Парламент Грузії ухвалив пакет репресивних законів — реакція ЄС (ВІДЕО)

Протести в столиці Грузії 15 січня. Фото: ap.org

У Євросоюзі відреагували на ухвалення в Грузії нових репресивних законів. Уряд країни дедалі більше віддаляється від демократичних стандартів, йдеться у спільній заяві очільниці дипломатії Євросоюзу Каї Каллас і єврокомісарки з питань розширення ЄС Марти Кос. На початку лютого парламент Грузії без опозиції ухвалив пакет репресивних законів, інформує FREEДОМ.

Проводити демонстрації в Грузії стане складніше, а за критику представника влади можна буде потрапити до в’язниці. 6 лютого парламент Грузії, у якому немає опозиції, ухвалив низку репресивних законів. Документ того ж дня підписав і Михаїл Кавелашвілі, легітимність якого, як президента, не визнають грузинська опозиція та європейська спільнота.

“Тепер під загрозою покарання протестувальникам не можна перекривати мости, залізничні колії, магістралі, тунелі та “визначені муніципалітетом” транспортні вузли. Також забороняється брати участь в акції, яку зажадали перервати поліцейські. Збільшуються штрафи і строки арешту за непокору співробітнику поліції або його образу, недотримання правил мітингу, блокування адміністративних будівель”, — наголошується в публікації Paper Kartuli в Telegram.

У Брюсселі закликали грузинську владу призупинити нові репресивні заходи.

“Грузинська влада вдалася до тактики залякування і насильства, щоб змусити замовкнути незгодних. Ми закликаємо грузинську владу звільнити всіх журналістів, активістів і політичних в’язнів, затриманих несправедливо. Ми закликаємо владу забезпечити діалог з усіма політичними силами та представниками громадянського суспільства”, — йдеться у спільній заяві верховної представниці ЄС із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас і єврокомісарки з питань розширення ЄС Марти Кос.

У Раді Європи також висловили стурбованість у зв’язку з рішенням уряду Грузії відмовитися від коригування закону про “іноземний вплив”. 2024 року грузинський парламент ухвалив закон “Про прозорість іноземного впливу” — російський аналог закону про “іноагентів” — на тлі багатотисячних протестів, критики опозиції та міжнародних партнерів. В опозиції попередили, що Грузія незмінно рухається до авторитаризму російського типу. 

“ПАРЄ у Страсбурзі ухвалила спеціальну резолюцію щодо Грузії. У квітні призупиниться мандат грузинської делегації, якщо “Грузинська мрія” не призначить нові вибори. Це абсолютно новий підхід у міжнародних відносинах. Те, що кардинально змінює абсолютно все у відносинах. Уперше в міжнародному документі зазначено, що мають бути призначені нові вибори в країні. Це означає, що ніхто не визнає результати виборів, які були минулого року. І єдиний вихід у цій ситуації — нові вибори”, — акцентував грузинський опозиційний політик Георгій Вашадзе.

Як стверджує заступник директора НУО “Справедливі вибори” Леван Натрошвілі, рівень демократії в Грузії не високий. І ті державні інститути, які мають проводити вибори, такі, як виборча комісія, суди та правоохоронні органи, повинні реагувати на порушення.

“На жаль, через недостатню незалежність цих інститутів існують значні ризики того, що вибори будуть сфальсифіковані та зманіпульовані різними способами. Тому для Грузії дуже важливим є існування незалежних, місцевих і міжнародних груп”, — наголосив Натрошвілі.

Читайте також: Політична криза в Грузії почала переростати в економічну, — Утіашвілі

Як повідомлялося раніше, з 28 листопада в Грузії тривають масові демонстрації. Головна причина — рішення влади країни призупинити переговори про вступ до Європейського Союзу до 2028 року. Протестувальники вимагають проведення нових парламентських виборів, відновлення переговорів про членство Грузії в ЄС і звільнення затриманих на мітингах.

Нагадаємо, у грузинському парламенті залишилося 12 депутатів від опозиції. Парламентарі від партії влади проголосували за позбавлення мандатів 49 своїх колег. 

Прямий ефір