме ХАМАС порушує домовленості, навмисно затягуючи процес і влаштовуючи тривалі паузи.
Згідно з умовами, ХАМАС має надавати список заручників, яких звільняють, за добу до їхньої передачі, але він систематично затримує його подачу аж до наступного ранку, що вже є порушенням. Або ж звільняє заручників у такому стані, що на них страшно дивитися. Ці люди пережили жахи полону.
Ізраїль опинився у вкрай складній ситуації, де будь-який неправильний рух може призвести до загострення конфлікту.
У політичному керівництві Ізраїлю з обережністю ставилися до угоди, оскільки цілі операції суперечать одна одній. З одного боку, це звільнення заручників, з іншого – знищення влади ХАМАС. Бойовики розуміють свою позицію і зволікають зі звільненням ізраїльтян, намагаючись виторгувати собі майбутнє, в якому, навіть якщо вони не залишаться при владі, то відіграватимуть значну роль у регіоні. ХАМАС хоче домогтися завершення війни, щоб зберегти свій вплив у регіоні.
Ізраїль опинився перед важким вибором: звільнити хоча б частину заручників, а потім знищити ХАМАС, або намагатися знайти компроміс. У якомусь сенсі, ХАМАС допомагає Ізраїлю своєю тактикою, заявляючи, що призупиняє угоду. Однак остаточного загострення ситуації поки що не відбулося. Зараз ще залишається шанс звільнити заручників, але ціна цього висока — Ізраїль змушений випускати палестинських терористів із кров’ю на руках.
АР’Є ЗАЙДЕН: Трамп не враховує ризиків, спричинених можливим переселенням палестинців із сектора Гази
— Поки що все відбувається відповідно до протоколу. Провокацій з боку терористичного руху ХАМАС ми не спостерігаємо. Спроби затримати повернення заручників і надавати неповну інформацію були та, ймовірно, триватимуть. Зрештою ХАМАС хоче показати, що контролює ситуацію.
Я впевнений, що перша частина угоди буде виконана. Однак сьогодні починається обговорення другої частини — не тільки передачі полонених, а й майбутнього сектору Гази. Хто буде керувати сектором? Якими будуть його інститути? Наскільки він буде демілітаризований? Які відносини складуться з Ізраїлем і Єгиптом? І чи здійсняться радикальні плани Дональда Трампа, згідно з якими більша частина населення Гази, якщо не вся, переселиться до Йорданії або Єгипту?
Причина подібних пропозицій від США криється в тому, як саме Дональд Трамп і частина американського суспільства уявляють собі ХАМАС, сектор Газа і Палестинський національний рух, який вже давно став на шлях терору. Трамп, як бізнесмен, підходить до цього з ділового погляду. Якщо є вигода, він вважає, що можна домовитися. За його логікою, США багато дали Єгипту та Йорданії, тож тепер вони мають відповісти взаємністю.
Трамп не враховує небезпеки, які усвідомлюють місцеві лідери, як-от уряд Єгипту та король Йорданії. Для цих країн палестинці із сектору Гази становлять серйозну загрозу, оскільки вони згуртовані, вважаються героями в очах інших палестинців і мають бойовий досвід партизанської війни. Це потужна організація, що складається з десятків тисяч осіб, і в таких тендітних державах, як Єгипет і Йорданія, подібне угруповання може стати каталізатором вибухонебезпечних процесів.
В економічному плані ХАМАС постраждав незначно. Можливо, проводилися таємні операції зі знищення його рахунків, посередників і кримінальної діяльності в різних країнах, включно з Європою і США. Наші інститути безпеки довго намагалися довести це, але ці спроби не приносили відчутних результатів. Таким чином, ХАМАС зумів зберегти свої економічні можливості.
Читайте також: Трамп готує ґрунт для переговорів РФ і України: експерти висловили прогнози